Egipteanul Khaled el-Enany, ales director general al UNESCO
Egipteanul Khaled el-Enany a fost ales oficial joi în funcția de director general al UNESCO pentru următorii patru ani, succedându-i franțuzoaicei Audrey Azoulay, într-un climat de pierdere a încrederii în organizație, marcat de retragerea anunțată a Statelor Unite, informează AFP.
Această alegere solemnă a fost o formalitate, după ce Consiliul Executiv a recomandat, pe 6 octombrie, candidatura sa în fața celei a congolezului Firmin Edouard Matoko, cu o majoritate covârșitoare (55 de voturi la 2).
Fost ministru al Antichităților și Turismului și egiptolog de formație, Khaled el-Enany (54 de ani) a obținut 172 din cele 174 de voturi exprimate de statele membre ai căror reprezentanți s-au reunit la Samarkand, în Uzbekistan, cu prilejul Conferinței Generale a Organizației Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură.
El devine astfel primul director general al UNESCO originar dintr-o țară arabă și al doilea de origine africană, după senegalezul Amadou Mahtar Mbow (1974-1987).
Khaled el-Enany s-a prezentat drept un om al 'consensului' pentru a conduce organizația, care s-a confruntat în ultimele luni cu acuzații de politizare.
După ce Israelul s-a retras în 2017, Nicaragua a anunțat în mai că părăsește organizația cu sediul la Paris, pentru a protesta față de acordarea unui premiu pentru libertatea presei unui ziar de opoziție. Ulterior, Statele Unite și-au anunțat în iulie retragerea - pentru a treia oară în 40 de ani.
Administrația lui Donald Trump, care retrăsese deja țara din UNESCO în timpul primului său mandat, a acuzat organizația de poziții anti-israeliene și de promovarea 'unor cauze sociale și culturale care divizează', cu o 'agendă ideologică și globalistă'.
Noul director general, care își va prelua mandatul la jumătatea lunii noiembrie, a promis că va depune eforturi pentru a readuce Statele Unite în organizație, așa cum reușise Audrey Azoulay în 2023.
Retragerea Washingtonului afectează atât prestigiul și caracterul universal al organizației, cât și bugetul acesteia (contribuția americană reprezenta 8% din bugetul total).
În fața pierderii finanțării americane, dar și a reticențelor tot mai mari ale unor țări europene, care nu doresc să o compenseze într-un context de creștere a cheltuielilor lor militare, el-Enany a făcut din buget 'prioritatea' sa.
El intenționează să atragă mai multe contribuții voluntare din partea guvernelor, în special prin mecanisme de conversie a datoriei (debt swap), și să apeleze mai mult la sectorul privat (fundații, sponsori, companii, etc.), ale cărui aporturi reprezentau doar 8% din bugetul organizației în 2024.
Alegerea sa marchează și o victorie diplomatică pentru Egiptul condus de Abdel Fattah al-Sisi, care dorește să își extindă influența pe scena internațională și care în octombrie a găzduit semnarea unui acord de încetare a focului în Fâșia Gaza.
Noi atacuri ale Rusiei la nord de Dunăre. Aeronave militare au supravegheat spațiul aerian național
Muncitorul român care a rămas blocat după prăbuşirea unei părţi a unui turn medieval din centrul Romei a murit. Mesaje de condoleanţe, transmise de Nicușor Dan și Giorgia Meloni
Exportul de gaze rusești către Europa a atins cel mai scăzut nivel din ultimele cinci decenii
Un muncitor grav rănit după prăbușirea parțială a unui turn medieval din Roma
Cel puțin 20 de persoane au murit în urma unui cutremur de 6,3 grade produs în Afganistan
Turcia înregistrează venituri record din turism în trimestrul trei: 50 de miliarde USD și 50 de milioane de vizitatori
Trafic aerian suspendat temporar pe aeroportul din Bremen din cauza unei drone
Doi tineri britanici, autori ai unui atac sângeros într-un tren spre Londra
Două avioane s-au ciocnit pe pista aeroportului La Guardia din New York
Laboratoarele naționale de control al alimentelor primesc certificare internațională
BNM menține rata de bază aplicată la principalele operațiuni de politică monetară
Republica Moldova preia președinția Protocolului privind apa și sănătatea al OMS și UNECE
R. Moldova primește sprijin ferm din partea Bruxelles-ului pentru integrarea europeană
SUA vor continua sprijinul pentru Republica Moldova în eforturile sale de reformă, modernizare și consolidare a securității naționale
USM și Stațiunea de Cercetare pentru Pajiști Vaslui vor colabora pentru conservarea biodiversității și gestionarea durabilă a terenurilor verzi
GALERIE FOTO // Enciclopedia interactivă „Pop-Up Spațiul”, lansată la Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”
Egipteanul Khaled el-Enany, ales director general al UNESCO
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu ambasadorul României în Republica Moldova
Călătorie interactivă în spațiu pentru copii. Enciclopedia „Pop-Up Spațiul”, lansată la Biblioteca „Ion Creangă”
Spații inovatoare de învățare, amenajate în 35 de instituții profesionale. Peste 25 de mii de elevi vor beneficia de noile facilități
Bulgaria elaborează un proiect de lege care să permită preluarea şi vânzarea rafinăriei Lukoil
DOC // Certificatul de concediu medical va fi eliberat în format digital. Noile reguli, în vigoare din 1 martie 2026
Percheziții de amploare în cazul platformei de tranzacționare „Tux”. Cinci persoane au fost reținute
Republica Moldova, reprezentată în premieră la reuniunea TADEUS. Olga Golban: „Împreună putem promova eficiența în administrarea fiscală în întreaga Europă”
Kievul a reluat importurile de gaze prin Coridorul Transbalcanic