ro

 

Externe
18 Mai, 2026 / 16:23
/ 20 Decembrie, 2022

Fostul vicepreşedinte al Parlamentului European îşi recunoaşte implicarea în scandalul de corupţie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Bruxelles, 20 dec. /MOLDPRES/. Eurodeputata elenă Eva Kaili, demisă din funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului European pentru prezumtiva ei implicare în presupusul scandal de luare de mită care vizează deopotrivă Qatarul şi Marocul, a recunoscut în faţa judecătorului belgian care instrumentează cazul că i-a dat instrucţiuni tatălui ei să scoată de la domiciliu o mare sumă de bani în numerar, transmite marţi EFE, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

După cum a relatat marţi ziarul belgian "Le Soir", care a avut acces la mandatul de arestare emis pe 9 decembrie de judecătorul de instrucţie, social-democrata elenă şi-a recunoscut parţial participarea la complot, "dat fiind că a dat instrucţiuni tatălui ei să ascundă banii''.

Fosta prezentatoare de televiziune, în vârstă de 44 de ani, a mai declarat că era la curent cu "activitatea" pe care o desfăşura soţul ei, italianul Francesco Giorgi, cu fostul europarlamentar de aceeaşi naţionalitate Pier Antonio Panzeri, care apare drept presupusul creier al scandalului de influenţă şi că "valizele cu bancnote treceau prin apartamentul acestuia" din Bruxelles, potrivit ziarului belgian citat.

Agenţii l-au surprins pe tatăl lui Kaili într-un hotel din centrul cartierului european al Bruxellesului cu o valiză plină cu bani, împrejurare care le-a permis să acţioneze în ciuda imunităţii parlamentare de care se bucura politiciana elenă, fiind vorba de un flagrant delict.

Kaili, care este încarcerată din 9 decembrie în închisoarea Haren (de la periferia Bruxellesului), va compărea joi în faţa unui tribunal de corecţie de primă instanţă din Bruxelles, care va decide dacă eurodeputata va rămâne în închisoare sau dacă va fi eliberată, cu sau fără condiţii.

Anterior, Giorgi, în vârstă de 35 de ani şi tată al unei fetiţe de doi ani pe care o are cu Kaili, de 44 de ani, şi-a recunoscut implicarea în scandalul de luare de mită din Parlamentul European şi l-a indicat pe Panzieri drept creierul complotului. Poliţia a confiscat de la domiciliul lui Panzieri, pus şi el sub acuzare şi aflat la închisoare ca şi Giorgi, 700.000 de euro. Soţia şi fiica lui Panzieri au fost reţinute în Italia. Un tribunal italian a decis că soţia lui Panzieri poate fi deportată în Belgia, iar marţi ar urma să se decidă dacă şi fiica poate fi extrădată.

Potrivit unor serii de interceptări ale telefoanelor familiei Panzeri, despre care informează marţi tot cotidianul "Le Soir", anchetatorii au constatat că cele două femei au călătorit în Maroc pentru a primi "produse" de la însuşi Abderrahim Atmoun, ambasadorul Marocului în Polonia, la care ar face, pare-se, referire şi diplomatul într-o conversaţie cu fostul politician italian şi fondator al ONG-ului Fight Impunity.

Giorgi a recunoscut că a făcut parte dintr-o organizaţie folosită atât de Maroc, cât şi de Qatar, cu scopul de a interveni în afacerile europene, aşa cum a relatat şi Le Soir în urmă cu câteva zile.

În dezvăluirile de marţi, ziarul belgian afirmă că Panzeri a menţionat în faţa judecătorului de instrucţie că europarlamentarul social-democrat belgian Marc Tarabella, cercetat şi el în acest caz, era destinatarul "cadourilor" din Qatar, lucru pe care acesta din urmă şi apărarea sa l-au negat în repetate rânduri.

În declaraţia sa, Giorgi l-a menţionat şi el pe Tarabella şi pe eurodeputatul social-democrat italian Andrea Cozzolino, pentru care partenerul de viaţă al lui Kaili lucra ca asistent.

Potrivit mandatului de arestare pe numele lui Kaili, atunci când soţul ei a fost arestat, aceasta a încercat să-l avertizeze de ceea ce se întâmplă pe Panzeri, dar şi pe "doi europarlamentari", ale căror nume nu sunt menţionate în mandatul de arestare, potrivit ziarului belgian.

Pe lângă Kaili, aflată deocamdată în arest preventiv, mai sunt încarceraţi prin hotărâre judecătorească Panzeri şi Giorgi, în timp ce "lobby-stul" şi secretarul general al ONG-ului No Peace No Justice, Niccolo Figa-Talamanca, a fost eliberat şi trebuie să poarte o brăţară electronică.

Cei trei au compărut pe 14 decembrie în faţa unui tribunal de corecţie din Bruxelles, într-o audiere la care fusese convocată şi Kaili, dar la care eurodeputata nu s-a putut prezenta, la Palatul de Justiţie, din cauza unei greve a funcţionarilor judiciari, motiv pentru care audierea sa a fost amânată pentru joi.

Liderul sindical Luca Visentini, de la ONG-ul Fight Impunity, a recunoscut luni că a primit 50.000 de euro pentru campania sa pentru a deveni secretarul general al Confederaţiei Europene a Sindicatelor (CES), dar a insistat că a fost vorba despre o donaţie care nu a implicat vreun alt troc.

La rândul său, fostul comisar european Dimitris Avramopoulos - asupra politicianului conservator elen nu planează nicio acuzaţie judiciară - a recunoscut că a primit 60.000 de euro în perioada februarie 2021 - februarie 2022 de la Fight Impunity, al cărui membru de onoare era.

Foto: politico.eu


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Președintele chinez, Xi Jinping, l-a primit pe omologul său american, Donald Trump

/ Acum 4 zile

Summit B9 // Mark Rutte: Avem nevoie de o Europă mai puternică într-o NATO mai puternică

/ Acum 4 zile

Summit B9 // Declarație comună: Aliații B9 și Nordici susțin o pace justă și durabilă în Ucraina

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS: Armenia va găzdui concursul internațional de vinuri Concours Mondial de Bruxelles

/ Acum 5 zile

Atac masiv cu drone asupra vestului Ucrainei. Mai multe regiuni au fost lovite, iar victime au fost raportate în mai multe orașe

/ Acum 5 zile

După ani de lansări eșuate, Rusia anunță un test reușit al rachetei „apocalipsei” Sarmat

/ Acum 6 zile

VIDEO // Oficiali și experți în securitate s-au reunit la București la „Black Sea and Balkans Security Forum”

/ Acum 6 zile

Rusia a reluat atacurile asupra Ucrainei după expirarea armistițiului de trei zile

/ Acum 6 zile

BTA: Filmul dedicat celei de-a 99-a aniversări a savantului Minko Balkanski va fi proiectat în Franța

/ Acum 7 zile

Președintele finlandez spune că este timpul ca Europa să stabilească un contact direct cu Rusia

/ Acum 7 zile

Coreea de Nord ar fi câștigat până la 13 miliarde de dolari din războiul Rusiei împotriva Ucrainei

/ Acum 7 zile

Portugalia înăsprește regulile pentru obținerea cetățeniei. Perioada minimă de rezidență a fost majorată

/ Acum 7 zile

The Economist: Ucraina recâștigă inițiativa pe front, iar Rusia pierde teren pentru prima dată în aproape doi ani

/ Acum 7 zile

Prețul petrolului crește din nou, după ce Trump a calificat oferta de pace a Iranului drept „total inacceptabilă”