Putin nu consideră întrunite condițiile pentru o întâlnire cu Zelenski
Președintele rus Vladimir Putin a confirmat joi un interes reciproc pentru o întâlnire cu președintele american Donald Trump, în schimb a estimat că încă nu sunt întrunite condițiile pentru a se întâlni direct cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, deși acesta cere insistent o astfel de întâlnire cu liderul de la Kremlin pentru a conveni încheierea războiului, relatează agențiile AFP și EFE.
„Interesul a fost manifestat de ambele părți' pentru o întâlnire cu Trump”, a spus Putin în fața presei la Moscova, unde l-a primit pe președintele Emiratelor Arabe Unite (EAU), Mohammed bin Zayed Al Nahyan, menționând această țară ca una dintre posibilele gazde ale unei reuniuni cu președintele american.
Cât despre o întâlnire față în față cu Zelenski, „nu am nimic împotrivă în ansamblu, dar anumite condiții trebuie întrunite pentru aceasta”, a spus Putin. „Or, din păcate, suntem încă departe de aceste condiții”, a adăugat președintele rus.
În urma întâlnirii pe care acesta din urmă a avut-o miercuri la Moscova cu emisarul special american Steve Witkoff, președintele Trump, care marțea trecută a cerut Rusiei ultimativ să oprească în zece zile războiul în Ucraina, a vorbit despre progrese la negocierile ruso-americane asupra acestui conflict și a anunțat o posibilă întâlnire cu Putin „foarte curând”, întâlnire care potrivit Kremlinului s-ar putea desfășura „în zilele următoare”.„Emisarul meu special, Steve Witkoff, tocmai a avut o întâlnire productivă cu președintele rus Vladimir Putin. S-au făcut mari progrese! Apoi, i-am informat pe unii dintre aliații noștri europeni. Toată lumea este de acord că acest război trebuie să se încheie, și vom lucra în această direcție în zilele și săptămânile următoare”, a anunțat Trump într-un mesaj pe rețeaua socială Truth Social.
În acest timp, Zelenski a avut joi discuții telefonice în serie cu lideri europeni. Într-una dintre aceste convorbiri, cea cu cancelarul german Friedrich Merz, președintele ucrainean a insistat ca Europa să fie prezentă în procesul de negociere cu Rusia pe care încearcă să-l impulsioneze Trump.
„Războiul este în Europa, iar Ucraina este parte integrantă a Europei. Suntem deja în negocieri pentru aderarea la UE. Prin urmare, Europa trebuie să participe la procesele corespunzătoare”, a argumentat președintele ucrainean.
Zelenski a mai spus că joi va avea loc o reuniune prin videoconferință între consilierii de securitate ai principalilor lideri europeni și omologii lor americani pentru a-și coordona pozițiile.
Președintele ucrainean a cerut din nou o întâlnire cu omologul său rus, cu sau fără prezența liderilor unor state terțe, și a insistat de asemenea aspra unei încetări a focului înaintea unor discuții mai aprofundate pentru încheierea conflictului.
Kremlinul a transmis repetat că o reuniune Putin-Zelenski se va putea desfășura numai după ce se vor fi realizat suficiente progrese în negocierile de pace la niveluri inferioare.
BTA: Kiril Valchev, reales în unanimitate în funcția de director general al BTA
Lideri europeni sunt îngrijorați de posibilitatea ca SUA să trădeze Europa și Ucraina
Zeci de mii de ucraineni au rămas fără curent electric şi căldură ca urmare a atacurilor ruseşti
Adunarea Generală a ONU a cerut Rusiei să returneze copiii ucraineni
Ucrainenii se declară pregătiți să protesteze dacă Kievul face concesii considerate inacceptabile faţă de Moscova
BTA: Prim-ministrul României efectuează o vizită de două zile în Austria; este programată o întrevedere cu omologul ungar
Președintele Bulgariei cere guvernului să demisioneze
Turcia promovează turismul experiențial prin participarea la recolta tradițională de măsline
Federica Mogherini, acuzată de fraudă și corupție în achiziții publice
UE ajunge la un acord pentru eliminarea treptată a importurilor de gaze ruseşti până în 2027
Miniștrii de externe ai NATO se întâlnesc la Bruxelles pentru a discuta despre sprijinul acordat Ucrainei
Întâlnire Putin-Witkoff: Nu s-a ajuns la niciun compromis privind teritoriile ocupate din Ucraina
BTA: Sondajul arată schimbări în cursa pentru primăria București, un candidat se retrage
Mark Rutte anunță măsurile luate de NATO pentru protejarea României de dronele rusești
Autoritățile intensifică măsurile împotriva utilizării abuzive a etichetelor „eco”, „bio” și „organic”
Robotica deschide drumul viselor la Orhei: copiii învață să construiască roboți cu sprijinul UE și PNUD
Comisia de licitații SER publică documentația pentru instalarea a 170 MW de capacități eoliene, pentru consultări finale
Noiembrie cu subvenții record: peste 72 milioane lei pentru susținerea fermierilor și dezvoltarea infrastructurii rurale
Ex-premierul Dorin Recean, decorat de Volodimir Zelenski. „Ucraina apreciază solidaritatea Moldovei”
Guvernul și UNICEF își consolidează parteneriatul pentru bunăstarea copiilor din Republica Moldova
Notele ar putea reveni în clasa a IV-a de la 1 septembrie 2026. Ministerul Educației testează deja sistemul în mai multe școli
Scriitoarea Ana Blandiana, în dialog cu cititorii din Chișinău de Ziua Autorului European
SATUL EUROPEAN // Condiții moderne pentru locuitorii din Glodeni, cu investiții în educație, infrastructură și servicii publice
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Republicii Azerbaidjan în Republica Moldova, Ulvi Bakhshaliyev
Statele UE aprobă o înăsprire a politicii privind migrația
Un fost deputat rămâne încă o lună după gratii. Curtea de Apel a decis prelungirea arestului
Noi medicamente compensate de la 1 ianuarie 2026: sunt vizați pacienții cu diabet zaharat, hipertensiune arterială și cu afecțiuni care necesită anticoagulare
GALERIE FOTO // Întâlnire cu scriitoarea Ana Blandiana la Biblioteca Națională
FOTO // Mihai Popșoi și Igor Grosu s-au întâlnit cu diaspora din Carolina de Nord
Peste 14 mii de persoane au solicitat ambulanța săptămâna trecută