Rușii nu mai pot folosi linia de cale ferată care leagă Crimeea de sudul Ucrainei
Kiev, 10 aug. /MOLDPRES/. Forțele ruse nu mai pot utiliza linia de cale ferată care leagă Crimeea de regiunea Herson din sudul Ucrainei, pe care rușii au ocupat-o încă din primele zile ale invaziei, potrivit lui Serhii Khlan, un consilier al șefului administrației militare civile din Herson, scrie CNN, preluat de digi24.ro și MOLDPRES.
„Aceasta este ruta care trecea prin Kalanchak, Brylivka până la gara Oleshky și peste podul de cale ferată, până la Herson”, a spus el, adăugând că o altă rută era din Crimeea până la Melitopol.
„Acolo ocupanții își trimiteau trenurile și le descărcau puțin mai departe, dincolo de Novooleksiyivka, în districtul Henichesk. Un alt convoi cu echipamente și muniții a fost distrus acolo ieri”, a adăugat Serhii Khlan.
Marți, mai multe explozii au avut loc în zona Henichesk. Forțele ucrainene – avioane de luptă, rachete și rachete cu rază lungă de acțiune – se concentrează de mai bine de o lună pe lovirea liniilor de aprovizionare rusești, a centrelor de comandă și a proviziilor de muniție din Herson.
Forțele terestre ruse depind de obicei de legăturile feroviare pentru a transporta blindate și muniții.
Între timp, în orașul vecin Melitopol, ocupat de Rusia, primarul a declarat că rezistența și atacurile continuă – chiar în timp ce trupele ruse primesc întăriri.
Primarul Ivan Fedorov, care nu se mai află în oraș, a declarat la televiziunea ucraineană că marți „a fost a treia noapte infernală pentru ocupanții de pe teritoriul ocupat al Melitopolului”.
El a precizat că două explozii au fost auzite marți seara în apropierea satului Kyrylivka, o așezare de coastă la Marea Azov.
„Fum gros a fost observat apoi timp de câteva ore”, a declarat Fedorov. „În ultimele săptămâni, ocupanții au dus o cantitate mare de echipamente pe țărmul estuarului de la Radyvonivka, precum și pe țărmul Mării Azov, lângă Kyrylivka”, a mai spus edilul.
Fedorov a afirmat, de asemenea, că „gherilele” au deteriorat marți seară biroul partidului Rusia Unită, aflat la guvernare în Federația Rusă, care a fost stabilit la Melitopol.
De asemenea, el a reluat acuzațiile potrivit cărora forțele ruse împiedică oamenii să părăsească Melitopolul.
„Oamenii părăsesc în masă teritoriile ocupate. Evacuarea este foarte dificilă. Ocupanții nu le-au dat voie mașinilor să treacă timp de două zile. Numărul deceselor în coada de ieșire a ajuns la 10. În prezent, mai mult de 1.000 de mașini așteaptă să iasă” din oraș, a susținut el.
Fedorov a spus că rușii îi forțează pe oameni să își trimită copiii la școli susținute de Rusia.
„Ocupanții folosesc mai multe metode pentru a-i forța pe părinți să își trimită copiii la școli pentru a studia conform programei rusești. Ocupanții au raportat că, începând cu 1 septembrie, nu vor lăsa copiii să iasă în afara teritoriului ocupat. Acei părinți care își vor aduce copiii la școală vor primi 10.000 de ruble ca ajutor financiar din partea ocupanților”, a declarat primarul.
CNN notează că a putut să confirme acuzațiile edilului.
Foto: grid.news
Tentativă de asasinat la Moscova asupra unui general de rang înalt al armatei ruse
Discuțiile tripartite Ucraina-Rusia-SUA s-au încheiat la Abu Dhabi fără progrese
Ucraina blochează cu ajutorul SpaceX terminalele Starlink utilizate de forțele ruse
Ucraina şi Rusia vor face un nou schimb de prizonieri
Rusia nu se mai consideră legată de tratatul New START
BTA: Cultivatorii bulgari de fructe și legume participă la un târg comercial la Berlin
A doua rundă de discuții trilaterale între Ucraina, Rusia și SUA a început la Abu Dhabi
Politico: Negocierile de la Abu Dhabi ar putea deschide calea spre încheierea războiului din Ucraina în primăvară
Rușii au atacat mai multe regiuni din Ucraina
Utilizarea masivă a dronelor de către Ucraina pune capăt erei diviziilor de tancuri rusești
Secretarul general al NATO le cere aliaților să caute în stocurile militare noi arme pentru Ucraina, în special sisteme Patriot
Emmanuel Macron susține că reluarea dialogului cu Putin este „în curs de pregătire”
Ucraina a convenit cu partenerii occidentali un plan de punere în aplicare a armistițiului pe mai multe niveluri
Rușii au atacat infrastructura energetică a Ucrainei
Serviciul Hidrometeorologic de Stat va fi reorganizat, iar o nouă Instituție Publică „Arii Naturale Protejate de Stat” va fi creată
Alertă ANSA: Loturi de lapte praf pentru sugari retrase de pe piață, după depistarea bacteriei Bacillus cereus
Rețeaua de date agricole din Moldova va fi extinsă pentru a include informații sociale și ecologice
VIDEO // Patru tineri din Bălți și Drochia, reținuți pentru comercializarea drogurilor
Procurorul Victor Cazacu, trimis la reevaluare după decizia CSP
Modificările la Codul Educației, aprobate în primă lectură de Legislativ
Mai mulți bani pentru sportul moldovenesc. 91,5 milioane de lei alocate pentru dezvoltarea federațiilor
Drumuri, trotuare și servicii publice modernizate: planurile MIDR pentru raionul Ialoveni, anunţate de Vladimir Bolea
115 ani de la nașterea lui Liviu Deleanu: Muzeul Literaturii Române găzduiește o expoziție dedicată poetului
Drumarii intervin în mai multe raioane: traficul pe traseele naționale se desfășoară în condiții bune, dar șoferii sunt avertizați de ceață
Modificări majore la Codul Educației: Noi reguli pentru alegerea rectorilor, măsuri de sprijin în procesul de consolidare școlară, 1 000 de lei lunar pentru părinți și indemnizații de până la 300 000 de lei pentru profesori
34 de proiecte de dezvoltare durabilă au fost implementate în anul 2025 prin intermediul Programului activităților de reintegrare a țării
Comuna Lozova devine modernă și confortabilă: două stații de transport public inteligente instalate în localitate
MEC lansează campania „O scrisoare ține loc de îmbrățișare”. Elevii sunt invitați să scrie mesaje de solidaritate copiilor din Ucraina
Autorizat de Comisia Europeană: Carnea proaspătă și produsele din carne de pasăre pot fi exportate în UE de pe întreg teritoriul Republicii Moldova
R. Moldova își întărește parteneriatul cu Estonia pentru aderarea la UE