ro

 

Externe
25 Martie, 2026 / 09:02
/ 04 Ianuarie, 2023

Șefa diplomației germane a declarat că Putin dorește să distrugă Ucraina

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Lisabona, 4 ian. /MOLDPRES/. Șefa diplomației germane Annalena Baerbock a declarat miercuri, 4 ianuarie, la Lisabona, că Uniunea Europeană a încercat totul pentru a opri războiul din Ucraina, însă preşedintele rus Vladimir Putin nu îşi doreşte nimic altceva decât să distrugă ţara vecină, relatează MOLDPRES cu referire la Agerpres.

Annalena Baerbock, prezentă la o conferinţă în capitala Portugaliei, a afirmat că poziţia lui Putin reprezintă motivul pentru care este "important să continuăm livrările de arme, astfel încât Ucraina să se poată apăra şi să poată proteja vieţile cetăţenilor săi".

Oficialul german a declarat, totodată, că deciziile Uniunii Europene nu ar mai trebui să fie blocate de state la nivel individual, "votul cu majoritate calificată poate duce la rezultate mai echitabile pentru noi toţi", a conchis Baerbock.

Ea a mai insistat că "trebuie să fim capabili să acţionăm eficient şi rapid".

Ministrul de Externe german a afirmat că de multe ori ţările membre UE nu pot să redacteze un comunicat de presă "pentru că nu se pot pune de acord asupra aceluiaşi mod de formulare".


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Italia estimează că există sute de „celule latente” iraniene în întreaga lume

/ Acum 5 zile

Prețurile la gaze în Europa au crescut cu 30% după atacuri asupra infrastructurii energetice din Golful Persic

/ Acum 5 zile

VIDEO // România își consolidează securitatea pe Flancul Estic, după discuțiile dintre Nicușor Dan și Mark Rutte la Bruxelles

/ Acum 5 zile

India a trimis nave de război pentru a-și proteja petrolierele în Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 5 zile

Negocierile de pace privind Ucraina au fost întrerupte pe fondul războiului din Iran

/ Acum 5 zile

Arabia Saudită anunță că ar putea riposta prin măsuri militare împotriva Iranului

/ Acum 6 zile

Criza energetică provocată de războiul din Iran accelerează tranziția globală de la combustibilii fosili

/ Acum 6 zile

Prețurile petrolului și gazelor au crescut după atacuri asupra infrastructurii energetice din Iran

/ Acum 6 zile

O clinică universitară din Germania și o orchestră de renume vor analiza influența muzicii asupra sănătății

/ Acum 6 zile

Ministrul de externe iranian afirmă că doctrina nucleară a Teheranului este puțin probabil să se schimbe

/ Acum 7 zile

Volodimir Zelenski în vizită la Londra: Keir Starmer cere ca Ucraina să nu fie pierdută din vedere, în pofida războiului din Orientul Mijlociu

/ Acum 7 zile

Serghei Şoigu afirmă că nicio regiune din Rusia nu este în siguranță împotriva atacurilor ucrainene

/ Acum 7 zile

Rusia a lansat un nou atac masiv asupra regiunii Odesa

/ Acum 7 zile

UE va trebui „să vorbească” în viitor cu Putin, dar nu este momentul acum, susține președintele Consiliului European