Summitul G20 // Aliații occidentali ai Ucrainei resping planul de pace al SUA în forma sa actuală: „Este o bază pentru discuții, dar necesită eforturi suplimentare”
Aliații occidentali ai Kievului resping planul de pace propus de SUA în forma sa actuală, care vizează să pună capăt războiului Rusiei în Ucraina, subliniind într-o declarație comună, publicată după o reuniune sâmbătă în marja summitului G20 de la Johannesburg, că proiectul reprezintă o „bază” pentru discuții, dar necesită „eforturi suplimentare”, relatează dpa, AFP și Reuters, citate de Agerpres și MOLDPRES.
„Proiectul inițial al planului în 28 de puncte include elemente importante care vor fi esențiale pentru o pace justă și durabilă. Prin urmare, consideram că proiectul este o bază care va necesita eforturi suplimentare”, au afirmat liderii a 11 țări și ai Uniunii Europene, declarându-se în același timp extrem de „îngrijorați de limitările propuse pentru forțele armate ucrainene, care ar face Ucraina vulnerabilă la viitoare atacuri”.Ei au reiterat, de asemenea, că sunt „clari în ceea ce privește principiul că granițele nu trebuie modificate prin forță”.
Totodată, oficialii au insistat asupra faptului că elementele planului privind UE și NATO „necesită consimțământul membrilor UE și ai NATO”.
Declarația este semnată de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, de președintele Consiliului European, Antonio Costa, precum și de șeful statului francez Emmanuel Macron, de președintele finlandez Alexander Stubb, cancelarul german Friedrich Merz și premierii canadian Mark Carney, irlandez Micheal Martin, italian Giorgia Meloni, japonez Sanae Takaichi, olandez Dick Schoof, spaniol Pedro Sanchez, britanic Keir Starmer și norvegian Jonas Gahr Store.
SUA nu participă la summitul G20 din acest an.
G20 este format din 19 țări plus Uniunea Europeană și Uniunea Africană și reprezintă 85% din PIB-ul global și aproximativ două treimi din populația lumii.
Planul propus de SUA prevede în principal ca Ucraina să cedeze Rusiei complet regiunea Donbas (alcătuită din provinciile estice Donețk și Lugansk), care împreună cu peninsula Crimeea ar fi recunoscute de facto ca fiind rusești, dar teritoriile din Donbas cedate Rusiei și care în prezent nu se află sub controlul acesteia ar deveni zone tampon demilitarizate, în timp ce provinciile Herson și Zaporojie din sud și sud-est ar fi împărțite tot de facto de-a lungul liniei actuale a frontului, care va fi înghețată. În schimb, Rusia ar urma să se retragă din teritoriile ucrainene ocupate în provincia central-estică Dnipropetrovsk și în cea nord-estică Harkov.
De asemenea, Ucrainei i se solicită să-și limiteze forțele armate, reducându-și efectivele la cel mult 600.000 de soldați, să renunțe la toate armele cu rază lungă de acțiune, precum și la aspirația de a adera la NATO, angajament de neutralitate militară pe care să și-l înscrie în Constituție.
Rușii au atacat Harkovul, rănind 36 de persoane
Polonia afirmă că serviciile secrete ruseşti sunt în spatele sabotajului feroviar din weekend
Bisericile ortodoxe din SUA ar putea fi investigate pentru potențiale legături cu serviciile secrete rusești
BTA: Oportunități de cooperare economică și culturală, discutate de autoritățile locale din Șumen, Bulgaria și Ayvalik, Turcia
Scrisoare de intenție, semnată de Macron şi Zelenski: Ucraina ar putea procura până la 100 de avioane Rafale
O explozie a deteriorat o porțiune a căii ferate din Polonia pe care se transporta tehnică militară spre Ucraina
Pericol de explozie în județul Tulcea în urma bombardamentelor rusești. Locuitorii unui sat, evacuați de urgență
Ucraina // Forțele rusești au atacat regiunea Harkov: trei morți și mai mulți răniți, inclusiv copii
Ucraina a încheiat cu Grecia au Acord pentru a achiziționa gaz american livrat prin coridorul vertical
Summitul G20 // Aliații occidentali ai Ucrainei resping planul de pace al SUA în forma sa actuală: „Este o bază pentru discuții, dar necesită eforturi suplimentare”
Republica Moldova și România lansează proiectul MigraMI, pentru reducerea riscurilor asociate migrației ilegale
Ucraina va începe în curând consultări cu SUA în Elveția despre un viitor acord de pace cu Rusia
Trei persoane reținute în dosarul camionului cu muniții oprit la frontieră au fost plasate în arest pentru 30 de zile
Circulație interzisă pentru mașini și pietoni pe un pod din satul Plop, Dondușeni
Deschiderea Summitului G20 din Africa de Sud, dominată de planul american pentru Ucraina
FOTO // Campania națională de împădurire continuă. La Negureni a fost plantată o nouă pădure, pe o suprafață de 10 hectare
Luptătorul de taekwondo, Artiom Roșca, a cucerit argintul la Campionatul European U18
Republica Moldova va crea o Agenție Erasmus la Chișinău până în 2028
Dosarul camionului cu muniții oprit la frontieră: persoanele reținute au fost aduse în fața instanței. Procurorii cer arest pentru 30 de zile
Biroul permanent al Parlamentului a aprobat ordinea de zi pentru următoarele ședințe plenare
Președinta Maia Sandu: „Stabilitatea Europei depinde de garantarea deplină a independenței, suveranității și securității Ucrainei”
CCI anunță că susține proiectul noii legi a medierii și lansează consultări publice
CNAS a alocat 61 de milioane de lei pentru plata indemnizațiilor adresate familiilor care au copii și a celor pentru incapacitate de muncă
Noi atacuri cu drone în Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Prioritățile colaborării dintre Republica Moldova și Germania, discutate de vicepremierul Eugen Osmochescu cu ambasadorul Hubert Knirsch