ro
Externe
08 Decembrie, 2025 / 13:00
/ Acum 4 ore

The Economist: Rusia a pierdut peste 680 de mii de bărbați în războiul din Ucraina

Rusia a înregistrat pierderi echivalente cu 1% din populația masculină de dinainte de război, adică peste 680 de mii de bărbați, potrivit unei analize publicate de The Economist. Publicația estimează că totalul pierderilor militare ruse, incluzând morți și răniți, se ridică la 1–1,35 milioane de persoane, transmite MOLDPRES.

În pofida costurilor umane ridicate, ritmul înaintării pe front rămâne lent. În cei trei ani de conflict, Rusia a reușit să ocupe aproximativ 1,45% din teritoriul Ucrainei. Niciun oraș mare nu a fost capturat integral, iar Pokrovsk, vizat de forțele ruse de aproape un an și jumătate, nu este controlat în totalitate.

Potrivit estimărilor NATO, pierderile continuă să crească, armata rusă înregistrând circa 1100 de militari morți sau răniți pe zi.

Războiul declanșat de Rusia în februarie 2022 a generat cel mai amplu conflict militar din Europa de după cel de-Al Doilea Război Mondial. Evaluările privind pierderile umane diferă substanțial între surse, autoritățile de la Moscova publicând foarte rar date oficiale. The Economist realizează periodic analize pe baza imaginilor prin satelit, datelor demografice și evaluărilor furnizate de serviciile de informații occidentale.

Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Zeci de mii de ucraineni au rămas fără curent electric şi căldură ca urmare a atacurilor ruseşti

/ Acum 4 zile

Adunarea Generală a ONU a cerut Rusiei să returneze copiii ucraineni

/ Acum 4 zile

Ucrainenii se declară pregătiți să protesteze dacă Kievul face concesii considerate inacceptabile faţă de Moscova

/ Acum 4 zile

BTA: Prim-ministrul României efectuează o vizită de două zile în Austria; este programată o întrevedere cu omologul ungar

/ Acum 4 zile

Președintele Bulgariei cere guvernului să demisioneze

/ Acum 5 zile

Turcia promovează turismul experiențial prin participarea la recolta tradițională de măsline

/ Acum 5 zile

Federica Mogherini, acuzată de fraudă și corupție în achiziții publice

/ Acum 5 zile

UE ajunge la un acord pentru eliminarea treptată a importurilor de gaze ruseşti până în 2027

/ Acum 5 zile

Miniștrii de externe ai NATO se întâlnesc la Bruxelles pentru a discuta despre sprijinul acordat Ucrainei

/ Acum 5 zile

Întâlnire Putin-Witkoff: Nu s-a ajuns la niciun compromis privind teritoriile ocupate din Ucraina

/ Acum 5 zile

BTA: Sondajul arată schimbări în cursa pentru primăria București, un candidat se retrage

/ Acum 5 zile

Mark Rutte anunță măsurile luate de NATO pentru protejarea României de dronele rusești

/ Acum 5 zile

Zelenski: Planul de pace propus de SUA a fost revizuit din nou după negocierile americano-ucrainene

/ Acum 5 zile

Suspiciuni de fraudă: Fosta șefă a diplomației UE, Federica Mogherini, a fost reținută