ro

 

Externe
28 Ianuarie, 2026 / 13:55
/ 10 Mai, 2025

Ucraina: Cancelarul german Merz evocă o înăsprire masivă a sancțiunilor dacă Putin refuză un armistițiu

Noul cancelar federal german Friedrich Merz a atenționat Moscova cu o 'înăsprire masivă a sancțiunilor' dacă președintele rus refuză armistițiul de 30 de zile în conflictul său împotriva Ucrainei, armistițiu cerut de europeni și americani, informează AFP, citat de AGERPRES și MOLDPRES.

În lipsa unei reacții a Kremlinului, 'va avea loc o înăsprire masivă a sancțiunilor și ajutorul masiv pentru Ucraina va continua. Pe plan politic, desigur, dar și pe plan financiar și militar', a declarat Merz într-un interviu pentru cotidianul german Bild.

Friedrich Merz, alături de liderii francez, britanic și polonez, se află sâmbătă la Kiev.

'Suntem de acord cu guvernul american, cu Donald Trump. Cerem un armistițiu de 30 de zile, pentru ca negocieri de pace să poată fi pregătite în timpul acestei perioade. Mingea este acum în terenul lui Putin. Putin trebuie să răspundă la această ofertă', a insistat cancelarul federal german.

Președintele american 'își pierde în mod clar răbdarea cu Putin', a adăugat Merz în acest interviu.

Întrebat de Bild, cancelarul conservator, care și-a preluat funcția marți, nu a exclus în mod categoric o discuție directă a sa cu Vladimir Putin.

'Dacă aceasta se va dovedi necesar, dacă aceasta poate contribui la a pune capăt războiului, sunt deschis pentru multe. Însă noi trebuie întâi să vedem dacă după acest weekend vom reuși să atingem obiectivul unui armistițiu', a mai spus M


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

BTA: Șeful statului, Radev, va părăsi clădirea Administrației Prezidențiale pe 23 ianuarie

/ Acum 5 zile

Parlamentul European a respins moțiunea de cenzură împotriva Comisiei Europene

/ Acum 6 zile

Donald Trump a inaugurat, la Davos, Consiliul pentru Pace

/ Acum 6 zile

Danemarca se arată dispusă să discute despre Groenlanda, dar cu respectarea integrității sale teritoriale

/ Acum 6 zile

Donald Trump susține la Davos că Europa nu se îndreaptă în direcția corectă

/ Acum 7 zile

Descoperiri arheologice majore în Turcia în 2025, de la vestigii neolitice la artefacte otomane

/ Acum 7 zile

Financial Times: Disputa cu Donald Trump privind Groenlanda zădărnicește aprobarea acordului postbelic cu Ucraina

/ Acum 7 zile

Un nou accident feroviar în Spania: un mort și patru răniți

/ Acum 7 zile

Premierul Canadei vorbește la Davos despre necesitatea „cooperării autentice” între „puterile medii”

/ Acum 7 zile

BTA: Deteriorarea infrastructurii civile și energetice în regiunea Odesa în urma unui atac rusesc cu dronă

/ Acum 7 zile

Ucraina pregătește desfășurarea unor interceptoare antiaeriene bazate pe inteligență artificială

/ Acum 7 zile

BTA: Președintele Bulgariei și-a înaintat demisia la Curtea Constituțională

/ Acum 7 zile

Von der Leyen anunță la Davos că răspunsul UE privind Groenlanda va fi ferm, unit și proporțional

/ 20 Ianuarie, 2026

Serviciul de Securitate al Ucrainei a capturat un rus suspectat că ar fi ucis prizonieri ucraineni