ro

 

Externe
30 Aprilie, 2026 / 09:25
/ 04 Octombrie, 2025

Ucraina: Mai multe victime după ce un tren de pasageri a fost lovit într-un atac lansat de Rusia

Un tren de pasageri a fost lovit într-un atac rusesc cu dronă într-o gară din regiunea Sumî din nordul Ucrainei, provocând zeci de răniți, au declarat sâmbătă oficiali ucraineni, relatează Reuters.

'Un atac brutal cu dronă rusesc asupra gării din Șostka, regiunea Sumî', a scris președintele ucrainean Volodimir Zelenski pe Telegram, postând o înregistrare video cu un vagon de pasageri distrus, cuprins de flăcări, precum și cu altele având geamurile sparte.

El a spus că zeci de pasageri și lucrători feroviari au fost răniți.

Guvernatorul regional, Oleh Hrihorov, a declarat că în atac a fost lovit un tren care pleca din Șostka către capitala Kiev.

Medici și echipe de salvare acordă ajutor la fața locului, a mai spus el.

Șefa administrației locale, Oksana Tarasiuk, a declarat pentru postul public de radio din Ucraina că aproximativ 30 de persoane au fost rănite în urma atacului. Pentru moment nu au fost raportate decese.

'Rușii nu puteau să nu fie conștienți de faptul că vizau civili. Acesta este terorism, pe care lumea nu are dreptul să-l ignore', a scris Zelenski.

Moscova și-a intensificat campania de atacuri aeriene asupra infrastructurii feroviare a Ucrainei, lovind-o aproape în fiecare zi în ultimele două luni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Atacatorul de la Cina Corespondenților îl viza pe Trump. Manifestul suspectului a fost găsit în camera de hotel

/ Acum 3 zile

Fragmente de dronă depistate în județul Tulcea. MApN cercetează situația

/ Acum 3 zile

Vânt puternic în România: Un bărbat din Huși a murit după ce acoperișul unui bloc a căzut peste el

/ Acum 3 zile

Atacuri rusești în Ucraina: Odesa și Cernigov lovite cu drone, infrastructură civilă avariată și incendii

/ Acum 3 zile

VIDEO SUA // Incident armat la Casa Albă: Președintele Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump, evacuați

/ Acum 3 zile

BTA: Agenția Bulgară pentru Siguranța Alimentelor va inspecta toate importurile de lapte crud și concentrat de lapte

/ Acum 4 zile

Țara în care radioactivitatea încă se menţine „mai ridicată” în anumite regiuni la 40 de ani după explozia de la Cernobîl

/ Acum 4 zile

Oana Țoiu: Ambasadorul rus nu a putut nega că drona intrată în spațiul aerian al României aparține Rusiei

/ Acum 4 zile

BTA: Bulgaria pledează pentru un acord formal de coaliție și un candidat comun de centru-dreapta la alegerile prezidențiale.

/ Acum 4 zile

Președintele României, Nicușor Dan, condamnă Rusia după incidentul de la Galați: „Un act iresponsabil”

/ Acum 4 zile

Ucraina: Cel puțin cinci morți și 34 de răniți în atacuri rusești la Dnipro

/ Acum 4 zile

MAE l-a convocat pe ambasadorul Rusiei la București, după prăbușirea dronei la Galați

/ Acum 4 zile

Autoritățile ucrainene au raportat un val de atacuri rusești de-a lungul țării în cursul nopții

/ Acum 4 zile

Președintele României, Nicușor Dan, a semnat demisiile miniștrilor PSD și propunerile de miniștri interimari