Vicepreședintele american JD Vance a ajuns în Pakistan pentru discuții cu Iranul
Vicepreședintele american JD Vance a ajuns sâmbătă în Pakistan, unde sunt programate negocieri între Statele Unite și Iran pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, conform AFP și Reuters, citate de Agerpres și MOLDPRES.
Vicepreședintele, care conduce delegația americană, a fost întâmpinat de puternicul șef al armatei pakistaneze, Asim Munir, și de ministrul de externe Ishaq Dar la sosirea sa la baza aeriană Nur Khan, lângă Islamabad.
Din delegația SUA mai fac parte emisarul special al președintelui Donald Trump, Steve Witkoff, și ginerele liderului de la Casa Albă, Jared Kushner.
Delegația iraniană, condusă de președintele parlamentului, Mohammad Baqer Qalibaf, și de ministrul de externe, Abbas Araqchi, a sosit vineri.
Acestea vor fi discuțiile la cel mai înalt nivel dintre SUA și Iran de la Revoluția Islamică din 1979 și primele negocieri oficiale față în față între cele două părți din 2015, când au ajuns la un acord privind programul nuclear al Iranului.
BTA: Academia de Teatru și Film din Bulgaria marchează 150 de ani de la nașterea lui Krastyo Sarafov printr-o ceremonie și lansarea unui timbru
Ucraina a distrus o fregată strategică a Rusiei
Ucraina a atacat unul dintre cele mai mari terminale petroliere ale Rusiei de la Marea Neagră
Iranul respinge deschiderea Strâmtorii Ormuz în schimbul unui armistițiu
BTA: Creșterea prețurilor la combustibil cuprinsă între 18,7% și 37% în primele cinci săptămâni ale războiului din Iran
Misiunea Artemis 2 va survola astăzi Luna
Trei persoane, inclusiv un copil, au murit în urma unui atac nocturn asupra Odesei
OPEC+ va majora producția de petrol pentru a stabiliza piața globală
Donald Trump către Iran: „Deschideţi naibii Strâmtoarea, ticăloşi nebuni, sau veţi trăi în iad! O să vedeți voi!”
Escaladare verbală între Washington și Teheran pe tema Strâmtorii Ormuz
Kievul se pregătește pentru vizita unei delegații americane în dosarul războiului cu Rusia
Tensiuni SUA–Iran: noi amenințări privind Strâmtoarea Ormuz
Paștele catolic, marcat de restricții și tensiuni în Ierusalim
Papa Leon al XIV-lea face apel la pace în mesajul de Paște „Urbi et Orbi”
Nisporeni - Capitala Sportului 2026: circa două milioane de lei, alocate de MEC pentru activități dedicate dezvoltării și promovării sportului
Republica Moldova va implementa sistemul informațional „Dosarul electronic de sănătate”
Meteorologii prognozează pentru ziua de Paști precipitații și înghețuri de până la −3°C
Caz tragic în capitală. O adolescentă a decedat după ce a căzut de la înălțime
Municipiul Ungheni și alte 18 localități se unesc în procesul de amalgamare voluntară. Primarul Vitalie Vrabie: „Se conturează cel mai mare cluster din R. Moldova”
Alerta cu bombă semnalată la Aeroportul Chișinău s-a dovedit a fi falsă. Aerogara și-a reluat activitatea
Locuitorii capitalei, invitați la târguri pascale și cu produse agricole de sezon
Specialiștii în sănătate recomandă consumul rațional de produse alimentare în perioada sărbătorilor pascale
Președinta Maia Sandu, la lansarea expoziției dedicate Pogromului din 1903: ,,Avem datoria să ne amintim pentru a onora victimele și pentru a păstra adevărul istoric"
Alertă cu bombă la Aeroportul Chișinău. Pasagerii și angajații aerogării au fost evacuați
MAN se retrage din Blocul „Alternativa”, dar rămâne în fracțiunea parlamentară
The Times: SUA ar putea sancționa aliați NATO pentru sprijin insuficient în conflictul cu Iranul
Japonia își reconfirmă statutul de partener strategic pentru dezvoltarea sectorului agricol din Republica Moldova
Încă nouă personalități din domeniul culturii vor primi indemnizații de merit
Peste 1,488 de milioane de lei au fost încasate la bugetul de stat, în rezultatul controalelor vamale
Peste 4600 de pacienți vor beneficia anual de condiții mai bune la Spitalul Ialoveni