ro

 

Externe
23 Aprilie, 2026 / 21:10
/ Acum 2 ore

Zelenski: Ucraina merită o aderare deplină la UE, nu doar una simbolică

Ucraina „merită o aderare deplină” la UE, nu doar una „simbolică”, a declarat joi președintele ucrainean Volodimir Zelenski, care a salutat aprobarea definitivă a ajutorului financiar european de 90 de miliarde de euro pentru țara sa, transmite MOLDPRES cu referire la Agerpres și AFP, EFE.

„Să fim corecți! Ucraina nu are nevoie de o aderare simbolică la UE. Ucraina se apără pe sine și apără fără nicio îndoială Europa (...), nu simbolic, ci în mod real”, luptând împotriva invaziei ruse, a susținut Zelenski, adresându-se presei în avionul care-l ducea în Cipru la un summit european informal.

„Noi merităm o aderare deplină la UE”, a insistat el, reacționând astfel față de un articol din Financial Times conform căruia Franța și Germania doresc să ofere Ucrainei în stadiul actual numai avantaje simbolice.

Zelenski a mai spus că diverse instituții europene și ucrainene discută despre unele formate care ar face posibilă avansarea în procesul de integrare a Ucrainei în blocul comunitar, dar a subliniat că nici el și nici cetățenii ucraineni nu susțin o apartenență pur simbolică la UE.

„Am avut deja destule alianțe simbolice - Memorandumul de la Budapesta -, garanții de securitate simbolice, o cale simbolică spre NATO. Noi merităm o participare deplină în diverse alianțe și cu siguranță în UE”, consideră el.

Ucraina le solicită țărilor UE o dată precisă pentru aderarea sa, dar atât Bruxelles-ul, cât și majoritatea statelor membre au explicat faptul că nu pot avansa o astfel de dată și că aderarea Ucrainei va depinde de îndeplinirea criteriilor de aderare.

În aceeași declarație, Zelenski a salutat aprobarea finală dată mai devreme joi de statele UE unui ajutor financiar de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, ajutor acordat de UE sub forma unui împrumut, dar pe care Kievul îl va rambursa numai dacă Rusia îi va plăti „reparații de război”, altfel va fi plătit de statele UE, cu excepția Ungariei, Republicii Cehe și Slovaciei, care au refuzat să participe la mecanismul de garantare.

Două treimi din cele 90 de miliarde de euro vor fi destinate susținerii nevoilor armatei ucrainene în războiul cu Rusia și o treime acoperirii deficitului bugetar al Ucrainei, primele fonduri din acest pachet financiar urmând să fie transferate Kievului începând din luna mai.

Odată cu acest împrumut, cele 27 de state membre ale UE au validat joi definitiv și al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, după ce Ungaria a ridicat veto-ul asupra ambelor măsuri, în urma reparării și repunerii în funcțiune de către Ucraina a conductei petroliere Drujba, care furnizează petrol rusesc către țările central-europene.

Acest nou pachet de sancțiuni europene împotriva Rusiei este axat pe impunerea de noi restricții ce privesc serviciile financiare, comerțul și energia, inclusiv transportul de petrol pe mare și serviciile maritime legate de transportul petrolului și gazelor naturale lichefiate rusești, urmând de asemenea să fie adăugate pe „lista neagră” a UE noi petroliere din așa-numita „flotă din umbră” folosită de Rusia pentru a ocoli sancțiunile occidentale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

BTA: Comisia Electorală Centrală: pe baza a 100% din procesele-verbale, Bulgaria Progresivă câștigă cu 44,6%, iar GERB-UDF se clasează pe locul al doilea cu 13,4%

/ Acum 3 zile

UE își va intensifica măsurile de răspuns la criza combustibilului pentru avioane

/ Acum 3 zile

Șefa Comisiei Europene cere Ungariei să treacă rapid la reforme pentru ca fondurile înghețate să fie deblocate

/ Acum 3 zile

Bulgaria: Fostul președinte Rumen Radev a câștigat alegerile legislative

/ Acum 4 zile

Donald Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului și amenință cu noi atacuri dacă acesta nu acceptă acordul

/ Acum 4 zile

Ungaria: Majoritatea parlamentară a formațiunii lui Magyar a crescut la 141 de locuri după încheierea numărării voturilor

/ Acum 4 zile

Cel puțin cinci persoane au decedat într-un atac armat la Kiev

/ Acum 5 zile

Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane

/ Acum 6 zile

Prețurile petrolului scad cu 10%, după ce Iranul a anunțat că Strâmtoarea Ormuz este deschisă pentru navele comerciale

/ Acum 6 zile

Popularitatea lui Putin a ajuns la un minim istoric din cauza blocării internetului în Rusia

/ Acum 6 zile

Iranul anunță redeschiderea „completă” a Strâmtorii Ormuz pentru nave comerciale pe durata armistițiului din Liban. Donald Trump a mulțumit Iranului

/ Acum 6 zile

Premierul ucrainean Iulia Sviridenko spune că se simte mai încrezătoare în sprijinul SUA după o vizită la Washington

/ Acum 7 zile

Uniunea Europeană condamnă atacul „atroce” al Rusiei împotriva civililor ucraineni

/ Acum 7 zile

Ucraina condamnă atacul masiv al Rusiei din ultimele 24 de ore: „Sunt crime de război!”