355 de milioane de lei vor fi alocate APL-urilor pentru proiectele investiționale în 2021
Chişinău, 14 dec. /MOLDPRES/. Guvernul a dat astăzi aviz pozitiv Amendamentelor care prevăd alocarea mijloacelor financiare pentru autoritățile publice locale pentru cheltuieli capitale. În total, 303 milioane de lei vor fi repartizate către APL în anul 2021, suplimentar la cele 52 milioane de lei, pe care Guvernul inițial le-a prevăzut la Legea bugetului de stat, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
„S-au acceptat un număr mare de amendamente, în special ce ține de alocarea mijloacelor financiare pentru investiții în autoritățile publice locale. Doar pentru APL vom avea în acest an 355 de milioane lei, care urmează să fie distribuite autorităților locale pentru proiectele investiționale, în funcție de necesitățile lor", a precizat Ion Chicu.
Mijloacele au fost identificate prin redirecționarea în aceste scopuri a finanțărilor de la Programul de reparație a drumurilor publice naționale, locale, comunale și a străzilor.
„Important de menționat că nu se diminuează nimic de la Fondul Rutier, acesta rămâne în suma planificată inițial și foarte semnificativă. Este suplinit din acel Program, destinat reparației drumurilor în localități. După cum am promis, venim cu propuneri de a investi în localități, conform cerințelor și solicitărilor comunităților în primul rând", a spus Ion Chicu.
Prim-ministrul a mai adăugat că și la începutul anului 2020 nu erau bugetați toți banii pentru implementarea programului "Drumuri Bune", însă pe parcursul anului s-au oferit mijloacele financiare necesare. „Respectiv, sper că și în anul 2021 se va veni cu alocații pentru acest proiect care, la fel, este important pentru țară", mai precizat Ion Chicu.
Repartizarea acestor mijloace financiare pe autorități publice locale și pe obiecte concrete, rămâne la latitudinea deputaților și urmează a fi adoptată în plenul Parlamentului, fără depășirea parametrilor generali ai bugetului de stat.
În total, Guvernul a examinat 138 de amendamente înaintate la proiectul Legii bugetului de stat pentru anul 2021.
Totodată, Executivul a susținut amendamentul ce se referă la Comisia Electorală Centrală pentru reparația și procurarea tehnicii de calcul în contextul următoarelor scrutine electorale, în suma de 8,5 milioane de lei. Resursele vor fi finanțate din contul diminuării alocațiilor prevăzute pentru Fondul de rezervă al Guvernului.
foto: tv8.md
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu reprezentanta de țară a Fondului Națiunilor Unite pentru Populație și cu reprezentanta rezidentă a Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare în Republica Moldova
Șefa statului, în cadrul vizitei oficiale la Dublin: Transformarea Irlandei după aderarea la UE, model pentru viitorul european al Moldovei
Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Prim-ministrul Irlandei, Micheál Martin
Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale
Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă
Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor
Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor
Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor
Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034
INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii
Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene
Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat
IGP: Conducerea Inspectoratului de Poliție Botanica și angajații vizați într-un dosar de corupție au fost suspendați din funcții
Agenția de Investiții lansează un program dedicat promovării celor mai performanți exportatori ai țării
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
Percheziții la Inspectoratul de Poliție Botanica. Mai mulți angajați, vizați într-un dosar de corupție
Agenda evenimentelor, miercuri, 22 aprilie
Reformele din domeniul justiției, esențiale pentru parcursul european. Cristina Gherasimov: „Urmează să demonstrăm că R. Moldova are o justiție consolidată”
Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov: „Ne propunem să închidem preliminar spre sfârșitul anului anumite capitole de negocieri”
Luptătorul Vitalie Eriomenco, vicecampion european la seniori: A revenit spectaculos de la 0-5 în semifinală și a luptat accidentat în ultimul act
JD Vance își amână plecarea către Pakistan și crește incertitudinea asupra negocierilor americano-iraniene
Cer variabil și maxime de până la 15 grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri
Guvernul României salută finalizarea cu succes a tranzacției de cumpărare a operatorului Portului Giurgiulești din Republica Moldova
Sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova, reconfirmat la Viena. Igor Grosu: „Suntem gata să dezvoltăm cooperarea”
VIDEO // Guvernul va propune încetarea stării de urgență. Premierul Alexandru Munteanu: „Situația este stabilă, iar presiunile imediate au fost depășite”
Aderarea Republicii Moldova la UE, în centrul discuțiilor dintre șefa statului și un grup de europarlamentari
VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi, de la tribuna APCE: „Apartenența la CoE și statutul de țară candidată la UE ne oferă instrumentele necesare pentru a aduce țara noastră în marea familie europeană”
Soluții și mecanisme pentru prevenirea abandonului și absenteismului școlar, discutate la nivel național