
Speakerul Igor Grosu, discuții oficiale în marja Conferinței Mondiale a Președinților de Parlament: „Moldova are parteneri puternici în parcursul ei european”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut, la Geneva, discuții cu omologi din mai multe state. Întrevederile s-au desfășurat în marja Conferinței Mondiale a Președinților de Parlament, care are loc, în aceste zile, în Confederația Elvețiană.
Speakerul Igor Grosu i-a mulțumit președintelui Parlamentului Suediei, Andreas Norlén, pentru tot sprijinul pe care țara sa îl oferă Republicii Moldova, dar și ajutorul imens oferit Ucrainei, care apără și țara noastră de mai bine de trei ani.
„Suedia este unul din cei mai mari donatori bilaterali ai Republicii Moldova și ne ajută constant, în special în domeniul energetic, atât la întărirea rezilienței noastre energetice, cât și cu ajutor direct cetățenilor pentru a face față la plata facturilor. Moldova are parteneri puternici în parcursul ei european. Vă mulțumim pentru tot sprijinul”, a accentuat Igor Grosu.
La fel, șeful legislativului a discutat despre situația de securitate din Europa și relații bilaterale cu președintele Majilis-ului Republicii Kazahstan, Yerlan Koshanov. Oficialii au agreat posibilitățile de avansare a colaborării în domenii-cheie precum agricultura și exporturile. Președintele Majilis-ului Republicii Kazahstan s-a mai arătat interesat de progresele înregistrate de țara noastră în procesul de aderare la Uniunea Europeană.
Tot despre procesul de aderare la Uniunea Europeană și progresele înregistrate, Igor Grosu a vorbit cu președintele Marii Adunări Naționale a Turciei, Numan Kurtulmuş. Speakerul a accentuat că alegerile din toamnă sunt foarte importante pentru că ele vor determina cursul de mai departe al țării noastre. Șeful legislativului a remarcat sprijinul Turciei pentru calea aleasă de Republica Moldova, iar oficialii au convenit să intensifice comunicarea și colaborarea interparlamentară.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a discutat și cu un alt partener important pentru Republica Moldova în procesul de aderare la Uniunea Europeană – Letonia. Șeful legislativului i-a mulțumit vicepreședintei Parlamentului Letoniei, Antonina Ņenaševa, pentru sprijinul și asistența oferită țării noastre, în special pentru alinierea la cerințele europene.
Conferința Mondială a Președinților de Parlament se desfășoară în perioada 29 – 31 iulie curent. Aflată la a șasea ediție, reuniunea este găzduită de Palatul Națiunilor, sediul ONU din Geneva, Elveția. Agenda evenimentului include o dezbatere în ședință plenară și câteva paneluri de discuții, care se referă la cooperarea interparlamentară, realizarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă până în 2030, rolul parlamentelor în conturarea viitorului digital, precum și protejarea și promovarea drepturilor persoanelor aflate în situații vulnerabile. La Geneva, președintele Parlamentului, Igor Grosu, mai are planificate discuții cu moldovenii stabiliți cu traiul în Confederația Elvețiană.
Conferința Mondială a Președinților de Parlament este organizată de Uniunea Interparlamentară și Organizația Națiunilor Unite. Reuniunea are loc o dată la cinci ani și reprezintă un forum pentru implicare și dialog la nivel înalt între liderii parlamentari din întreaga lume.
Prim-ministrul Bulgariei, Rossen Jeliazkov, va întreprinde o vizită în Republica Moldova
Prim-ministrul Dorin Recean a discutat cu primarii suburbiilor municipiului Chișinău: „Viitorul țării depinde de unitatea noastră pe calea de aderare la Uniunea Europeană”
Spectacolul „Tema pentru acasă”, inspirat din drama deportărilor staliniste, va fi prezentat în cadrul expoziției de vagoane din PMAN
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu Majestatea Sa Regele Charles al III-lea
Premierul Dorin Recean, la vinăria familiei Roșca din Brătuleni: „Programele guvernamentale oferă oportunități reale pentru tinerii care aleg să revină și să investească acasă”
Președintele Parlamentului s-a întâlnit cu tinerii care fac stagiul de practică în serviciul public
Premierul Dorin Recean a vizitat o afacere turistică inedită – campingul „Pe toloacă”, din Nisporeni
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu Prim-ministrul Regatului Unit, Keir Starmer
Președinta Maia Sandu efectuează o vizită de lucru în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord
Reformele de la Chișinău și evoluțiile agendei europene, discutate de vicepremiera Cristina Gherasimov cu parlamentari lituanieni
Șapte localități din perimetrul Zonei de Securitate vor beneficia de finanțare în cadrul Programului național „Europa este aproape”
ADR Centru: Progres semnificativ în proiectul de modernizare a infrastructurii de apă Chișinău–Strășeni–Călărași
BERD a lansat licitația pentru construcția liniei electrice de înaltă tensiune Bălți–Suceava
CNAS anunță finanțarea prestațiilor sociale pentru luna august
David Popovici a câștigat medalia de aur și în proba de 100 m liber la Mondiale
Bani din Loteria Națională pentru filmul moldovenesc
Maia Sandu semnalează implicarea lumii criminale în posibile acțiuni de destabilizare în contextul alegerilor: „Instituțiile statului au obligația să monitorizeze și să prevină asemenea tentative”
Incident periculos în Durlești: Un post de transformare vandalizat, 140 de consumatori rămași fără energie electrică
Expoziția „Pasărea Maiastră, Zbor între Lumi”, proiect comun al muzeelor din Chișinău și București
Ministerul Agriculturii a prezentat apicultorilor stadiul pregătirilor pentru integrarea europeană
Guvernul accelerează modernizarea drumurilor: 88 de noi proiecte lansate în cadrul programului „Europa este aproape”
DOC // Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Italia
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, întrevedere cu omologul său din Azerbaidjan: „Avem potențial de colaborare și vom lucra în acest sens”
Maia Sandu îndeamnă moldovenii din străinătate să se înregistreze prealabil pentru scrutinul parlamentar: „Vocea voastră este importantă”
Speakerul Igor Grosu, în discuții cu moldovenii stabiliți în Elveția: „Să rămâneți activi și să promovați Moldova, oriunde v-ați afla”