„Industria vinicolă din R. Moldova are viitor”, a declarat Maia Sandu la Ziua Națională a Vinului
Chişinău, 1 oct. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a salutat pe vinificatorii și viticultorii care participă la Ziua Națională a Vinului, azi și mâine, în centrul capitalei și în regiuni, comunică MOLDPRES.
Serviciul prezidențial de presă a relatat ca șefa statului și-a exprimat admirația și recunoștința pentru toți cei care muncesc în această industrie în Moldova - un sfert de milion de oameni ce duc departe în lume bunul nume al țării noastre - și pentru partenerii de dezvoltare care sprijină dezvoltarea și modernizarea sectorului. Președintele Maia Sandu a vorbit despre mândria pe care a trăit-o atunci când, în 2022, un vin moldovenesc a fost declarat cel mai bun de pe mapamond, într-o competiție cu alte 5000 de vinuri din întreaga lume. „Republica Moldova este, de altfel, cea mai premiată țară din Europa de Est la concursurile vinurilor de calitate, cu 1200 de medalii câștigate doar într-un an, dintre care aproape jumătate sunt de aur. Este dovada calității muncii și talentului vinificatorilor noștri, industria vinului fiind exemplul viu și concludent când o criză poate fi transformată în oportunitate, iar o catastrofă - într-o revoluție a calității, într-o cale nouă spre rezultate și succes”, a subliniat Maia Sandu în alocuțiunea sa.
În cadrul evenimentului, Președintele Maia Sandu a înmânat Vinăriei „Purcari” Premiul mare pentru performanțe în domeniu. „M-am bucurat totodată să văd, în Piața Marii Adunări Naționale, multe afaceri mici și crame de familie, prin care arta de a face vin este transmisă noilor generații. Semn că industria vinicolă din țara noastră are viitor”, a mai spus șefa statului.
Foto: Președinție
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu
Igor Grosu, la reuniunea șefilor misiunilor diplomatice și oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate: „Voi sunteți promotorii țării și ai dezideratului nostru de integrare europeană”
Președinta Maia Sandu a discutat cu reprezentanții diasporei despre întoarcerea și reintegrarea cetățenilor acasă
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana-Silvia Țoiu
Prima reuniune din acest an a experților din domeniul ocrotirii sănătății a avut loc la Bender
Sprijinul Poloniei pentru dezvoltarea Republicii Moldova și parcursul european, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Ambasadorul Poloniei, Tomasz Kobzdej
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu Ambasadoarea Chinei, Zhihua Dong, despre beneficiile concrete pentru cetățeni aduse de colaborarea dintre cele două state
Președinta Maia Sandu a trasat prioritățile politicii externe pentru anul 2026 la reuniunea ambasadorilor Republicii Moldova
Pomul de Crăciun, inaugurat la Președinție: vizitatorii sunt bineveniți
Premierul Alexandru Munteanu, despre realizările din sectorul financiar-bancar: „Prin aderarea la SEPA și MIA, Europa a devenit „Acasă” și pentru plățile moldovenești”
Oportunitățile de colaborare dintre Republica Moldova și BERD, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso
Șefa statului și Președinta BERD au discutat despre proiecte de dezvoltare și atragerea investițiilor în economia moldovenească
Funcționarii din Secretariatul Parlamentului au participat la schimburi de experiență cu omologii lor din Parlamentul European și din parlamentele Austriei și Albaniei
Președinta Maia Sandu, de Ziua Poliției Naționale:„Poliția a fost în prima linie pentru apărarea democrației și a suveranității Republicii Moldova”
Peste 23.000 de tineri au ales în 2025 să își facă studiile în universitățile din Republica Moldova
VIDEO // Cota zero la impozitul pe profit reinvestit va fi menținută și în 2026. Victoria Belous: „Este o măsură-cheie pentru stimularea economiei”
Un tânăr din capitală a fost condamnat la un an și opt luni de închisoare pentru escrocherie
Sistemul eRețeta modernizat: pacienții primesc medicamente compensate mai rapid
Judecătoria Chișinău continuă procesul lui Vlad Plahotniuc: Fostul premier Iurie Leancă este următorul martor al apărării care va fi audiat
Oficiul Medicilor de Familie din Dolna a fost modernizat
Încasările Serviciului Vamal au depășit 182 de milioane de lei în primele patru zile din 2026
CEC: Gestionarii publicității politice trebuie să prezinte rapoartele până pe 15 ianuarie
Peste 13 mii de persoane au vizitat clădirea Legislativului anul trecut
O fată de 17 ani din Căușeni a ajuns la spital după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon
Alertă de călătorie în Iran: Autoritățile recomandă moldovenilor să evite călătoriile în zonă
A intrat în vigoare Legea freelancerilor: regim fiscal special pentru munca pe cont propriu
UE cere respectarea dreptului internațional și a voinței poporului venezuelean, după intervenția SUA
VIDEO // Consum și deținere de droguri, 11 cazuri depistate într-o săptămână la Chișinău
BTA: Sectorul bancar din Bulgaria asigură o tranziție lină la euro, afirmă Asociația Băncilor
În zilele de odihnă, peste 3 000 de șoferi au fost sancționați de polițiști