Mesajul Președintei Maia Sandu la ceremonia de învestire a Guvernului
Stimate domnule Prim-ministru Alexandru Munteanu,
Stimați membri ai Guvernului,
Încep prin a vă mulțumi pentru că v-ați asumat responsabilitatea într-o perioadă dificilă – pentru țara noastră dar și pentru întreaga regiune.
Porniți la drum, în primul rând, cu responsabilitatea de a veni în întâmpinarea așteptărilor mari – și pe drept justificate – ale oamenilor.
După anii în care a trebuit să gestionăm multiple crize și provocări, avem nevoie, începând de astăzi, de o guvernare care să se concentreze mai mult pe dezvoltare, care să ducă la bun sfârșit transformarea Republicii Moldova într-un stat european modern.
De aceea, este esențial ca, în perioada următoare, să vă îndreptați eforturile către îmbunătățirea guvernanței în toate domeniile – prin promovarea eficienței și integrității, precum și prin creșterea calității politicilor și serviciilor publice.
De asemenea, este nevoie să continuați procesul de consolidare a rezilienței – în primul rând în instituțiilor statului, dar și a societății noastre în ansamblu. Doar astfel vom putea face față și în continuare riscurilor și amenințărilor cu care se confruntă țara noastră.
Avem nevoie de măsuri curajoase care să asigure dezvoltarea economiei prin atragerea investițiilor, prin creșterea competitivității și productivității - pentru că doar așa putem nivelul de trai al oamenilor.
Toate aceste obiective pot fi atinse doar dacă vom valorifica fereastra istorică de oportunitate oferită de integrarea europeană. Este un drum care, în următorii ani, va cere și mai multă perseverență – dar și o organizare și o colaborare mult mai eficientă între instituții.
Va trebui să ne implicăm cu toții încă și mai mult decât până acum – cu ambiție, cu răbdare și cu disciplină. Știu că volumul de lucru este unul fără precedent pentru Republica Moldova și știu că adesea oamenii nu văd acest volum de munca care ține de procesul nostru de aderare la Uniunea Europeană.
Dar tot ceea ce este bun și trainic așa se făurește – cărămidă cu cărămidă.
Pentru a progresa către aderare și pentru a prospera după aderare, este necesar să duceți la capăt reforme importante pe care le-am pornit deja:
Reforma justiției – pentru ca toți moldovenii să simtă că, în sfârșit, se face dreptate și legea este aceeași pentru toți.
Asigurarea securității energetice - importantă pentru cetățeni și pentru mediul de afaceri.
Reforma educației – pentru ca noile generații să fie competitive, capabile să facă față transformărilor tehnologice și economiei viitorului.
Reforma administrativ-teritorială – pentru ca autoritățile locale să poată valorifica fondurile europene pentru dezvoltarea localităților.
În paralel, trebuie continuate programele care transformă încă de pe acum localitățile noastre: împădurirea, managementul deșeurilor, investițiile în infrastructură, în școli, spitale și drumuri. Acestea contribuie la creșterea calității vieții și la modernizarea satelor și orașelor noastre.
Doar astfel oamenii își vor recăpăta credința că merită să-și construiască viitorul acasă, în Republica Moldova – că aici au perspectivă, siguranță și speranță.
Înainte de a încheia, doresc să adresez un mesaj de recunoștință echipei guvernamentale care și-a încheiat mandatul – Guvernul condus de domnul Dorin Recean.
A fost un Guvern care a menținut pacea, a apărat democrația și siguranța cetățenilor, a realizat programe importante de dezvoltare a țării și localităților, a făcut istorie prin trecerea referendumului privind integrarea europeană a Republicii Moldova. Știu ce eforturi și ce sacrificii au stat în spatele acestor realizări.
Le mulțumesc tuturor colegilor din Cabinetul care pleacă:
dlui Dorin Recean - îi sunt recunoscătoare pentru că și-a asumat responsabilitatea pentru guvernare și pentru țară într-o perioadă foarte complicată și a demonstrat că este un foarte bun manager al situațiilor în situație de criză.
Le mulțumesc miniștrilor Ala Nemerenco, Sergiu Prodan, Veronica Mihailov-Moraru, Sergiu Lazarencu, Victoria Belous, Doina Nistor, Roman Roșca – și le urez succes în tot ceea ce vor face în continuare.
Stimate domnule Prim-ministru,
Stimați membri ai Guvernului,
În fața dumneavoastră se află o țară care are nevoie de încredere și de rezultate.
Vă doresc putere de muncă, înțelepciune în decizii și unitate în acțiune.
Să fie într-un ceas bun și să aveți spor în tot ceea ce faceți pentru binele Republicii Moldova și al oamenilor ei.
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”
Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
ARMENPRESS // Autoritățile din Erevan pregătesc festivitățile Vardavar într-un format nou
Subvenții în valoare de peste 19 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în ultima săptămână
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE-Republica Moldova „Vor fi deblocate încă 503 milioane de euro dacă Moldova va implementa reformele asumate”
Circa 1,2 miliarde lei, încasate de Fisc la buget în ultima săptămână
Acces la tehnologii moderne pentru elevii din Bălți: Liceul „Vladimir Maiakovski” a fost dotat cu echipamente digitale
Apelul mediului academic din Republica Moldova și România către Maia Sandu și Nicușor Dan: „Reîntregirea poporului român reprezintă o opțiune legitimă”
Expoziție comemorativă dedicată Lidiei Istrati. Ministrul Culturii: „O doamnă de fier care a avut curajul să promoveze adevărul, integritatea și dragostea de neam”
LIVE // António Costa, Ursula von der Leyen și Maia Sandu susțin declarații de presă, în urma Summitului UE - Republica Moldova
Un nou candidat la Colegiul Disciplinar al CSM va fi supus evaluării externe
Temperaturi de până la +35°C. Meteorologii au emis Cod galben de caniculă