
Premierul Dorin Recean, la expoziția „Produs Autohton”: „Cumpărați de acasă, susțineți producătorii locali și alegeți cu încredere produsele din Moldova”
Prim-ministrul Dorin Recean a vizitat Expoziția-festival „Produs Autohton”, care a reunit 150 de companii din întreaga țară. Evenimentul se desfășoară în perioada 22-24 august, în scopul promovării produselor și serviciilor locale.
Șeful Executivului a menționat că festivalul oferă o oportunitate de a evidenția diversitatea și calitatea produselor autohtone: „Cumpărați de acasă, susțineți producătorii locali și alegeți cu încredere produsele din Moldova”.
Programul festivalului include ateliere de olărit și prepararea bucatelor tradiționale, concursuri zilnice de prezentare a produselor și spectacole artistice. Fiecare zi va fi dedicată unei categorii distincte, precum produse alimentare, mezeluri, produse de panificație, produse industriale și creative.
Evenimentul este organizat de Camera de Comerț și Industrie (CCI), în parteneriat cu Centrul Internațional de Expoziții Moldexpo. Organizatorii estimează o participare de peste 50 de mii de vizitatori.
O delegație a Congresului SUA, în vizită de informare la Parlamentul Republicii Moldova
Întrevederea viceprim-ministrului Mihai Popșoi cu delegația consilierilor din cadrul Congresului Statelor Unite ale Americii
Premierul Dorin Recean, în discuții cu șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, ambasadorul Jānis Mažeiks
Nicolae Todos, deputat în primul Parlament și semnatar al Declarației de Independență, s-a stins din viață
Președinta Maia Sandu, la Forumul Național al cadrelor didactice: „Educația este scutul nostru, prima linie de apărare a țării”
Igor Grosu, la BelEU Fest: „Oamenii din sud pun suflet în tot ce fac”
Cu cine ar putea face PAS alianțe în viitorul parlament. Precizările lui Igor Grosu
Premierul Dorin Recean, la expoziția „În siguranță în vacanță”. ,,Moldova crește prin oameni uniți de grija pentru comunitate și viitorul copiilor noștri”
Expoziție dedicată securității publice, organizată în centrul capitalei de Zilele Diasporei
Sportivul moldovean Serghei Tarnovschi, din nou pe podium la Campionatele Mondiale de canoe sprint
FOTO // Incendiu de vegetație uscată în orașul Cantemir. Mai multe construcții auxiliare și 4 ha de teren, mistuite de flăcări
VIDEO // Patru persoane, reținute într-o cauză de evaziune fiscală și spălare de bani. Ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 51 mil de lei
Primarul Iașului, Mihai Chirica, își suspendă relațiile cu edilul capitalei, Ion Ceban: „Ultimele sale luări de poziție trădează o îndepărtare de valorile europene”
Patru persoane au ajuns la spital în stare gravă după ce s-au intoxicat cu ciuperci
Mai multe persoane, intimidate și constrânse să participe la protestul organizat de „gruparea criminală Șor”. IGP: „Îndemnăm cetățenii să sesizeze imediat poliția”
Moldova sunt EU // Iurie Scutaru, fermier: „Republica Moldova se poate dezvolta eficient cu sprijinul UE. Mizăm pe fondurile de preaderare în agricultură”
Caz de escrocherie și spălare de bani. Un administrator, trimis pe banca acuzaților
Cel mai performant sistem de calcul academic (High Performance Computing – HPC) din țară, inaugurat la UTM, cu sprijinul Băncii Mondiale
Prim-ministrul Dorin Recean, participanților Programului DOR: „Vă îndemn să păstrăm vie și puternică legătura cu țara noastră, oriunde ne-am afla”
FOTO // Roșiile și vinetele s-au ieftinit. Prețuri mai mici și la fructe în piețele din Chișinău
Ministerul Educației a anunțat tema primei lecții în toate școlile din țară
Prima ediție a Expoziției naționale „Produs autohton”, inaugurată la Moldexpo. Peste 150 de companii își prezintă ofertele
Un tânăr din SUA a obținut cetățenia R. Moldova. Daniel Vodă: „David Smith a ales nu doar să rămână în Moldova, ci să devină parte din ea”
Cod galben de instabilitate atmosferică pe întreg teritoriul R. Moldova. Se prevăd ploi însoțite de grindină și vijelii
Fotograful ucrainean Serhii Himiuș: „Războiul mi-a luat picioarele, dar nu și marea speranță. Republica Moldova este a doua patrie pentru mine”