ro

 

Oficial
14 Martie, 2026 / 22:20
/ 30 Ianuarie, 2026

Președinții parlamentelor din Statele Baltice vor efectua o vizită oficială în Republica Moldova

Președinții parlamentelor din Statele Baltice vor efectua o vizită oficială în Republica Moldova, în perioada 2–4 februarie 2026. Președintele Riigikogu al Republicii Estonia, Lauri Hussar, președinta Saeimei Republicii Letonia, Daiga Mieriņa, și președintele Seimasului Republicii Lituania, Juozas Olekas, se vor afla în țara noastră la invitația Președintelui Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu.

Luni, 2 februarie, cei trei oficiali vor fi întâmpinați la Parlament de șeful legislativului, Igor Grosu. După întrevedere, va avea loc o conferință de presă comună, susținută de președinții legislativelor din Republica Moldova, Estonia, Letonia și Lituania. Declarațiile de presă sunt programate pentru ora 17:15.

Marți, 3 februarie, începând cu ora 10:30, președinții parlamentelor din Estonia, Letonia și Lituania vor susține discursuri în cadrul unei ședințe solemne a Parlamentului, care va inaugura sesiunea de primăvară. De asemenea, agenda include întrevederi cu președinții fracțiunilor parlamentare.

Programul vizitei oficiale mai cuprinde întrevederi cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, prim-ministrul Alexandru Munteanu, viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, și viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri.

Totodată, președinții parlamentelor din Estonia, Letonia și Lituania vor efectua o vizită la Călărași, împreună cu președintele Parlamentului Republicii Moldova. Oficialii se vor întâlni cu reprezentanți ai autorităților publice locale, ai mediului de afaceri și cu cetățeni. De asemenea, ei vor vizita Incubatorul de Afaceri din Călărași, proiect susținut de Uniunea Europeană.

Vizita oficială a președinților parlamentelor din Statele Baltice se înscrie în eforturile de consolidare a dialogului parlamentar dintre Republica Moldova și Statele Baltice, precum și de reafirmare a susținerii parcursului european al țării noastre.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 4 zile

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 4 zile

Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, distins cu „Ordinul Republicii”

/ Acum 4 zile

Discursul președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministra afacerilor externe a României, Oana Țoiu

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu importatorii de produse petroliere: „Prioritatea noastră este menținerea aprovizionării stabile cu combustibil pentru cetățeni, economie și serviciile esențiale ale statului”

/ Acum 5 zile

Dosarul transnistrean discutat cu cercetători din Statele Unite ale Americii

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Reintegrarea este un proces complicat, de durată, cu multe necunoscute”

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Prezența trupelor rusești în stânga Nistrului reprezintă un impediment major în procesul de reglementare transnistreană”

/ Acum 5 zile

Președinta Republicii Moldova va efectua o vizită oficială în Republica Lituania

/ Acum 5 zile

Guvernare Deschisă // Cancelaria de Stat lansează un sondaj pentru stabilirea priorităților 2026-2028

/ 06 Martie, 2026

Sănătatea, în centrul vizitei efectuate de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în sudul țării

/ 06 Martie, 2026

Guvernul propune simplificarea procedurii de amalgamare voluntară

/ 06 Martie, 2026

Un grup de deputate din Parlamentul Republicii Moldova au participat la o sesiune dedicată comunicării politice eficiente și tehnicilor de negociere, desfășurată la Parlamentul European