Proprietarii apartamentelor cu încălzire autonomă debranșați de la sistemul centralizat vor plăti facturi mai mici la energia termică
Chişinău, 27 apr. /MOLDPRES/. Cabinetul de Miniștri a aprobat în ședința de astăzi o serie de modificări și completări la Regulamentul cu privire la modul de prestare și achitare a serviciilor locative, comunale și necomunale. Documentul are caracter temporar, fiind valabil pînă la aprobarea Metodologiei de calcul a coeficientului în funcție de zonele de amplasare a apartamentelor în interiorul blocului, relatează MOLDPRES citînd Biroul comunicare și relații cu presa al Guvernului.
Potrivit amendamentelor, deținătorii centralelor de încălzire autonomă, care s-au deconectat de la sistemul termic colectiv, vor plăti pentru energia consumată în cadrul blocului pînă la 10% în loc de 20% calculate în prezent. Modificările vin să răspundă numeroaselor adresări ale consumatorilor din municipiile Chișinău și Bălți.
Argumentul principal al deciziei este că 20% din costul unui metru pătrat este o povară financiară pentru deținătorii de centrale autonome de încălzire, deoarece facturile achitate de ei pentru consumul de gaze naturale sînt mult mai mari decît cele ale consumatorilor conectați la sistemul centralizat.
Astfel, din momentul adoptării, proprietarii de cazane termice autonome din cadrul blocurilor conectate la sistemul de încălzire centralizat, vor achita 10% din volumul de energie termică consumat de bloc.
De asemenea, Ministerul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor a instituit un Grup de lucru, care va elabora un nou Regulament, iar Agenția pentru Eficiență Energetică va finaliza Metodologia de repartizare a volumelor și costului de energie termică livrată între consumatorii unui bloc locativ, prin care va fi stabilită o diferențiere a procentului de calcul pentru apartamentele debranșate de la sistemul colectiv de alimentare cu energie termică în cadrul blocului, în dependență de amplasarea acestora (apartamentele situate la primele și ultimele etaje, precum și cele din colț ș.a.).
În baza acestei metodologii urmează să fie efectuat auditul energetic al blocurilor, în rezultatul căruia va fi stabilit nivelul exact al consumului termoenergetic al fiecărui apartament și calculat procentul corespunzător pentru apartamentele deconectate de la sistemul termic centralizat.(Editor L. Alcază)
A fost stabilită componența nominală a grupului de lucru parlamentar privind Găgăuzia
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României
Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional
Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, distins cu „Ordinul Republicii”
Discursul președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministra afacerilor externe a României, Oana Țoiu
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu importatorii de produse petroliere: „Prioritatea noastră este menținerea aprovizionării stabile cu combustibil pentru cetățeni, economie și serviciile esențiale ale statului”
Dosarul transnistrean discutat cu cercetători din Statele Unite ale Americii
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Reintegrarea este un proces complicat, de durată, cu multe necunoscute”
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Prezența trupelor rusești în stânga Nistrului reprezintă un impediment major în procesul de reglementare transnistreană”
Președinta Republicii Moldova va efectua o vizită oficială în Republica Lituania
Guvernare Deschisă // Cancelaria de Stat lansează un sondaj pentru stabilirea priorităților 2026-2028
Sănătatea, în centrul vizitei efectuate de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în sudul țării
Guvernul propune simplificarea procedurii de amalgamare voluntară
Mai multe state din Golf raportează noi atacuri cu rachete și drone din Iran
Documentarul „Drumul Războiului 2: De la inimă la inimă” este acum disponibil online
REPORTAJ MOLDPRES // Malurile Prutului unite prin păduri: Moldova și România plantează împreună pentru generațiile viitoare
Noi baraje anti-poluare montate pe Nistru
Creștinii ortodocși marchează Duminica Sfintei Cruci, una dintre cele mai importante zile din Postul Mare
Controalele vamale au adus peste 1,42 milioane de lei suplimentar la bugetul de stat
Trump solicită o misiune multinațională care să asigure traversarea în siguranță a Strâmtorii Ormuz
VIDEO//Autoritățile extind măsurile pe Nistru: trei baraje absorbante montate la Arionești și Cosăuți
FOTO//Autoritățile consolidează măsurile pe Nistru: militarii au instalat baraje de protecție la Ocnița
VIDEO//Intervenții pe Nistru: autoritățile împrăștie material absorbant pentru a limita poluarea
CNMC anunță măsuri pentru gestionarea poluării râului Nistru: cetățenii sunt sfătuiți să nu folosească apa din fluviu până la confirmarea calității
Atenție, escrocherii! CNAM avertizează cetățenii să nu ofere date personale și numărul de asigurare medicală necunoscuților
Explozie în fața unei școli evreiești din Amsterdam
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la evenimentul de comemorare a eroilor căzuți la Coșnița: „Moldova a rămas în picioare și a ales un drum clar: drumul libertății, drumul democrației, drumul european”
Patru echipaje de pompieri au intervenit în urma unei deflagrații într-un bloc din capitală: o persoană transportată la spital
GALERIE FOTO // Pod verde peste Prut: startul campaniei de împădurire Primăvara 2026 la Sculeni