Republica Moldova va beneficia de expertiza Muntenegrului în parcursul european
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere, la Bruxelles, cu omologul său din Muntenegru, Premierul Milojko Spajić.
Discuția oficialilor s-a axat pe oportunitățile de cooperare, prin schimb de experiență și bune practici în parcursul european comun. Experiența Muntenegrului în calitate de stat candidat la aderare poate oferi lecții importante pentru Republica Moldova.
„Muntenegru se află la o etapă foarte avansată în închiderea capitolelor de negociere în vederea aderării la UE și avem ce învăța din această experiență valoroasă”, a menționat Prim-ministrul Alexandru Munteanu.
Premierii au făcut o evaluare a etapei la care se află țările noastre în procesul de negocieri și au subliniat necesitatea de a menține progrese constante, dar și de accelerare a ritmului în ceea ce privește agenda de reforme pentru îndeplinirea obiectivului comun de aderare la UE.
Prim-ministrul Milojko Spajić a apreciat progresele Republicii Moldova în agenda de reforme și a dat asigurări că Muntenegru va sprijini, în continuare, Republica Moldova în parcursul european.
În luna mai 2025, Republica Moldova și Muntenegru au semnat un Memorandum de Cooperare în domeniul integrării europene, care prevede schimbul comun de informații și expertiză în procesul de aderare la Uniunea Europeană.
- -
Pensiile și prestațiile sociale vor fi indexate cu 6,84% de la 1 aprilie 2026
O nouă rundă a dialogului național despre siguranța copiilor în mediul online a avut loc la Ungheni
Starea de urgență în sectorul energetic, instituită pentru 60 de zile. Premierul Alexandru Munteanu: „Este o măsură necesară care ne permite să acționăm rapid, să evităm blocajele şi cel mai important - să protejăm oamenii”
Discursul Premierului Alexandru Munteanu, în plenul Parlamentului, în legătură cu instituirea stării de urgență
Guvernul a aprobat propunerea de instituire a stării de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile, după atacurile Federației Ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu vicepreședintele Adunării Parlamentare a OSCE Kyriakos Hadjiyianni
Planul de Creștere al Republicii Moldova – oportunități de dezvoltare și investiții, discutate la EBA Business Outlook 2026
Combaterea criminalității transfrontaliere – în atenția Consiliului Național de Securitate
Președinta Maia Sandu, la conferința „EBA Business Outlook 2026”: „Cuvântul-cheie în lumea nouă este adaptare”
Igor Grosu participă la Summitul parlamentar al Inițiativei celor Trei Mări de la Zagreb
Generația Pădurii: Cancelaria de Stat a participat la campania de împădurire în satul Dereneu, Călărași
Președinta Maia Sandu: „Viitorul democrației depinde de modul în care protejăm capacitatea fiecăruia de a gândi de sine stătător”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Directorul General pentru Extindere și Vecinătatea Estică al Comisiei Europene, Gert Jan Koopman
Premierul Alexandru Munteanu și Șeful Comitetului Militar al NATO, în dialog despre modernizarea sectorului de securitate din Republica Moldova
Consiliile Elevilor din învățământul profesional tehnic pot beneficia de sprijin financiar pentru realizarea proiectelor de consolidare a comunităților școlare
În Republica Moldova a fost instituită Ziua Judecătorului
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Michael McGrath, Comisarul european pentru democrație, justiție și statul de drept
Peste 176 de mii de persoane au beneficiat în luna februarie de medicamente și dispozitive medicale compensate
Consumul de energie electrică a scăzut joi cu 3%. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Este un rezultat important al eforturilor tuturor consumatorilor din țară”
Sesiune de informare privind Apelul URBACT Rețele de Acțiune
VIDEO // Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Solidaritatea partenerilor europeni ne ajută să depășim crizele energetice”
Stadiul proiectelor de apă și sanitaţie, analizat de Ministerul Infrastructurii și Banca Mondială
Sentință de achitare într-un dosar complex de abuz în serviciu, atacată de Procuratura Anticorupție
Mitropolitul Basarabiei, Petru: „Actul Unirii din 1918 a fost posibil datorită credinței, conștiinței naționale și unității spirituale”
FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a avut o întrevedere cu omologul său slovac, Robert Kaliňák. Securitatea regională și sporirea rezilienței naționale, pe agendă
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Economiei al României, Irineu Darău
INTERVIU MOLDPRES // Directoarea Teatrului „Alexie Mateevici”, Elena Frunze-Hatman: „Publicul își dorește să se regăsească în ceea ce vede pe scenă”
Circa 70 mii de cetățeni sunt așteptați la urnele de vot în cadrul alegerilor locale noi și a referendumurilor locale din 17 mai
UE oferă sprijin suplimentar pentru reforma justiției din Republica Moldova
CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite de prestatori în luna februarie