Vicepremierul Nicu Popescu a avut o întrevedere cu ministrul agriculturii al Federației Ruse
Chişinău, 17 nov. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, în calitate de co-președinte al Comisiei interguvernamentale moldo-ruse pentru cooperare comercial-economică, a avut o întrevedere cu ministrul agriculturii al Federației Ruse Dmitri Patrușev, co-președintele părții ruse a comisiei menționate, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al MAEIE.
„În vederea intensificării relațiilor comercial-economice am convenit să organizăm în primul trimestru al anului 2022 o nouă reuniune a comisiei și un forum al oamenilor de afaceri. O atenție deosebită am acordat subiectului facilitării exporturilor produselor moldovenești pe piața rusă", a spus ministrul Nicu Popescu.
În context, oficialul moldovean a subliniat importanța eliminării barierelor și restricțiilor din comerțul reciproc, precum taxele de import aplicate față de unele categorii de produse. La rândul său, ministru Dmitri Patrușev a exprimat deschiderea părții ruse pentru soluționarea problemelor existente în comerțul bilateral.
„Am pledat, de asemenea, pentru intensificarea dialogului sectorial pe linia instituțiilor de profil din țările noastre. La finalul discuției am subliniat încă o dată deschiderea pe care o avem pentru aprofundarea relațiilor economice reciproc avantajoase cu Federația Rusă", a punctat șeful diplomației Republicii Moldova.
Foto: MAEIE
Noi măsuri pentru limitarea răspândirii ambroziei pe teritoriul țării
Medicamente mai calitative pe piața din Republica Moldova
Consolidarea capacităților profesionale ale inspectorilor din cadrul organelor de control în contextul integrării în Uniunea Europeană
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul de Afaceri Moldova–Franța: „Vă invit să priviți Republica Moldova nu doar ca pe o piață, ci ca pe un proiect european în plină construcție”
Igor Grosu, întrevedere la Bruxelles cu Comisara europeană pentru extindere: 189 de milioane de euro pentru Republica Moldova
Republica Moldova va primi cea de-a doua tranșă din Planul de Creștere – 189 de milioane de euro
Prima ședință din anul curent a grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu coordonatoarea rezidentă a Organizației Națiunilor Unite în Republica Moldova, Yeşim Oruç
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu ministra Culturii a Greciei, Lina Mendoni
Premierul Alexandru Munteanu și Marnix van Rij, director executiv supleant al FMI – discuție pe marginea Raportului pozitiv al FMI pentru Republica Moldova
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a efectuat o vizită de lucru în raionul Strășeni și a discutat despre proiectele de dezvoltare ale localităților
Guvernul instituie stare de alertă de mediu, pe bazinul fluviului Nistru. Premierul Alexandru Munteanu: „Venim cu această decizie pentru a preveni orice risc la adresa sănătății populației”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la evenimentul de comemorare a eroilor căzuți la Coșnița: „Moldova a rămas în picioare și a ales un drum clar: drumul libertății, drumul democrației, drumul european”
Secretariatul Parlamentului a prezentat bilanțul activității pentru anul 2025
Președinta Maia Sandu: „Într-un război cognitiv, consolidarea democrației depinde și de capacitatea cetățenilor de a rezista în fața manipulărilor”
Ministrul Mediului, așteptat la raport în Parlament în contextul poluării râului Nistru
Președinta Maia Sandu a discutat cu ministra Muncii a Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Diana Johnson
Secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset: „Democrația care nu are posibilitatea de a-și proteja spațiul informatic, nu va putea să-și protejeze cetățenii”
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate joi în Republica Moldova
Prima decizie a Curții de Apel în dosarul „Șor”: magistrații au menținut pedeapsa aplicată de prima instanță președintelui OT Ocnița al fostului PP „Șor”
Liderii UE condamnă atacurile asupra infrastructurii civile ucrainene și analizează impactul poluanților asupra Nistrului
Peste 500 de procurori participă la Adunarea Generală a Procurorilor
Premieră istorică: slujbele au fost suspendate la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim
Arest prelungit în dosarul asasinatelor din Ucraina: ancheta continuă
Moldovenii care muncesc în Ucraina vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale
Iranul nu mai poate îmbogăți uraniu sau fabrica rachete balistice, anunță premierul israelian
CNAM a alocat circa 190 de milioane de lei pentru servicii stomatologice în 2025
FOTO // Programul național de lectură „100 de povești citite”: noi titluri de carte oferite grădinițelor din întreaga țară
Emisari ucraineni se întâlnesc sâmbătă cu negociatorii americani în SUA
Peste 3.300 de dosare de insolvabilitate au fost soluționate la Judecătoria Chișinău