
Ambasadorul Lilian Darii a fost convocat la Ministerul rus de Externe
Ambasadorul Republicii Moldova în Federația Rusă, Lilian Darii, a fost convocat la Ministerul rus de externe, unde i-a fost înaintată o notă de protest în legătură cu incidentul produs la Ambasada Rusiei de la Chișinău, comunică MOLDPRES.
Potrivit unui comunicat emis de diplomația de la Moscova, poliția de la Chișinău ar fi încălcat Convenția de la Viena prin blocarea misiunii diplomatice.
În după-amiaza zilei de astăzi, a fost înregistrată o alertă cu bombă la Ambasada Rusiei de la Chișinău. După verificări, s-a stabilit că alarma a fost falsă.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, reacționează la afirmațiile lui Șor de la Moscova: „Foarte grave, nu vor rămâne fără consecințe”
Legislativul l-a numit pe fostul ministru al Economiei, Dumitru Alaiba, în funcția de membru al Consiliului de Supraveghere al BNM
ASP extinde programul de lucru pentru partidele politice, în contextul noilor cerințe legislative
În Republica Moldova va fi instituit un nou ordin – „Ordinul Libertății”
PAS răspunde acuzațiilor lansate de Ion Ceban. Dan Perciun: „Acțiunile au consecințe”
Fostul ministru al Economiei Dumitru Alaiba va fi propus pentru funcția de membru al Consiliului de Supraveghere al BNM
Ministra română de Externe, Oana Țoiu, confirmă: Ion Ceban și alți doi cetățeni ai Republicii Moldova au interdicție de a intra în România
VIDEO // Maia Sandu, după întrevederea cu omologul său italian: „Am găsit în președintele Mattarella un susținător ferm al moldovenilor, al Moldovei și al drumului nostru european”
Eurodeputatul Dan Barna: Republica Moldova este complet pregătită în acest moment să înceapă negocierile cu Comisia Europeană
Mihai Popșoi: Republica Moldova va rămâne alături de Ucraina în aceste momente cruciale
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a analizat conformitatea investițiilor propuse de 113 companii
Rusia a atacat Odesa în plină zi: cel puțin 11 răniți
Trump anunță că Statele Unite vor furniza arme Ucrainei prin intermediul NATO
Mihai Popșoi: „Croația rămâne un partener de încredere pentru Republica Moldova”
În Aeroportul Internațional Chișinău au fost inslatate puncte cu apă potabilă gratuită
Un bărbat riscă patru ani de pușcărie pentru că a sustras bani de pe cardul unei femei
Procurorii cer 13 ani de închisoare pentru Marina Tauber
Danemarca oferă 7 milioane de euro pentru consolidarea capacităților de apărare ale Republicii Moldova
Restricții de circulație pe strada Vadul lui Vodă
Doi tineri au fost reținuți pentru trafic de droguri în nordul țării
Raport Promo-LEX: Cheltuieli de cel puțin 20 de milioane de lei, ascunse de partidele politice în 2024
Parc de autobuze la Bălți, cu sprijinul României. 22 de unități de transport vor intra în circuitul public
VIDEO // Sezonul de conservare e în toi: Castraveții – la mare căutare în piețele din Chișinău
Premierul Dorin Recean, în dialog cu ministrul danez al Apărării, Troels Lund Poulsen - „O Europă sigură”, angajamentul președinției daneze a Consiliului Uniunii Europene
Șeful Statului Major al Armatei franceze: Rusia a desemnat Franța drept primul său adversar în Europa