CEC a stabilit particularitățile exercitării dreptului de vot la alegerile prezidențiale
Chişinău, 17 oct. /MOLDPRES/. Comisia Electorală Centrală /CEC/ a precizat, în cadrul ședinței de astăzi, condițiile particulare care reglementează exercitarea dreptului de vot la alegerile prezidențiale din 1 noiembrie 2020, relatează MOLDPRES.
Astfel, alegătorii fără înregistrare la domiciliu și/sau cu reședința expirată vor putea vota fiind înscriși în lista electorală suplimentară. Această categorie de alegători are obligația de a completa și de a semna o declarație pe propria răspundere privind abținerea de la votarea multiplă, anunță Serviciul de presă al CEC.
În cazul în care alegătorul are și domiciliu, și reședință, în perioada valabilității reședinței, acesta votează în localitatea în care își are reședința.
Cetățenii, care în ziua votării se află în spitale, stațiuni balneare, case de odihnă, amplasate în altă localitate decât locul permanent de trai, pot vota fiind incluși în listele electorale suplimentare, iar dacă instituțiile menționate se află pe același sector cu domiciliul/reședința lor ei vor fi incluși în listele pentru votarea la locul aflării.
Persoanele deținute pe baza unui mandat de arest până la pronunțarea sentinței judecătorești, persoanele condamnate la închisoare (privațiune de libertate) a căror sentință nu este definitivă, cele care execută o sancțiune contravențională sub formă de arest, persoanele condamnate la închisoare (privațiune de libertate) prin hotărâre judecătorească definitivă, aflate în instituțiile penitenciare, vor vota fiind incluse în listele electorale suplimentare sau, după caz, în listele pentru votarea la locul aflării.
Persoanele în privința cărora este aplicată măsura preventivă sub formă de arest la domiciliu pot vota la locul aflării prin intermediul urnei mobile, cu informarea biroului electoral al secției de votare din perimetrul respectiv și organelor care exercită controlul respectării măsurii preventive.
Totodată, persoanele care își satisfac serviciul militar pot vota la secția de votare din localitatea în care este dislocată unitatea militară, mai anunță autoritatea electorală.
Sursă foto: provincial.md
Președinta Maia Sandu, despre retragerea Republicii Moldova din CSI: „Asta nu înseamnă că întrerupem relațiile bilaterale cu state care sunt încă membre”
Președinta Maia Sandu: „Republica Moldova nu a depășit pragul critic al reformei Justiției. 2026, decisiv pentru credibilitatea sistemului”
Maia Sandu, despre dronele depistate pe teritoriul Republicii Moldova: „Este nevoie să investim în capacități de protejare a spațiului aerian”
Igor Grosu: „Primarii vor juca un rol crucial în valorificarea fondurilor UE pentru proiecte locale”
Șefa statului, Maia Sandu: „Acuzațiile Moscovei în raport cu Serviciul de Informații și Securitate sunt false”
Președinta Maia Sandu va efectua o vizită în Polonia
VIDEO // Președinta Maia Sandu a trasat prioritățile pentru anul 2026: „Integrarea europeană este ancora noastră de siguranță în fața unui viitor incert”
VIDEO // Comisia parlamentară pentru Integrare Europeană va prioritiza legislația UE, fondurile europene și integrarea în spațiul energetic și de plăți
MAE: Drona depistată la Crocmaz, de proveniență rusă, reprezintă o încălcare gravă a suveranității Republicii Moldova
Vicepremierul Valeriu Chiveri, despre un plan de reintegrare a țării: „Toate încercările de a negocia elemente de reintegrare cu cei de la Tiraspol au fost respinse”
Parlamentari din Moldova, România, Ucraina și Albania vor discuta despre statul de drept și criminalitatea transfrontalieră
GALERIE FOTO // Anul Calului de Foc sărbătorit la Chișinău de Ambasada Chinei
Cabinetul de miniștri se întrunește joi în ședință. Modificări privind acordarea tichetelor de masă, pe ordinea de zi
UE anunță un buget de 1,9 miliarde de euro pentru ajutor umanitar în anul curent. Opt milioane de euro sunt destinate Republicii Moldova
Sfaturi pentru un consum mai mic de energie în perioada temperaturilor scăzute
Circulație rutieră îngreunată pe traseele M-1 și M-2, în zona localității Ulmu
Donald Trump susține că SUA vor avea suveranitate asupra terenului pe care vor fi amplasate bazele militare americane din Groenlanda
Cetățenii sunt avertizați asupra riscurilor gheții formate pe drumuri și trotuare
Ceață densă pe mai multe drumuri naționale. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență
Restricții noi pentru diplomații ruși în Uniunea Europeană
O furtună puternică de iarnă a lovit o mare parte din SUA
O nouă reuniune Ucraina-SUA-Rusia se va desfășura duminica viitoare
Escrocherie telefonică: o persoană a fost înșelată cu circa 100.000 de lei
O armă secretă, „discombobulator”, a fost crucială pentru capturarea lui Maduro, anunță Donald Trump
VIDEO // Alexandru Munteanu: „Reforma administrației publice locale vizează servicii mai bune și primării mai puternice”
Reuters: Negocierile privind Ucraina, desfășurate la Abu Dhabi, s-au desfășurat într-o atmosferă constructivă
Funcționari din Fălești și Sângerei, instruiți în domeniul integrității și prevenirii corupției
Comentariu EFE: Vladimir Putin își abandonează delirul de grandoare și se mulțumește cu Donbasul
Un bărbat a fost împușcat în Chișinău. Principalul suspect a fugit în stânga Nistrului
Noua strategie de apărare a SUA: Europa este în continuare importantă, dar nu prioritară