ro

 

Politică
30 Aprilie, 2026 / 19:52
/ 21 Ianuarie, 2026

Cei mai mulți deputați din Parlamentul legislaturii a XII-a sunt juriști și economiști

Cei mai mulți deputați din Parlamentul legislaturii a XII-a sunt de profesie juriști și economiști. Este vorba de 41 de parlamentari: 22 cu studii juridice și 19 cu studii economice, comunică MOLDPRES.

Juriștii reprezintă cea mai numeroasă categorie profesională. Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate” are 11 deputați cu studii juridice, Fracțiunea „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova” – șase, Fracțiunea „Partidul Nostru” – doi, iar fracțiunile „Partidul Comuniștilor din Republica Moldova”, „Alternativa” și „Democrația Acasă” – câte un jurist.

A doua cea mai reprezentată profesie în rândul deputaților este cea de economist. În Fracțiunea „Partidul Acțiune și Solidaritate” sunt șapte deputați-economiști, în fracțiunile „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”, „Partidul Comuniștilor din Republica Moldova” și „Alternativa” – câte patru deputați.

De asemenea, 18 deputați au studii pedagogice. Alți nouă sunt de profesie ingineri, cinci deputați sunt istorici, iar patru sunt jurnaliști. În componența legislaturii a XII-a a Parlamentului se mai regăsesc deputați care au studii în domeniile politologie, securitate, medicină, psihologie, management, sociologie, arte, agronomie etc.

Din punct de vedere geografic, majoritatea deputaților din Parlamentul de legislatura a XII-a – peste 60% – au domiciliul în municipiul Chișinău. Alți 15 deputați sunt din raioanele de nord ale Republicii Moldova – Edineț, Fălești, Drochia, Soroca, Briceni, Sângerei și municipiul Bălți. Centrul țării este reprezentat de 11 deputați, care provin din raioanele Ialoveni, Anenii Noi, Călărași, Nisporeni, Ungheni, Criuleni, Telenești și Rezina. De asemenea, 13 deputați sunt din raioanele de sud ale țării – Cahul, Căușeni, Leova, Cimișlia, Cantemir, Ștefan Vodă, precum și din UTA Găgăuzia. În total, Parlamentul este format din deputați proveniți din peste 20 de raioane.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, într-un interviu acordat publicației Le Monde: „Pentru noi, aderarea la UE nu este doar un vis, ci o strategie de supraviețuire ca stat democratic”

/ Acum 2 zile

Alegeri locale noi: cetățenii sunt îndemnați să verifice corectitudinea întocmirii listelor electorale

/ Acum 2 zile

Investițiile în infrastructură sunt o prioritate de securitate, anunță la Dubrovnik premierul Alexandru Munteanu

/ Acum 2 zile

Autoritățile de la Chișinău examinează un nou format de dialog pentru reglementarea conflictului transnistrean. Vicepremierul Valeriu Chiveri: „Mecanismul „5+2” nu mai este funcțional”

/ Acum 3 zile

Moldova și Polonia pregătesc un nou acord de cooperare în domeniul apărării

/ Acum 3 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu secretarul general al Inițiativei Central Europene. Cooperarea regională, pe agendă

/ Acum 3 zile

Daniel Vodă explică mizele Republicii Moldova în cadrul „Coaliției de Voință” pentru Ucraina: „Moldova stă la masa unde se discută viitorul regiunii, adică și al nostru”

/ Acum 3 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, susține că procesul de amalgamare este benevol și nu afectează statutul Chișinăului

/ Acum 3 zile

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Drapelului de Stat: „Îl purtăm cu mândrie și ne angajăm să-l arborăm demn alături de drapelele marii familii europene”

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu, de Ziua Drapelului de Stat: „Este important să ne ridicăm la înălțimea valorilor pe care drapelul le reprezintă - să fim uniți și să muncim împreună pentru viitorul țării”

/ Acum 3 zile

GALERIE FOTO // Tricolorul, onorat la Chișinău: imagini de la ceremonia solemnă dedicată Zilei Drapelului

/ Acum 3 zile

VIDEO // Speakerul Igor Grosu de Ziua Drapelului de Stat: „Sub acest drapel, avem datoria să construim viitorul și să ducem Republica Moldova acolo unde îi este locul – într-o comunitate de țări libere și prospere”

/ Acum 3 zile

Ziua Drapelului de Stat: Tricolorul Republicii Moldova, simbol al identității și unității naționale, sărbătorit oficial la Chișinău

/ Acum 4 zile

VIDEO // Volodimir Zelenski, după întrevederea cu Maia Sandu la Kiev: „Ucraina și Moldova merg împreună spre UE și își consolidează cooperarea de securitate”