ro
Politică
13 Iunie, 2025 / 14:22
/ Acum 1 zi

VIDEO // Președinta Maia Sandu și prim-ministrul Greciei, Kyriakos Mitsotakis au susțin o conferință de presă la Chișinău

Președinta Maia Sandu și prim-ministrul Kyriakos Mitsotakis susțin o conferință de presă comună în urma întrevederii pe care au avut-o astăzi la Chișinău, comunică MOLDPRES.

 

Cei doi oficiali au discutat despre aprofundarea cooperării moldo-elene, sprijinul Greciei pentru parcursul european al Republicii Moldova, dialogul economic, precum și despre rolul activ al diasporei moldovenești din Grecia.

Premierul Greciei, Kyriakos Mitsotakis, efectuează astăzi o vizită de lucru în Republica Moldova.

Citește și: Premierul Greciei și-a început vizita în Republica Moldova

Oficialul elen a mai avut întrevederi cu reprezentanții conducerii de la Chișinău în cadrul reuniunilor internaționale. Cooperarea moldo-elenă a fost discutată pe 22 august 2023, la Atena, în cadrul unui summit al țărilor din Balcanii de Vest, Ucraina și Republica Moldova, organizat și găzduit de premierul Greciei. Președinta Maia Sandu, care a participat la această reuniune, l-a invitat pe prim-ministrul Mitsotakis să viziteze Moldova și a mulțumit autorităților elene pentru sprijinul acordat în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Kyriakos Mitsotakis a mai fost în Republica Moldova pe 16 septembrie 2024 și a participat la evenimentul de inaugurare a Ambasadei Greciei la Chișinău.