
Premierul Greciei va efectua o vizită la Chișinău
Premierul Greciei, Kyriakos Mitsotakis, va efectua joi, 12 iunie, o vizită la Chișinău. Anunțul a fost făcut astăzi de purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, transmite MOLDPRES.
La Chișinău, premierul Greciei va avea o întrevedere cu președinta Maia Sandu, cu care va susține o conferință de presă, da și cu premierul Dorin Recean, cu care va discuta relația bilaterală și modalitățile în care poate fi intensificat dialogul moldo-elen, a anunțat Daniel Vodă.
Printre temele discutate cu oficialul grec se va numără și agenda investițională, dar și alte subiecte de interes pentru dialogul dintre cele două state.
„În contextul integrării europene a Republicii Moldova, Grecia este un susținător al acestui parcurs și ne ajută să realizăm obiectivele de integrare europeană. Printre temele discutate cu oficialul grec, se va număra și agenda investițională, dar și alte subiecte de interes pentru dialogul moldo-elen”, a subliniat purtătorul de cuvânt al Guvernului.
Daniel Vodă a adăugat că vizita premierului Mitsotakis este un semnal clar de sprijin și o oportunitate de a consolida dialogul moldo-elen, inclusiv pe dimensiunea economică.Relaţiile diplomatice între Republica Moldova şi Republica Elenă au fost stabilite la 27 martie 1992.
FOTO // Premierul Dorin Recean, discuții cu cetățenii din Sofia, raionul Drochia: „Trebuie să rămânem uniți pentru a continua pe calea cea dreaptă”
CEC a recepționat o solicitare de constituire a unui bloc electoral din partea a trei formațiuni politice
Menținerea păcii și facilitarea dialogului între Chișinău și Tiraspol, discutate de Mihai Popșoi și șefa Misiunii OSCE în R. Moldova
Cele mai recente modificări ale Constituției: Obiectivul de aderare a țării la UE și sintagma „limba română”, incluse în Legea supremă a statului
Nicuşor Dan: „Integrarea europeană a Republicii Moldova depinde de cine va conduce țara după alegeri”
Europarlamentarul Dan Barna „Situația în care se află Republica Moldova trebuie privită ca o extraordinară fereastră de oportunitate”
VIDEO // Republica Moldova marchează Ziua Constituției. Mesaj comun transmis de conducerea țării: „Constituția ne reamintește că soarta Moldovei nu se decide de alții, ci de noi, cetățenii ei”
Igor Grosu va participa la Conferința Mondială a Președinților de Parlament și se va întâlni cu moldovenii din Elveția
Ambasadorul Victor Chirilă a solicitat sprijinul autorităților române pentru deschiderea secțiilor de votare în orașele mari ale României
Antreprenorii moldoveni, sprijiniți financiar de Guvern și UE în dezvoltarea afacerilor. Peste 60 de companii au primit granturi
Guvernul atenționează despre o tentativă gravă de fraudă: furtul datelor personale și contractarea ilegală de credite pe numele cetățenilor Republicii Moldova
Republica Moldova, parte a programului „Europa Creativă”. Dorin Recean: „Moldova are talente și potențial enorm în cultură”
Igor Grosu, la Geneva: „Moldovenii vor avea de ales – lăsăm Moldova pradă unui stat străin, care vrea s-o controleze prin grupări oligarhice și criminale, sau mergem înainte pe calea aderării la UE”
În Republica Moldova va fi introdus vaccinul împotriva infecției meningococice
CEC a înregistrat un concurent electoral pentru alegerile din 28 septembrie
Conferința de la Geneva // Moldova solidară cu Ucraina. Delegația Parlamentului a părăsit sala în timpul discursului oficialului din Rusia
Autoritățile avertizează asupra pericolului de invazie a lăcustelor. Fermierii, îndemnați să anunțe imediat focarele
Președinta Maia Sandu: „Viitorul Moldovei trebuie să-l decidă cetățenii, nu banii și propaganda”
Parlamentele R. Moldova și Turciei vor consolida cooperarea bilaterală
Peste două mii de familii din raionul Cahul vor beneficia de rețele moderne de apă și canalizare
Speakerul Igor Grosu invită cetățenii moldoveni din afara țării la Congresul Diasporei
Igor Grosu, la Conferința Mondială a Președinților de Parlament: Republica Moldova alege democrația în fața amenințărilor externe
Formatori regionali au fost instruiți pentru a sprijini primăriile să acceseze mai ușor fonduri de dezvoltare
Daniel Vodă: „Toate familiile vor primi în continuare compensații la energia electrică”
Traficul de pasageri pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău a crescut cu 49% în primul semestru al anului 2025