ro
Politică
13 Iunie, 2025 / 04:46
/ Acum 1 zi

FOTO // Trilaterala de la Odesa. Președinta Maia Sandu: „Atunci când Chișinăul, Kyivul și Bucureștiul acționează împreună, putem oferi siguranță și speranță într-un viitor pașnic”

Atunci când Chișinăul, Kyivul și Bucureștiul acționează împreună, putem construi mai mult decât infrastructură sau proiecte comune – putem oferi siguranță oamenilor noștri, speranță într-un viitor pașnic și un drum clar spre o Europă unită, liberă și democratică. Declarația a fost făcută de șefa statului, Maia Sandu, care a participat astăzi la o reuniune trilaterală a președinților Republicii Moldova, României și Ucrainei, desfășurată în marja Summitului Ucraina – Europa de Sud-Est, organizat la Odesa, informează MOLDPRES.

Maia Sandu a menționat că țările din regiune s-au reunit la Odesa pentru a-și arăta sprijinul ferm pentru Ucraina, care luptă nu doar pentru libertatea sa, ci și pentru pacea noastră comună.

„La Odesa, în marja Summitului Ucraina – Europa de Sud-Est, am avut o întrevedere trilaterală cu Președinții Ucrainei și României. Țările din regiune s-au reunit aici pentru a-și arăta sprijinul ferm pentru Ucraina, care luptă nu doar pentru libertatea sa, ci și pentru pacea noastră comună”, a afirmat Maia Sandu.

Președinta a adăugat că a discutat cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și președintele României, Nicușor Dan despre cum cele trei state își pot construi reziliența în fața amenințărilor externe, despre cum interconectările energetice, investițiile strategice și legăturile economice ne fac mai puternici și mai uniți.

„Împreună cu Volodimir Zelenski și Nicușor Dan, am vorbit despre cum ne construim reziliența în fața amenințărilor externe. Despre cum interconectările energetice, investițiile strategice și legăturile economice ne fac mai puternici și mai uniți. Și despre cum cooperarea regională poate fi un scut real pentru cetățenii noștri”, a conchis Maia Sandu.

 

Președintele României, Nicușor Dan, a efectuat marți o vizită la Chișinău. Ulterior, Administrația Prezidențială de la București a anunțat că Nicușor Dan, va participa, miercuri, la al patrulea Summit Ucraina - Europa de Sud-Est și la o reuniune trilaterală România - Republica Moldova - Ucraina, în cadrul căreia va discuta cu omologii săi despre cele mai importante proiecte de interconectare, în special a infrastructurii energetice, procesul de aderare la Uniunea Europeană și cooperarea în materie de asigurare a securității.