ro

 

Politică
23 Decembrie, 2025 / 19:14
/ 19 Iulie, 2022

Maia Sandu a mulțumit UE pentru că a deschis și mai mult piața sa pentru produsele moldovenești

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 iul. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a venit cu un mesaj de mulțumire la adresa statelor membre ale UE după ce ieri Consiliul European a decis să deschidă și mai mult piața sa pentru produsele moldovenești, relatează MOLDPRES.

„Uniunea Europeană este principală piață unde vindem produsele noastre - acolo pleacă 65% din exporturile moldovenești. Am reușit să ajungem pe această piață datorită relațiilor tot mai strânse cu UE și condițiilor favorabile de acces oferite de Acordul de Liber Schimb. Pentru a ne ajuta să trecem mai ușor peste criza declanșată de războiul din Ucraina, Uniunea Europeană a decis să deschidă și mai mult piața sa pentru produsele moldovenești, oferindu-ne posibilitatea să exportăm în țările UE cantități mai mari fără să achităm taxe vamale”, a spus șefa statului.

Potrivit Președintelui, de aceste facilități vor beneficia exportatorii de roșii, usturoi, struguri de masă, mere, cireșe, prune și suc de struguri. „Le mulțumesc statelor membre UE pentru decizia de ieri a Consiliului European - este un gest de solidaritate care ne arată că în aceste timpuri complicate nu suntem singuri”, a menționat Maia Sandu.

„Piața europeană este o piață mare, stabilă, bogată și previzibilă, unde putem exporta tot mai mult dacă investim în calitatea produselor noastre, dacă suntem competitivi. Iar creșterea exporturilor înseamnă creșterea veniturilor companiilor moldovenești, a salariilor și a numărului locurilor de muncă, a impozitelor plătite în bugetul țării și, respectiv, creșterea resurselor disponibile pentru îmbunătățirea calității vieții oamenilor”, a conchis șefa statului.

Consiliul European a adoptat ieri decizia de a susține poziția Parlamentului European privind măsurile de liberalizare temporară a comerțului dintre UE și R. Moldova, astfel încheindu-se etapele procesului decizional. Cotele de export pentru unele produse agricole moldovenești au fost majorate, unele chiar dublate.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Ministra Agriculturii este așteptată în Parlament. Opoziția a depus moțiune simplă împotriva acesteia

/ Acum 5 zile

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, mesaj de apreciere pentru angajații MAI: „Poliția este un simbol al suveranității noastre”

/ Acum 5 zile

Igor Grosu, reacție la greva profesorilor: „Ținem mult la pedagogi. Vom veni cu vești bune pentru ei”

/ Acum 5 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Inițiem negocierile tehnice pe trei capitole. Va fi nevoie de mai multă disciplină”

/ Acum 6 zile

Parlamentul se întrunește joi în ședință. Suplimentul la ordinea de zi a fost aprobat de Biroul permanent

/ Acum 6 zile

CEC a aprobat bugetul instituției pentru anul 2026

/ Acum 6 zile

Parlamentul a inițiat elaborarea proiectului Codului cu privire la organizarea și funcționarea instituției legislative

/ Acum 6 zile

FOTO // Speakerul Igor Grosu s-a întâlnit cu Ambasadorul Letoniei, Edgars Bondars. Cooperarea în domeniul energetic și cel cibernetic, pe agenda discuțiilor

/ Acum 6 zile

Cooperarea moldo-spaniolă discutată la Parlament

/ Acum 6 zile

Remanieri de cadre, aprobate la ședința de Guvern

/ Acum 6 zile

Președintele României, la Reuniunea de la Helsinki: „Vom continua să sprijinim Republica Moldova”

/ Acum 7 zile

Speakerul Igor Grosu a avut întrevederi cu ambasadorii Azerbaidjanului și Kazahstanului

/ Acum 7 zile

FOTO // Parcursul european și securitatea regională, discutate de vicepremierul Mihai Popșoi cu partenerii europeni la Haga

/ Acum 7 zile

În localitățile Mașcăuți și Sărătenii Vechi vor fi organizate alegeri