ro

 

Politică
26 Mai, 2026 / 03:13
/ 02 Noiembrie, 2020

Maia Sandu: Duminică, 2/3 din cetățenii țării au votat pentru schimbare

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 2 nov. /MOLDPRES/. Duminică, 2/3 din cetățenii țării au votat pentru schimbare, iar pe 15 noiembrie, când va fi organizat turul doi, vor fi și mai mulți. Declarația a fost făcută astăzi de candidatul PAS, Maia Sandu, după anunțarea datelor preliminare de către CEC. Tot astăzi, alți trei candidați electorali au anunțat că o vor susține în turul doi, comunică MOLDPRES.

Liderul PAS a mulțumit alegătorilor care au ieșit la urne și s-a arătat convinsă că va fi susținută și în turul doi. „Ieri, în Moldova au câștigat oamenii. Au demonstrat că țara noastră se poate uni împotriva hoției și a fărădelegii, că țara noastră se poate uni pentru a înfrunta răul. Avem două săptămâni în față pentru a face această schimbare posibilă”, a opinat Sandu.

Până la ora actuală, foștii candidați electorali Andrei Năstase, Octavian Țîcu și Dorin Chirtoacă au anunțat că o vor sprijini în turul doi și și-au îndemnat electoratul să iasă la vot.

Nu au anunțat pe cine vor sprijini candidații, Renato Usatîi, care s-a plasat pe locul trei în preferințele alegătorilor și Violeta Ivanov, care a fost pe locul patru. Nu s-a expus nici candidatul PLDM, Tudor Deliu.

Conform datelor preliminare CEC, la alegerile pentru funcția de Președinte al Republicii Moldova au participat pe 1 noiembrie 1 364 597 de alegători. Niciunul din cei opt candidați înscriși în cursă nu a reușit să acumuleze 51 la sută din voturi, urmând ca în două săptămâni să fie organizat turul doi al scrutinului. Astfel, pe data de 15 noiembrie, pentru fotoliul de șef de stat vor concura candidatul PAS, Maia Sandu și candidatul independent, Igor Dodon.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

În orașul Costești, raionul Râșcani, vor fi organizate alegeri locale noi pentru funcția de primar

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul Mihai Popșoi, întrevedere cu omologul său chinez, Wang Yi, la Beijing. Facilitarea accesului produselor autohtone pe piața chineză și o cursă avia directă între cele două țări, pe agendă

/ Acum 4 zile

Negocierile de aderare la UE ar putea fi deschise în iunie. Igor Grosu: „Republica Moldova și Ucraina merită acest pas”

/ Acum 4 zile

Igor Grosu avertizează după decretul lui Putin: „Rusia vrea să suplinească pierderile de pe front”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Opoziția a părăsit ședința de joi a Parlamentului. Igor Grosu: „Nu voi tolera injurii și comportament degradant”

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu respinge acuzațiile regimului separatist de la Tiraspol ce vizează pretinse ingerințe în „așa-numitele alegeri prezidențiale”

/ Acum 4 zile

Noi reguli privind starea de urgență

/ Acum 4 zile

Aniversarea Convenției Primarilor în Regiunea Parteneriatului Estic, la Chișinău: Ambasadoarea Iwona Piórko: „O oportunitate de a recunoaște rezultate concrete și de a stabili acțiuni comune de viitor”

/ Acum 4 zile

Ambasadorul agreat al R. Moldova în Kazahstan, Igor Moldovan, a prezentat copiile Scrisorilor de acreditare

/ Acum 4 zile

Maia Sandu, la Forumul Globsec de la Praga: Președinta va vorbi în fața liderilor mondiali despre scutul democratic al Moldovei în fața ingerințelor străine

/ Acum 5 zile

FOTO // Deschiderea tuturor capitolelor de negociere privind aderarea Republicii Moldova la UE, discutată la Haga

/ Acum 5 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară

/ Acum 5 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, într-un interviu acordat DW și RFI: „Avem un angajament ferm față de cetățeni – țara să fie pregătită pentru aderarea la UE până în anul 2030”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, întâmpinată de premierul Rob Jetten în Regatul Țărilor de Jos