
Majoritatea parlamentară va înainta un nou candidat la funcția de premier
Chişinău, 17 mar. /MOLDPRES/. Majoritatea parlamentară va înainta mâine un candidat la funcția de premier. Anunțul a fost făcut de către vicepreședintele Parlamentului, socialistul Vlad Batrîncea, în cadrul unui briefing, comunică MOLDPRES.
Conform sursei citate, fracțiunea socialiștilor se va adresa la Curtea Constituțională pentru a afla dacă au existat abateri atunci când președintele Maia Sandu l-a înaintat pe Igor Grosu la funcția de premier.
El a precizat că mâine va fi înaintată din partea majorității parlamentare „un candidat bun, un profesionist, care va face față crizei”. „ Dacă doamna președinte va fi dispusă, vom discuta mai departe”, a declarat Batrîncea.
foto: socialistii.md
Președinta Maia Sandu în plenul Parlamentului: „Pacea și libertatea ni le putem asigura mult mai ușor odată ajunși în UE. Acolo o să fim protejați”
Vineri este ultima zi de recepționare a documentelor pentru înregistrarea candidaților la alegerile locale noi
LIVE // Ședința Parlamentului Republicii Moldova. Președinta Maia Sandu, discurs în fața deputaților
Marta Kos: Un nou val de extindere al UE până în 2030 este realist, nu doar pentru ţări precum Albania şi Muntenegru, ci şi pentru Republica Moldova şi Ucraina
Premierul Dorin Recean: Corupția este o vulnerabilitate națională care dăunează întregii societăți și chiar securității naționale
Parlamentul va aproba joi data alegerilor legislative
Breaking news
Alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie. Speakerul Igor Grosu: „Aceste alegeri vor fi definitorii pentru istoria țării noastre”
GALERIE FOTO // Decizii la Guvern în ajunul sărbătorilor pascale
Deputata Olesea Stamate se retrage din fracțiunea parlamentară a PAS
Atenție, șoferi! Traficul rutier va fi suspendat pe unele străzi din capitală
Decesul Papei Francisc: Funeralii în termen de nouă zile, conclav în termen de o lună
Speakerul Igor Grosu: „Papa Francisc a fost un simbol al păcii, al unității și al iubirii necondiționate pentru aproapele”
Premierul Dorin Recean, după decesul Papei Francisc: „Fie ca moștenirea sa să ne inspire în continuare spre unitate și pace”
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj în legătură cu decesul Papei Francisc: „Lumea se desparte de un promotor neobosit al compasiunii și echității”
Halterofilul Tudor Bratu a cucerit trei medalii de bronz la Campionatul European, desfășurat la Chișinău
Papa Francisc a încetat din viață luni dimineață, la vârsta de 88 de ani, anunță Vaticanul
Creștinii ortodocși intră în Săptămâna Luminată
Săptămâna începe cu vreme frumoasă
Donald Trump: Sper că Rusia și Ucraina vor ajunge la un acord în această săptămână
Circa 40 de mii de traversări persoane au fost înregistrate la frontieră în ziua de Paști
Numărul apelurilor de urgență la Serviciul 112 a crescut cu 35 la sută
Președintele Zelenski cere Rusiei să nu mai atace obiective civile timp de 30 de zile
Britanicii au interceptat aeronave rusești în apropierea spațiului aerian al NATO
Papa Francisc a apărut în Piața Sfântul Petru, după ce duminică dimineața a avut o întrevedere cu vicepreședintele JD Vance
În mesajul de Paște, Zelenski le cere ucrainenilor să nu-și piardă speranța că pacea va reveni în țara lor