Partidele din Legislativ au luat act de decizia Curții Constituționale
Chişinău, 15 apr. /MOLDPRES/. Partidele din Legislativ au venit cu reacții după decizia Curții Constituționale cu privire la posibilitatea dizolvării Parlamentului. Astfel, PSRM a anunțat că nu recunoaște decizia, cei din Partidul „ȘOR” și Platforma „Pentru Moldova” spun că aceasta va aprofunda criza politică, iar cei din Platforma DA declară că sunt pregătiți pentru alegeri parlamentare anticipate, comunică MOLDPRES.
Într-o postare pe pagina sa oficială, liderul PSRM, Igor Dodon, a specificat că ”prin decizia de astăzi, majoritatea judecătorilor de la CC (3 din 5) au uzurpat instanța supremă a Moldovei în interesul politic al președintelui țării, încălcând normele constituționale și recomandările Consiliului Europei și ale Comisiei de la Veneția”.
“Noi cu toții am devenit martori ai tentativelor de uzurpare a puterii de către Maia Sandu, cu folosirea a trei magistrați ai CC. Răspunsul la aceste tentative ar putea fi: nerecunoașterea deciziei CC, vot de neîncredere celor trei membri ai CC cu cererea demisiei acestora, apel către partenerii internaționali cu îndemnul de a interveni și de a curma aceste tentative de lovitură de stat”, a spus Dodon.
Deputații din Partidul „ȘOR” și Platforma „Pentru Moldova” spun că decizia CCM “nu e nici pe departe o rezolvare a crizei politice, ci aprofundarea ei”.
Cei din Platforma DA au menționat că au luat act de decizia CCM și anunță că militează pentru alegeri anticipate. ”Platforma DA declară că este pregătită pentru alegeri parlamentare anticipate și abordează acest proces cu maximă responsabilitate”, se spune în reacția emisă de formațiune.
Într-un briefing susținut după pronunțarea deciziei, președintele CCM, Domnica Manole, a menționat că în ultima perioadă Curtea a fost suspusă mai multor atacuri din partea unor politicieni și jurnaliști. „Rog reprezentanții forțelor politice, dar și pe cei a presei, să nu submineze imaginea și credibilitatea judecătorilor constituționali în societate. Săptămâna trecută asemenea practici au atins un nivel îngrijorător, uneori chiar dacă astfel de declarații sunt retrase ulterior, prejudiciul adus imaginii Curții este produs, iar efectele sunt ireversibile”, a spus Manole.
Astăzi, magistrații Curții Constituționale au decis că „se constată drept circumstanță care justifică dizolvarea Parlamentului imposibilitatea formării Guvernului în conformitate cu prevederile Constituției”.
Slovenia reconfirmă sprijinul pentru integrarea europeană a Republicii Moldova. Subiectele discutate de ministrul Mihai Popșoi și omologul său sloven
Prioritățile Guvernului Tofan în primele săptămâni de mandat: creștere economică, reforme și fortificarea încrederii cetățenilor
Dumitru Ciorici va ocupa funcția de purtător de cuvânt al Guvernului Republicii Moldova
VIDEO // Noul Cabinet de miniștri, condus de premierul Vasile Tofan, a depus jurământul de învestire. Președinta Maia Sandu: „Agenda este foarte ambițioasă, iar așteptările sunt mari. Am toată încrederea că acest Guvern va izbândi”
Vasile Tofan: „Îmi doresc ca prima vizită oficială în calitate de premier să fie în România”
Fostul premier Alexandru Munteanu, mesaj pentru Vasile Tofan: „Sunt convins că va gestiona cu succes și acest portofoliu”
Integrarea europeană, prioritatea zero a Guvernului Tofan: „Fiecare zi contează”
Vasile Tofan, în Parlament: „Îmi propun să fiu un premier care unește țara și care are curajul să implementeze reformele necesare”
LIVE TEXT // Guvernul Tofan, votat de Parlament. Igor Grosu: „Țara trebuie guvernată și dusă în lumea păcii. Aveți tot sprijinul nostru”
Breaking news
Guvernul condus de Vasile Tofan a primit votul de încredere al Parlamentului: „Vom asculta, vom decide și vom implementa. Aleg să muncim pentru o economie europeană și un stat eficient”
GALERIE FOTO // Vasile Tofan a prezentat programul noului Guvern în Parlament: imagini din ziua solicitării votului de încredere
Vasile Tofan: „Sprijinul financiar oferit primăriilor amalgamate - 3000 de lei pentru fiecare locuitor - va fi alocat conform angajamentelor asumate”
Vasile Tofan: „Suntem recunoscători României pentru sprijinul constant acordat parcursului european al Republicii Moldova”
Igor Grosu: „Guvernul Tofan va primi votul Parlamentului și va trece imediat la muncă”
Patrimoniu restaurat, servicii culturale mai accesibile și sprijin pentru artiști - prioritățile ministrului Dan Suruceanu
Descinderi ale CNA la „MoldATSA”. Sunt investigate presupuse fapte de corupție și abuz în serviciu
VIDEO // Linia Electrică Aeriană de 400 kV Vulcănești–Chișinău a fost energizată integral
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Înmatricularea vehiculelor cu defecțiuni periculoase sau cu inspecția tehnică expirată va fi suspendată automat
Rusia este pregătită pentru o soluție diplomatică în Ucraina, bazată pe propunerile SUA, susține șeful diplomației ruse
Amalgamare voluntară la Hâncești: șase primării se unesc și vor primi 40,8 milioane de lei pentru dezvoltare
DOC // Decretul de promulgare și legea privind schimbul electronic de date cu statele UE, publicate în Monitorul Oficial
O nouă tehnologie pentru tratarea anevrismelor cerebrale, utilizată cu succes la Chișinău
Leul se apreciază față de euro și dolar
Agenda evenimentelor, joi, 23 iulie
METEO // Meteorologii prognozează pentru joi cer variabil și maxime de +27°C. Izolat sunt posibile ploi cu descărcări electrice
Căutările copilului de nouă ani dispărut continuă la Ungheni. Autoritățile au activat o celulă de criză
Mihai Popșoi: „Următorul obiectiv este deschiderea celorlalte clustere de negocieri cu Uniunea Europeană”
Mihai Popșoi: Relațiile externe trebuie valorificate mai mult în beneficiul economiei Republicii Moldova
Patriarhul Daniel, la 75 de ani. Mitropolitul Antonie: „Ați fost unul dintre principalii ctitori ai renașterii Mitropoliei Basarabiei”
Medicii trag un semnal de alarmă: AVC rămâne o cauză majoră de dizabilitate și deces în Republica Moldova