Premierul Alexandru Munteanu dispune mobilizarea instituțiilor în contextul stării de urgență: „Fiecare decizie trebuie să fie orientată spre rezultat”
Premierul Alexandru Munteanu a dispus astăzi mobilizarea instituțiilor în contextul instituirii, începând cu ziua de astăzi, a stării de urgență în sectorul energetic pentru o perioadă de 60 de zile. Oficialul a punctat că starea de urgență înseamnă în primul rând acțiune, intervenții rapide, coordonare strictă și decizii luate fără întârziere, informează MOLDPRES.
„Parlamentul a aprobat ieri instituirea stării de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile. Dar eu sper foarte mult că nu vom avea nevoie de aceste 60 de zile și vom reuși să rezolvăm această problemă cu mult mai repede”, a declarat Alexandru Munteanu, la începutul ședinței de astăzi a Guvernului.
Oficialul a menționat că decizia de instituire a stării de urgență este una pragmatică, necesară și înseamnă „intervenții rapide, coordonare strictă și decizii luate fără întârziere”.
Șeful Guvernului a mai adăugat că a convocat, în dimineața zilei de astăzi, o şedinţă de coordonare cu participarea deputaţilor, fiind reprezentate toate fracţiunile parlamentare. „Am avut un dialog transparent, în interesul tuturor cetăţenilor Republicii Moldova”, a subliniat prim-ministrul.
Alexandru Munteanu a accentuat că prioritatea autorităților în contextul stării de urgență este stabilitatea sistemului energetic şi protejarea cetăţenilor şi a economiei.
„De astăzi lucrăm într-un regim diferit, fiecare instituţie trebuie să fie mobilizată, fiecare decizie trebuie să fie orientată spre rezultat. Şi prioritatea noastră este clară: stabilitatea sistemului energetic, restabilirea unui mod de operare normal şi protejarea cetăţenilor şi economiei noastre”, a conchis premierul.
Parlamentul Republicii Moldova a instituit stare de urgență la nivel național pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 25 martie 2026, după ce principala linie electrică care alimentează Republica Moldova – linia Vulcăneşti - Isaccea, a fost deconectată în urma atacurilor Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina.
Decizia a fost luată la propunerea Guvernului, care a argumentat necesitatea instituirii stării de urgență prin faptul că aceasta va permite autorităților să acționeze rapid și să protejeze cetățenii.
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va cere despăgubiri Rusiei pentru atacul asupra liniei Isaccea–Vulcănești”
CEC a constituit consiliile electorale de circumscripție pentru localitățile unde vor avea loc alegeri locale noi și referendumuri locale
Comisiile juridice din Parlamentul Republicii Moldova și Senatul României se reunesc la Chișinău
Chișinăul mizează pe sprijinul partenerilor internaționali pentru retragerea trupelor ruse din regiunea transnistreană
Ambasadorul Republicii Moldova în Japonia, rechemat din funcție
Comisarul european pentru Justiție va efectua o vizită în Republica Moldova
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi: „Vom depune eforturi pentru ca Republica Moldova să fie cât mai puțin vulnerabilă”
Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România a acționat rapid și hotărât pentru a proteja viața de zi cu zi a cetățenilor Republicii Moldova”
Votat în Parlament: În Republica Moldova va fi instituită stare de urgență în sectorul energetic
Igor Grosu, după atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice din Ucraina: „Noi putem considera că este un atac deliberat și împotriva Republicii Moldova”
Președintele Parlamentului, despre propunerea instituirii stării de urgență „Trebuie să oferim flexibilitate pentru a acționa rapid”
Premierul Alexandru Munteanu a prezentat în Parlament propunerea de instituire a stării de urgență: „Este o măsură necesară care ne permite să acționăm rapid”
Președinta Maia Sandu: „Rusia continuă deliberat să submineze securitatea Republicii Moldova și să pună în pericol viața cetățenilor noștri”
DOC // Hotărârea Guvernului cu privire la propunerea declarării stării de urgență, publicată în Monitorul Oficial
Linia electrică Isaccea – Vulcănești a fost reparată integral, fiind restabilită securitatea aprovizionării cu energie electrică
VIDEO // Congresul PAS va fi organizat în iunie: urmează a fi aleasă conducerea formațiunii
Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor
Parlamentul se alătură inițiativei globale „Ora Pământului”. Igor Grosu: „Fiecare dintre noi trebuie să folosească energia în mod responsabil”
Ambasadorul Mihai Mîțu: „Relațiile dintre Republica Moldova și România sunt foarte importante și au atins cote impresionante”
Republica Moldova a recepționat încă cinci tone de material absorbant ecologic pentru intervenții pe râul Nistru
Moldova Digital Summit, organizat în iunie la Chișinău. Eugeniu Osmochescu: „Transformarea digitală este una dintre cele mai puternice resurse ale Republicii Moldova”
Republica Moldova revine la ora de vară, în noaptea de sâmbătă spre duminică
Ora Pământului // Ministrul Dorin Junghietu: „Fiecare kilowatt economisit înseamnă mai puțină presiune asupra sistemului și un impact mai mic asupra mediului”
Noi atacuri rusești asupra Ucrainei: Cel puțin trei persoane au decedat
Parlamentul a întreprins mai multe măsuri pentru a reduce consumul de energie
Președinta Maia Sandu va avea o întâlnire cu moldovenii stabiliți în Irlanda
Energocom: Consumul de energie electrică pentru sâmbătă este acoperit integral
Bacalaureat 2026: Peste 18 mii de elevi vor susține examenele în 92 de centre
Guvernul se alătură inițiativei internaționale „Ora Pământului”
Flux sporit de călători în ajunul sărbătorilor pascale. Șeful Serviciului Vamal, Radu Vrabie, anunță măsuri pentru fluidizarea traficului