ro

 

Politică
05 Aprilie, 2026 / 17:22
/ 30 Ianuarie, 2026

Republica Moldova a prezentat la reuniunea NATO măsurile de control al armelor mici și ușoare, în contextul riscurilor de securitate regionale

Situația Republicii Moldova în domeniul controlului armelor mici și ușoare (SALW), în contextul provocărilor de securitate generate de războiul din Ucraina și al riscurilor sporite de trafic ilicit de arme și muniții, a fost prezentată în cadrul reuniunii Consiliului Parteneriatului Euro-Atlantic (EAPC), transmite MOLDPRES.

Informațiile au fost expuse de secretarul de stat al Ministerului Afacerilor Interne, Alexandru Bejan, în cadrul unei reuniuni dedicate evoluțiilor și inițiativelor în domeniul SALW și al acțiunilor de deminare.

Oficialul MAI a evidențiat creșterea capacităților naționale de depistare a armelor ilegale, menționând totodată existența unor vulnerabilități, precum armele neînregistrate, conversia ilegală a armelor neletale și utilizarea mediului online în activități infracționale.

Alexandru Bejan a prezentat măsurile întreprinse pentru fortificarea cadrului legal și instituțional, inclusiv alinierea legislației naționale la standardele Uniunii Europene, adoptarea Programului național de control al armelor mici și ușoare pentru perioada 2026–2030, instituirea Punctului Focal Național pentru arme de foc și dezvoltarea Registrului de stat automatizat al armelor, care permite evidența centralizată și monitorizarea în timp real. Programul SALW are drept obiectiv reducerea riscurilor asociate armelor ilegale, stimularea predării benevole a armelor și consolidarea capacităților autorităților, cu impact direct asupra siguranței comunităților.

„Controlul eficient al armelor mici și ușoare necesită coordonare interinstituțională, adaptare continuă la noile amenințări și cooperare operațională la nivel regional și internațional”, a declarat secretarul de stat Alexandru Bejan.

În cadrul reuniunii a fost subliniată și importanța cooperării regionale, a schimbului de informații și a sprijinului oferit de NATO și partenerii internaționali pentru dezvoltarea capacităților instituționale și aplicarea standardelor internaționale în domeniu.

Pe platforma EAPC, secretarul de stat Alexandru Bejan a avut întrevederi bilaterale cu Eirini Lemos-Maniati, șefa Secției Controlul Armamentelor, Dezarmare și Neproliferarea armelor de distrugere în masă din cadrul Diviziei Afaceri Politice și Politică de Securitate a Cartierului General NATO, precum și cu ambasadorul României la NATO, Dan Nicolăescu. Discuțiile s-au axat pe evoluțiile regionale de securitate, impactul războiului din Ucraina asupra riscurilor de trafic ilicit de arme, cooperarea bilaterală, schimbul de informații și sprijinul pentru consolidarea capacităților instituționale ale Republicii Moldova.

Participarea Republicii Moldova la Consiliul Parteneriatului Euro-Atlantic confirmă angajamentul autorităților naționale de a contribui la consolidarea securității naționale și regionale prin cooperare, transparență și întărirea mecanismelor de control al armelor mici și ușoare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu, după întrevederea cu omologul de la București: „Reducem birocrația și apropiem economiile Moldovei și României”

/ Acum 4 zile

Președintele României, Nicușor Dan, după întrevederea cu premierul Alexandru Munteanu: „Republica Moldova poate conta permanent pe sprijinul României”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Speakerul Igor Grosu, la Summitul de la Bucha: „Ucrainenii merită o victorie justă. Ucraina va învinge”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „R. Moldova a trecut printr-o serie de șocuri economice și crize energetice, iar România a fost alături atunci când am avut nevoie”

/ Acum 5 zile

Alegeri locale noi. Începe perioada de depunere a documentelor pentru înregistrarea candidaților

/ Acum 5 zile

Daniel Vodă, expert IPRE: „Moldova devine constantă strategică în România”

/ Acum 5 zile

România susține integrarea economică a Republicii Moldova. Președintele Nicușor Dan: „Vom continua să sprijinim integrarea sa în Uniunea Europeană și integrarea celor două economii”

/ Acum 5 zile

CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la conferința de la București: „Republica Moldova avansează pe calea integrării europene în ciuda provocărilor”

/ Acum 5 zile

PAS va avea un nou deputat în Parlament. CEC propune validarea mandatului

/ Acum 5 zile

MAE: Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv rămâne închis până pe 16 aprilie. Cetățenii sunt îndemnați să amâne călătoriile

/ Acum 5 zile

Spațiul aerian național, survolat de o dronă Shahed. MAE: „Acest incident este inacceptabil și constituie o încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale”

/ Acum 6 zile

Perspective privind integrarea europeană a Republicii Moldova. Daniel Vodă, expert IPRE: „Declarația comună anunțată astăzi de oficialii din șapte state este un semnal politic bun”

/ Acum 6 zile

Parlamentari europeni cer accelerarea negocierilor de aderare la UE a Republicii Moldova. O declarație în acest sens a fost semnată la Chișinău