
Republica Moldova va cere revizuirea programului cu FMI
Chişinău, 11 mar. /MOLDPRES/. Guvernul Republicii Moldova a solicitat revizuirea programului cu Fondul Monetar Internațional pentru ca acesta să reflecte noul context economic și să asigure creșterea semnificativă a finanțării din partea partenerilor externi, în special în formă de suport bugetar direct nerambursabil. Anunțul a fost făcut astăzi de către premierul Natalia Gavriliță în cadrul unei conferințe comune cu șeful misiunii Fondului Monetar International pentru Republica Moldova, Ruben Atoyan, comunică MOLDPRES.
Premierul a menționat că, în cadrul discuțiilor, Guvernul a solicitat revizuirea programului cu FMI pentru creșterea finanțării din partea partenerilor externi, în special în formă de suport bugetar direct nerambursabil.
„Războiul din Ucraina și sancțiunile impuse Federației Ruse au consecințe complexe asupra economiei globale, vorbim în special despre fragmentarea economică și perturbarea comerțului și a lanțurilor valorice, precum și despre prețuri înalte și volatile la resursele energetice și la resursele alimentare. Țara noastră era și așa afectată de criza prețurilor și criza economică. Totuși, indicatorii economici de bază ai Republicii Moldova sunt puternici, iar bugetul are un grad de rezervă și flexibilitate. Astfel, avem nevoie doar de o revizuire a Programului și nu de finanțare de urgență. Guvernul trebuie să se concentreze pe susținerea populației pentru a face față crizei prețurilor, iar săptămâna viitoare vom veni cu precizării și decizii în privința indexării pensiei de la 1 aprilie curent. De asemenea, în această săptămână am crescut salariul minim în sectorul real de la 2900 lei la 3500 lei. Și vom continua cu politici pentru îmbunătățirea sau menținerea nivelului de trai”, a spus premierul.
Gavrilița a precizat că în următoarea perioadă vor fi implementate măsuri țintite în contextul crizei energetice, dar și măsuri de asigurare a securității alimentare și facilitarea comerțului cu UE.
La rândul său, Ruben Atoyan a specificat că războiul din Ucraina a perturbat situația din regiune, iar prețurile majorate vor pune o presiune suplimentară pe autorități. El a precizat că Republica Moldova are rezerve bugetare înalte, care oferă foarte mult spațiu de manevră și care pun țara în poziția de a crea un pachet puternic de politici. El a adăugat că FMI este gata să susțină Republica Moldova suplimentar.
Premierul și șeful misiunii Fondului Monetar International nu au oferit cifre cu referire la Programul cu FMI, însă au menționat că sumele vor varia în funcție de politicile ce vor fi agreate.
Igor Grosu în Ungaria: „Este important ca atât în Moldova, cât și România să păstrăm parcursul european”
Președinta Maia Sandu, despre negocierile de pace de la Istanbul și securitatea R. Moldova: „Amenințări directe nu sunt”
R. Moldova ar putea încheia negocierile de aderare la UE până la finele anului 2027. Președinta Maia Sandu: „E un termen real”
Ministrul de externe al Danemarcei, Lars Løkke Rasmussen: „Republica Moldova are determinarea necesară pentru a avansa pe calea integrării europene”
Moldovenii care muncesc în Italia vor beneficia de prestații sociale. Acordul urmează a fi votat în Camera Deputaților din Italia
Vicepremierul Oleg Serebrian a avut o întrevedere cu ambasadorii țărilor din formatul Nordic-Baltic 8
Igor Grosu la Budapesta: „Integrarea europeană înseamnă consolidarea statului, a democrației și a păcii”
Parlamentul va găzdui cea de-a X-a Sesiune a Adunării Parlamentare a Republicii Moldova și a Republicii Polone
Speakerul Igor Grosu la Conferința Președinților Parlamentelor din UE: „Vom discuta despre viitorul Europei”
Republica Moldova sărbătorește Ziua Familiei. Evenimentul este marcat printr-o serie de activități desfășurate în toată țara
Dolarul scade cu 20 de bani, iar euro crește ușor
The Guardian: Europa se pregăteşte pentru o „super duminică” electorală
O femeie a fost accidentată mortal în timp ce traversa neregulamentar o stradă din capitală. Poliția examinează ipoteza unei sinucideri
Ucraina este pregătită pentru orice formă de negocieri pentru a pune capăt războiului, susține Zelenski
Meteorologii prognozează pentru joi ploi slabe și maxime de până la 22 grade Celsius
Consiliul Europei inițiază crearea unui tribunal special pentru Ucraina, care va încerca judecarea responsabililor pentru invazia lansată în 2022
Republica Moldova își propune să accelereze proiectele investiționale și de sprijin economic cu BERD
Resursele alocate pentru protecția familiilor și copiilor au fost dublate în ultimii ani. „Moldova este mai puternică prin familii fericite și în siguranță”
Rezultatele activității entităților ONU Moldova în anul 2024 și prioritățile curente, discutate la Guvern
Licitațiile pentru centrale electrice regenerabile vor include și componenta de stocare
Guvernul a aprobat Foaia de parcurs privind reforma administrației publice: „Acest document garantează că la momentul aderării la UE, țara noastră va avea o administrație publică mai puternică"
Cu susţinerea UE, la Molovata Nouă se produc jucării ecologice din lemn: Pasiune din copilărie, transformată într-o afacere prosperă
Proiectul privind ratificarea Acordului pentru Planul de creștere a Moldovei, aprobat de Guvern. „Cu suportul UE, ne angajăm să îmbunătățim nivelul de viață al cetățenilor și să facem investiții care vor asigura creștere economică”
Deputații se vor întruni în ședință plenară pe 22 mai
Investiții suplimentare de 37,8 milioane de euro pentru modernizarea universităților din Moldova, cu sprijinul Băncii Mondiale