ro

 

Politică
23 Iunie, 2026 / 22:40
/ 22 Ianuarie, 2026

Secretarul general al Guvernului, despre reforma administrației publice locale: „Ne propunem să oferim servicii mai bune și un nivel de trai mai înalt pentru cetățeni”

Reforma administrației publice locale are scopul de a oferi servicii mai bune pentru cetățeni, un nivel mai înalt de trai și o absorbție eficientă a fondurilor disponibile. Despre aceasta a anunțat astăzi secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, care a subliniat că Executivul va prezenta conceptul integrat al reformei după finalizarea primei runde de consultări la acest subiect, informează MOLDPRES.

„Vom miza și pe amalgamarea voluntară, și pe amalgamarea normativă. Vom avea o altă hartă, o altă redimensionare a administrației publice locale. Viziunea Guvernului este că reforma nu este despre o redimensionare, despre hărți, despre hotare, este despre cum putem să regândim administrația publică locală pentru ca să oferim servicii mai bune, o absorbție a fondurilor, un nivel de trai mult mai bun pentru cetățeni”, a declarat Alexei Buzu.

Secretarul general al Guvernului a anunțat că la prima etapă au avut loc discuții cu reprezentanții CALM, cu primari care deja au inițiat procesul de amalgamare și de fortificare a capacităților administrației publice locale, cu toți președinții consiliilor raionale din Republica Moldova și cu societatea civilă. Totodată, au fost înaintate invitații la dialog către fracțiunile parlamentare, comisia de specialitate din Legislativ și partidele extraparlamentare. În același timp, vor avea loc discuții cu cetățenii, consilierii locali și cei raionali.

„Este important să avem aceste discuții. Noi am comunicat câteva lucruri foarte clare din partea Guvernului: în primul rând că această reformă va avea loc, în al doilea rând – noi urmează să consolidăm capacitatea autorităților publice locale la nivelul primăriilor de sate, de municipii, de orașe și la nivelul consiliilor raionale. Asta este important”, a menționat Alexei Buzu.

Oficialul a afirmat că autoritățile vor prezenta un concept integrat al reformei după ce va fi finalizată prima rundă de consultări în acest sens.

„Reforma va fi mult mai comprehensivă. Noi nu o numim o reformă teritorial-administrativă, noi o numim reforma administrației publice locale. Parte a acestei reforme este să redimensionăm structurile administrației publice locale. Este un efort complicat, dar indispensabil. Cu siguranță a ajuns timpul să avem aceste discuții largi. Guvernul a reușit să mobilizeze mai multe resurse externe în proiecte, acum trebuie să construim capacitatea necesară pentru ca aceste resurse să fie implementate în inițiative clare, cu beneficii pentru cetățeni, pentru comunități, pentru antreprenori, să fie executate la timp și într-un mod integru, fără pierderi și fraude”, a punctat secretarul general al Executivului.

Alexei Buzu a accentuat că la această etapă discuțiile sunt axate pe viziunea privind mandatul și competențele autorităților publice locale, dar și rolul acestora în contextul avansării în procesul de integrare europeană.

„Discuția noastră este în primul rând despre care este mandatul sau care ar fi rolul consiliilor raionale sau oricum le-am numi noi în anul 2026, în 2027, în contextul în care Republica Moldova este țară candidată și sperăm noi, într-un timp mai apropiat, țară membră a Uniunii Europene, deci care este mandatul, care este rolul lor în raport cu un obiectiv de dezvoltare locală și regională. La fel o să facem și pentru primării, după care o să discutăm, le numim raioane, alt tip, câte vor fi la număr, sunt 32, sunt mai puține. Deci este un subiect de discuție foarte complex și noi încercăm în primul rând în aceste discuții să clarificăm aspecte fundamentale, mandat, competențe, cine poate să asigure o dezvoltare locală mai rapidă, cine poate să gestioneze anumite servicii”, a conchis Alexei Buzu.

Guvernul a anunțat, la începutul acestei săptămâni, lansarea procesului de pregătire a reformei administrației publice locale, cea mai importantă etapă fiind consultările largi. Acestea au început printr-o discuție cu membrii Congresului Autorităţilor Locale din Moldova. Potrivit Executivului, obiectivul reformei este consolidarea dezvoltării localităților,  primării puternice și servicii mai bune, aproape de oameni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

CEC a prezentat rezultatele preliminare ale referendumului local din Coșnița

/ Acum 2 zile

Prezență de 30% la urne în referendumul local din Coșnița. Rezultate preliminare anunțate de CEC

/ Acum 2 zile

Referendum în Coșnița: Peste 26% dintre alegători au votat până la ora 18:00

/ Acum 2 zile

Referendum local în Coșnița: Peste 1.100 de alegători au votat până la ora 15:00

/ Acum 2 zile

Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00

/ Acum 2 zile

Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan

/ Acum 4 zile

Societatea civilă mobilizează sprijin pentru aderarea Republicii Moldova la UE. Iulian Groza: „Să convingem cetățenii europeni că extinderea este în interesul tuturor”

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // UE și BEI sprijină modernizarea școlilor și a spitalelor din Republica Moldova: contracte de finanțare semnate la Chișinău

/ Acum 4 zile

Prioritățile parcursului european al R. Moldova și proiectele comune moldo-române, discutate de Mihai Popșoi și Titus Corlățean

/ Acum 4 zile

FOTO // Peste 5.000 de buletine de vot au fost tipărite pentru referendumul din Dubăsari

/ Acum 4 zile

Polonia și Republica Moldova își consolidează dialogul în domeniul securității naționale

/ Acum 5 zile

Încă doi magistrați au picat evaluarea externă

/ Acum 5 zile

Igor Grosu: „Recomandările Comisiei de la Veneția privind evaluarea judecătorilor vor fi analizate și integrate în proiectul de lege”

/ Acum 5 zile

Cooperarea și consolidarea parteneriatului dintre Republica Moldova și Alianța Nord-Atlantică, discutată la MAE