ro

 

Politică
25 Iunie, 2026 / 11:31
/ 19 Aprilie, 2025

Speakerul Igor Grosu, de Ziua comemorării victimelor foametei: „Aceste lecții dureroase de viață trebuie să ne unească și să ne facă mai puternici”

Foametea organizată din anii 1946-1947 este cel mai cumplit fenomen care a cuprins RSS Moldovenească, teritoriul actual al Republicii Moldova, afirmă președintele Parlamentului Igor Grosu. Potrivit lui, aceste lecții dureroase de viață trebuie să ne unească, să ne facă mai puternici și să muncim pentru o Moldovă pașnică și europeană, transmite MOLDPRES.

Mesajul a fost transmis de Igor Grosu în contextul marcării, în cea de-a treia sâmbătă a lunii aprilie, a Zilei de comemorare a victimelor foametei organizate din anii 1946-1947. Speakerul a subliniat că foametea din acei ani a fost o politică deliberată a Kremlinului de sovietizare forțată a populației.

„Foametea de atunci este cel mai cumplit fenomen care a cuprins RSS Moldovenească, teritoriul actual al Republicii Moldova. În nouă luni, au murit de foamete cel puțin 120 de mii de persoane. Nu cred că există un sat din Moldova care nu a trecut prin această filă neagră a istoriei. Noi, cei de la Cahul, am auzit de-a lungul anilor istorii cutremurătoare despre cum familii întregi erau lăsate să moară de foame. Și asta pentru că regimul de atunci de la Kremlin a decis confiscarea forțată a cerealelor, indiferent dacă țăranilor le rămânea ceva sau nu pentru consumul propriu”, a spus Igor Grosu.

Președintele Parlamentului a adăugat că în numele celor care au trecut prin acele chinuri cumplite, noi avem datoria morală să nu uităm această perioadă întunecată a trecutului nostru.

„Noi trebuie să vorbim despre ororile și suferințele prin care au trecut familiile noastre și sa nu permitem niciunui regim să provoace crime împotriva poporului. Aceste lecții dureroase de viață trebuie să ne unească, să ne facă mai puternici și să muncim pentru o Moldovă pașnică și europeană”, a conchis Igor Grosu.

Potrivit Agenției Naționale a Arhivelor, foametea din anii 1946–1947 a fost una dintre cele mai mari catastrofe umanitare care au lovit teritoriul actual al Republicii Moldova în secolul XX. Nu a fost o calamitate naturală inevitabilă, ci o tragedie agravată de politicile autoritare și represive ale regimului sovietic. Conform datelor furnizate de Agenția Națională a Arhivelor, în doar câteva luni au murit de foame peste 123.000 de persoane, reprezentând circa 5% din populația RSSM. Proporțional, Moldova sovietică a fost regiunea cea mai afectată din întreaga Uniune Sovietică, cu o rată a mortalității de zece ori mai mare decât în Rusia și de cinci ori mai mare decât în Ucraina.

Cu ocazia Zilei de comemorare a victimelor foametei din anii 1946-1947, în fața sediului Guvernului a fost deschisă o expoziție care ilustrează cauzele, amploarea și consecințele foametei provocate de regimul sovietic.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

LIVE // António Costa, Ursula von der Leyen și Maia Sandu susțin declarații de presă, în urma Summitului UE - Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Delegația Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de vară a APCE

/ Acum 2 zile

Summit UE-Moldova // Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen: „Obiectivul nostru este deschiderea cât mai rapidă a tuturor clusterelor de negocieri”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, la Summitul UE – Republica Moldova: „Perspectiva aderării ne oferă puterea de a face schimbări importante și de a obține rezultate”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Președintele Consiliului European, António Costa, la deschiderea Summitului UE-Republica Moldova: „Meritați să obțineți aderarea la Uniunea Europeană cât mai curând posibil”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Summitul UE-Moldova a început la Bruxelles. Maia Sandu a fost întâmpinată de António Costa și Ursula von der Leyen

/ Acum 3 zile

Summit UE-Moldova // Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „ Discutăm cum putem avansa mai rapid în baza meritelor proprii”

/ Acum 3 zile

Speakerul Igor Grosu efectuează o vizită oficială în Republica Cehă

/ Acum 3 zile

Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană, primul după deschiderea negocierilor de aderare, începe azi la Bruxelles

/ Acum 3 zile

CEC a prezentat rezultatele preliminare ale referendumului local din Coșnița

/ Acum 3 zile

Prezență de 30% la urne în referendumul local din Coșnița. Rezultate preliminare anunțate de CEC

/ Acum 3 zile

Referendum în Coșnița: Peste 26% dintre alegători au votat până la ora 18:00

/ Acum 3 zile

Referendum local în Coșnița: Peste 1.100 de alegători au votat până la ora 15:00

/ Acum 3 zile

Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00