ro

 

Politică
28 Iunie, 2026 / 11:10
/ 30 Iunie, 2025

Vladislav Kulminski a fost numit în funcția de ambasador în Statele Unite ale Americii

Fostul viceprim-ministru pentru Reintegrare al Republicii Moldova, Vladislav Kulminski, a fost numit în funcția de ambasador în Statele Unite ale Americii. Decretul de numire a fost publicat în Monitorul Oficial și a intrat în vigoare, comunică MOLDPRES.

Vladislav Kulminski este expert în domeniul analizei politice, planificării strategice și soluționării conflictelor. Între august și noiembrie 2021, a ocupat funcția de viceprim-ministru pentru Reintegrare al Republicii Moldova, în Guvernul Gavrilița.

Acesta va ocupa fotoliul de ambasador deținut de Viorel Ursu.

Tot astăzi a intrat în vigoare decretul de numire a lui Mihail Barbulat în funcția de ambasador în Ungaria, prin cumul în Slovenia, și cel de numire a lui Emil Jacotă în funcție de ambasador în Macedonia de Nord.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Roman Roșca a fost numit secretar de stat în cadrul Biroului politici de reintegrare

/ Acum 4 zile

Ambasadorul Republicii Moldova în Portugalia, rechemat din funcție

/ Acum 4 zile

Membrii Corpului de control al prim-ministrului au demisionat

/ Acum 4 zile

Promo-LEX: Partidele din Moldova atrag tot mai multe donații și depind mai puțin de banii de la buget

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu, întrevederi de nivel înalt în Parlamentul Cehiei: „Avem mult de muncit, dar avem și prieteni buni care cred în noi, iar Cehia este unul dintre ei”

/ Acum 4 zile

Mesajul premierului Alexandru Munteanu, de Ziua Funcționarului Public: „Mulțumesc pentru munca pe care o faceți, zi de zi, în serviciul cetățenilor”

/ Acum 4 zile

FOTO // Speakerul Igor Grosu, întrevederi oficiale la Guvernul Cehiei: „Vom continua să contribuim împreună la construirea unui spațiu european mai puternic, mai sigur și mai rezilient”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Suveranității: „Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei

/ Acum 5 zile

Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”

/ Acum 5 zile

Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”