Washington, primul punct al vizitei oficiale în SUA: Igor Grosu anunță discuții la Congresul SUA și Casa Albă
Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, se află într-o vizită oficială în Statele Unite ale Americii, unde va avea întrevederi cu oficiali de rang înalt din Congresul SUA, Casa Albă, Consiliul Național de Securitate și Departamentul de Stat, comunică MOLDPRES.
Speakerul a anunțat că la Washington discuțiile se vor concentra pe consolidarea sprijinului american pentru reformele din Republica Moldova, întărirea securității naționale și dezvoltarea cooperării bilaterale.
„Suntem la Washington, în debutul vizitei oficiale. Vom avea întrevederi cu oficialii americani la Senat, la Departamentul de Stat. Și neapărat vom discuta cu moldovenii stabiliți aici”, a declarat Igor Grosu.
După întrevederile din capitala SUA, delegația moldoveană va continua vizita în Chicago și Carolina de Nord, unde sunt programate discuții cu reprezentanți ai autorităților locale și cu comunitatea moldovenilor din SUA.
Igor Grosu a transmis un mesaj de recunoștință diasporei, subliniind rolul acesteia în promovarea imaginii Republicii Moldova peste hotare și în susținerea transformărilor democratice din țară.
Oficialul a precizat că va reveni cu detalii suplimentare despre rezultatele vizitei pe parcursul zilelor următoare.
Igor Grosu: „Japonia este un partener important pentru Republica Moldova”
Un grup de deputați va participa la cea de-a 74-a Reuniune plenară a Conferinței organelor specializate în afaceri comunitare ale Parlamentelor din UE
Siegfried Mureșan:„Modelul româno-german de cooperare economică trebuie extins în Republica Moldova”
Opt parlamentari noi și-au început mandatul în legislativul Republicii Moldova
DOC // Cinci membri ai Grupului Operativ al Trupelor Ruse, lipsiți de cetățenia R. Moldova
Speakerul Igor Grosu: „Expulzarea ambasadorului rus nu e o soluție. Sunt lucruri mult mai eficiente”
Alegeri noi în autonomia găgăuză: 22 martie 2026 – data stabilită de Adunarea Populară
Parlamentul a denunțat Acordul privind înființarea și funcționarea centrelor culturale ruse
Estonia deschide ambasadă în Republica Moldova
Recepția de Ziua Națională a României la Chișinău: Mesaje de unitate și reziliență de pe ambele maluri ale Prutului
GALERIE FOTO // Ambasadorul desemnat al Rusiei la Chișinău, convocat la MAE pentru a oferi explicații după prăbușirea unei drone în raionul Florești
VIDEO, FOTO // Drona „Gerbera”, prăbușită în raionul Florești, expusă în fața MAE. Ambasadorul agreat al Rusiei a primit încă o notă de protest
Vicepremierul Mihai Popșoi despre survolarea ilegală a spațiului aerian național: „R. Moldova a respins și va respinge de fiecare dată orice atac asupra securității și integrității sale teritoriale”
Guvernul inițiază negocierile asupra Acordului cu România privind scutirea de vize pentru titularii pașapoartelor diplomatice și de serviciu
Președinta Maia Sandu avertizează: „Kremlinul nu își schimbă atitudinea față de Republica Moldova. Riscurile vor crește”
Președinta Maia Sandu, despre camionul cu muniții capturat la vamă: „Investigațiile continuă, persoanele implicate trebuie trase la răspundere”
Mark Rutte anunță măsurile luate de NATO pentru protejarea României de dronele rusești
GALERIE FOTO // Expoziția „ROYAL”, un omagiu adus Reginei Maria, inaugurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei
Președinta Maia Sandu: „Dronele sunt un pericol real. Consolidăm apărarea pentru protecția cetățenilor”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu Înaltpreasfințitul Vladimir și cu Înaltpreasfințitul Petru
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu ambasadoarea Republicii Franceze în Republica Moldova, Dominique Waag
Consiliul Național de Securitate a aprobat Planul de consolidare a rezilienței democratice pentru următorii doi ani
FOTO // Lucrările de modernizare a Stației Chișinău au ajuns la un progres de aproape 80%
VIDEO // CNS a aprobat Planul de consolidare a rezilienței democratice. Președinta Maia Sandu: „Măsurile vor fi aplicate pentru a avea un stat mai puternic și mai pregătit la următoarele alegeri”
Siegfried Mureșan: „Investițiile europene trebuie să devină vizibile în comunități”
O lună de la aderarea la SEPA: moldovenii au economisit 1,4 milioane de euro la comisioanele pentru transferuri
Zelenski: Planul de pace propus de SUA a fost revizuit din nou după negocierile americano-ucrainene
Au început lucrările de modernizare a barajului de la Costești
Suspiciuni de fraudă: Fosta șefă a diplomației UE, Federica Mogherini, a fost reținută
Un nou pachet fiscal pentru stimularea economiei. PAS propune menținerea cotei zero pe profit și deduceri mai mari pentru educație