Accident violent în apropiere de Ceadîr-Lunga. Mașină de poliție, implicată
Un accident rutier s-a produs astăzi, în jurul orei 10:00, pe traseul R-29, în apropiere de Ceadîr-Lunga. O autospecială de poliție, aflată în misiune de serviciu, a fost tamponată de un microbuz, comunică MOLDPRES.
Potrivit Poliției, echipajul avea semnalele luminoase speciale în funcțiune și efectua o manevră regulamentară de virare la stânga, când a fost lovit de un microbuz al cărui șofer a ieșit pe contrasens.
În urma impactului, polițiștii aflați în autospecială au avut nevoie de îngrijiri medicale. Ambii conducători auto au fost supuși testării alcoolscopice, rezultatele fiind negative.
Pe caz a fost inițiată documentarea conform procedurii legale, urmând să fie stabilite toate circumstanțele producerii accidentului rutier.
Traversarea podului Maiaki-Udobnoe a fost din nou suspendată, în urma unui nou atac cu drone
Un nou Cod galben de ceață în Republica Moldova, valabil până sâmbătă, 20 decembrie
USMF „Nicolae Testemițanu” și Crucea Roșie din Elveția au semnat un Acord privind instruirea studenților, medicilor și farmaciștilor rezidenți
Transport modern pentru elevi: 23 de microbuze au fost transmise școlilor din țară
Circulația pe podul Maiaki-Udobnoe din Ucraina a fost reluată parțial
Noi audieri în dosarul „Frauda bancară”: în fața magistraților a venit fostul șef al Comisiei economie, Veaceslav Ioniță
Direcția în care va evolua educația timpurie, definită în noul Cadru de referință, aprobat de MEC
Examene auto fraudate: ASP anulează 700 de permise de conducere și reafirmă toleranța zero față de corupție
Traficul la frontiera moldo-ucraineană, parțial sistat după atacurile cu drone din Ucraina
VIDEO// Trei persoane vor ajunge pe banca acuzaților în cazul contrabandei cu peste un milion de țigări
Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru finanțarea Partidului „Șansa”
Creștinii ortodocși de stil vechi îl sărbătoresc pe Sfântul Nicolae
Oficiul Medicilor de Familie Bursuc a fost renovat
Escrocherii telefonice cu „ruda implicată în accident”. Ppatru inculpați, trimiși după gratii
Serviciul Vamal constată obligații suplimentare de 1,7 milioane lei în urma controalelor din decembrie
Consiliul Audiovizualului sancționează 11 televiziuni pentru încălcarea Codului media
TOP 5 realizări în Cultură: investiții în tineri, infrastructură și patrimoniu
O imagine care înfățișează o fată afgană studiind, desemnată Fotografia Anului 2025 de UNICEF
VIDEO// Igor Grosu, la concertul „Fluieraș” de la Ștefan Vodă: „De Crăciun, ne întoarcem la rădăcini”
Ambasada Moldovei la Minsk suspendă recepționarea cererilor de cetățenie
Șapte morți după un atac rusesc cu rachetă în regiunea Odesa
Meteorologii prognozează pentru sâmbătă și duminică vreme fără precipitații esențiale, cu cer noros
MAE a emis o atenționare de călătorie prin punctul de trecere Palanca
Traversarea prin punctul de trecere Tudora-Starokazacie spre Belgorod-Dnestrovsk este permisă tuturor călătorilor
Pomul de Crăciun, inaugurat la Președinție: vizitatorii sunt bineveniți
Procurorii Elena Cazacov și Ghennadi Epure au promovat evaluarea externă
FOTO // La Criuleni a fost inaugurat un bulevard pietonal modern și un parc riveran. Vladimir Bolea: „Investițiile în spațiile publice sunt investiții în calitatea vieții oamenilor”
FOTO // La Președinție a fost inaugurat pomul de Crăciun. Șefa statului Maia Sandu: „Îi așteptăm cu drag pe toți cei care vor să admire bradul”
Activitatea investițională se menține în creștere, cu o contribuție importantă la evoluția economică
Cod galben de ceață. Polițiștii îndeamnă șoferii să circule cu atenție