ro
Societate
12 August, 2025 / 16:14
/ Acum 4 ore

Afaceri ilegale cu acte românești. Doi bărbați trimiși la închisoare

Doi bărbați au fost condamnați la închisoare pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență, în mai multe episoade, legate de obținerea cetățeniei române pentru cetățeni ruși, comunică MOLDPRES.

Potrivit Procuraturii Anticorupție și Centrului Național Anticorupție, faptele au fost comise între 2016 și 2018. Cei doi au pretins și primit câte 15.000 de euro de la fiecare solicitant adult și 7.000 de euro pentru fiecare copil, susținând că pot influența funcționari publici de la Consulatul României din Odessa și Autoritatea Națională pentru Cetățenie din București. Banii ar fi fost destinați urgentării depunerii dosarelor, aprobării ordinelor de acordare a cetățeniei și programării fără rând la depunerea Jurământului de credință, pentru care percepeau o taxă suplimentară de 1.500–1.700 de euro.

Unul dintre inculpați a fost implicat în șase episoade și a primit o pedeapsă de șase ani de închisoare, dintre care trei ani cu suspendare. Iar celălalt, implicat în 10 episoade, a fost condamnat la șapte ani și șase luni, dintre care trei ani și nouă luni cu suspendare. Ambii au fost privați de dreptul de a desfășura activități de consultanță pentru obținerea actelor publice.

Instanța a dispus confiscarea a 15.000 de euro de la primul inculpat și 50.000 de euro de la al doilea, menținând sechestrul asupra bunurilor acestora. Cei doi au fost dați în urmărire în vederea reținerii și plasării în penitenciar.