ro
Societate
05 Septembrie, 2025 / 22:25
/ Acum 2 ore

Bani, carduri bancare și tehnică de calcul, descoperite de anchetatori în dosarul finanțării ilegale a partidelor

Bani, carduri bancare și tehnică de calcul au fost  ridicate de anchetatori, după ce ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, procurorii Anticorupție și polițiștii din BPDS „Fulger” au efectuat în această dimineață percheziții de amploare la Chișinău și Ungheni, într-un dosar ce vizează coruperea alegătorilor, finanțarea ilegală a partidelor politice și spălarea de bani în proporții deosebit de mari de către un grup criminal organizat, transmite MOLDPRES.

Conform Poliţiei Naţionale, în urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat un volum important de materiale probatorii.

„Este vorba de 10 telefoane mobile, 2 laptopuri, 2 tablete și 2 calculatoare, 9 dispozitive de stocare a datelor, 23 de carduri bancare, sume de bani în diferite valute, înscrisuri de ciornă, care ar putea reflecta plăți sau scheme de finanțare ilegală. Mai multe persoane vizate de anchetă au fost audiate și au făcut declarații relevante pentru cauza penală”, indică sursa citată.

Autoritățile anunță că investigațiile sunt în desfășurare, urmând să fie analizate probele ridicate și stabilite toate circumstanțele cauzei. O decizie finală va fi luată conform prevederilor legale, iar publicul va fi informat în mod transparent.

Potrivit investigațiilor, în perioada septembrie – octombrie 2024, persoane afiliate organizației criminale „Șor” ar fi oferit bani cetățenilor pentru a-i determina să voteze un anumit candidat la alegerile prezidențiale și să se pronunțe împotriva referendumului republican constituțional.

Acțiunile documentate vizează coruperea alegătorilor și mecanisme sofisticate de spălare a banilor, cu implicarea mai multor intermediari și instrumente financiare.

Citeşte şi Noi descinderi pe dosare de corupere electorală și spălare de bani