ro

 

Societate
03 Martie, 2026 / 16:59
/ 10 Decembrie, 2025

Cod galben de ceață emis în Republica Moldova: vizibilitate redusă pe arii extinse

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis astăzi o avertizare meteorologică de Cod Galben pentru ceață, valabilă în perioada 10 decembrie, ora 19:00 – 11 decembrie, ora 11:00, transmite MOLDPRES.

Potrivit meteorologilor, pe arii extinse se va semnala ceață cu vizibilitate redusă de până la 200 de metri. Fenomenul va afecta circulația rutieră și poate crea condiții de risc pentru șoferi și pietoni.

Autoritățile recomandă participanților la trafic să adapteze viteza la condițiile meteo, să folosească luminile de întâlnire și să evite manevrele riscante.


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 ore

Agenția Servicii Publice lansează trei servicii digitale gratuite pentru antreprenorii independenți

/ Acum 8 ore

Peste 95% dintre nou-născuții din Moldova au fost testați gratuit pentru depistarea pierderii auzului

/ Acum 18 ore

FOTO // Istorii de sacrificiu: dosarele eroilor căzuți în Războiul de la Nistru, păstrate la Academia „Ștefan cel Mare” a MAI

/ Acum 18 ore

Agenda evenimentelor, marți, 3 martie

/ Acum 19 ore

Perspectiva meteo pentru martie 2026 în Moldova: soare, ploi puține și tradiții de primăvară

/ Acum 20 ore

Meteorologii anunță vreme variabilă și temperaturi moderate pentru marţi, 3 martie 2026

/ Acum 22 ore

Instrument nou pentru aplicarea corectă a normelor privind substanțele periculoase

/ Acum 23 ore

Reluare limitată a zborurilor în Emiratele Arabe Unite. Recomandările MAE pentru cetățenii moldoveni

/ Acum 23 ore

Programare online la serviciile cadastrale pentru şase raioane şi municipiul Bălţi care trec la sistemul digital de rezervare

/ Acum 1 zi

Atenţie, fals! Fraudă online în numele MPay și EVO. Cetățenii, vizați prin SMS-uri false privind „taxe de drum restante”

/ Acum 1 zi

1992 - Războiul care nu se uită // „Datoria mai presus de frică”. Mărturiile generalului Victor Gusleacov

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Ziua Memoriei și Recunoștinței, în obiectivul MOLDPRES: omagiu eroilor căzuți pentru Independența Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Peste 81.000 de persoane și-au achitat prima de asigurare medicală în primele două luni ale anului 2026