
Concursul „EU & bunicii mei”, desfășurat în centrul țării. Marele premiu - o călătorie într-o capitală europeană
Ediția din centrul țării a concursului „EU & bunicii mei” se desfășoară astăzi în orașul Stăuceni din municipiul Chișinău, informează MOLDPRES.
„Astăzi are loc etapa din centru, la Stăuceni, unde vom afla ultima echipă calificată. Marele premiu pentru finaliști: o călătorie într-o capitală europeană”, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.
Până în prezent, peste 50 de echipe formate din bunici și nepoți din toată țara s-au întrecut deja în etapele din nord și sud, la Răuțel și Văleni. „Atmosfera a fost plină de emoții, energie și creativitate, iar echipele câștigătoare merg mai departe spre marea finală”, a spus Daniel Vodă.
„E un proiect care arată cum putem descoperi Europa prin ochii a două generații – cu emoție, cu joacă și cu multă înțelepciune. Mergem în direcția corectă cu toate generațiile laolaltă! Spre pace și dezvoltare!”, a conchis Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului.
Membrii echipelor clasate pe primul loc, în cadrul celor trei ediții ale concursului, vor merge într-o călătorie într-o capitală europeană.
Evenimentul este organizat de Biroul pentru Integrare Europeană, în parteneriat cu Ministerul Muncii și Protecției Sociale, Ministerul Educației și Cercetării, Ministerul Culturii, Asociația de Jocuri Intelectuale din Moldova și Agenția Națională pentru Tineret, cu susținerea Delegației Uniunii Europene la Chișinău, UNFPA Moldova și a altor parteneri.
Daniel Vodă, recomandări pentru combaterea dezinformării: „Propaganda nu are frontiere, dar are slăbiciuni. Cel mai puternic antidot este adevărul”
Studenții moldoveni vor putea beneficia de burse oferite de Guvernul Ungariei
A fost aprobat regulamentul care prevede blocarea comunicațiilor neautorizate în perimetrul instituțiilor penitenciare
Număr record de înscrieri la Marea Dictare Națională, în primele zile de la lansarea înregistrării
27 august va fi zi liberă, iar 28 și și 29 august sunt zile lucrătoare
ANTA investighează abaterile de pe ruta Chișinău – Găuzeni: șoferul a refuzat un pasager cu bilet și a supraîncărcat microbuzul
Peste 40 de mii de oameni din raionul Ungheni vor avea apă potabilă, odată cu finalizarea apeductului Zagarancea–Cornești
Guvernul îndeamnă cetățenii să participe la evenimentele dedicate Zilei Independenței. Daniel Vodă: „Sărbătorim independența care ne unește”
Șoferul automobilului, implicat în accidentul produs pe traseul Chișinău–Ungheni soldat cu moartea unei tinere, a fost plasat în arest
Zelenski a numit trei locuri unde s-ar putea întâlni cu Putin
GALERIE FOTO // Ministrul Federal pentru Afaceri Europene și Internaționale al Austriei, Beate Meinl-Reisinger, se află în vizită la Chișinău
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: elevii de liceu și adulții își vor putea certifica competențele de limbă română printr-o testare națională
Moldova sunt EU // Mihail Dereneu, colonel în rezervă: Munca în poliție nu este un serviciu, ci o misiune de a apăra oamenii și țara
Parcul Național „Nistrul de Jos” va beneficia de finanțare pentru proiecte de protecție a mediului
Micii antreprenori din agricultură pot accesa până la 150 mii de euro pentru investiții în procesare
Pompierii au salvat un bărbat din raionul Căușeni căzut într-o fântână
La Gangura, Ialoveni, se fac investiții pentru oameni și comunitate prin programele „Satul European” și „Europa este aproape”
Adrian Zuckerman, fost ambasador al SUA la București: „Moldova și România sunt aliniate și foarte apropiate. Este important ca linia pro-europeană să continue”
Prim-ministrul Dorin Recean va întreprinde o vizită de lucru în raionul Leova
Concursul „EU & bunicii mei”, desfășurat în centrul țării. Marele premiu - o călătorie într-o capitală europeană
Lucrările de reparație capitală pe drumul R26 continuă, finalizarea fiind planificată pentru august 2026
Cetățenii au investit în ultimul an circa 648 milioane de lei în obligațiuni de stat
Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar
Rusia a lansat un atac masiv asupra Ucrainei: lovituri cu rachete și drone în mai multe regiuni
Israelul a început asaltul asupra orașului Gaza