ro

 

Societate
15 Iulie, 2026 / 02:19
/ 01 Iunie, 2021

Conducerea țării a adresat mesaje cu ocazia Zilei Internaționale a Ocrotirii Copilului

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 iun. /MOLDPRES/. Șeful statului, Maia Sandu, speakerul Zinaida Greceanîi şi ministrul Educației, Culturii și Cercetării, Lilia Pogolșa, au adresat astăzi mesaje cu ocazia Zilei Internaționale a Ocrotirii Copilului, comunică MOLDPRES.

În mesajul său, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a menționat că “suntem datori să facem tot ce ne stă în puteri pentru ca toți copiii din țara noastră, din toată lumea, să aibă o copilărie fericită, protejată și șansa de a crește oameni fericiți. Și este în puterile noastre să ne construim statul astfel, încât fiecare copil să se simtă în siguranță, alături de familia sa - de Ziua internațională a ocrotirii copilului și în fiecare zi”.

Mesaj de felicitare a venit şi din partea conducerii Legislativului.

“De Ziua internațională a copilului, noi, adulții, trebuie să ne gândim încă o dată, dacă facem totul pentru a oferi generației tinere o copilărie fericită, prosperă, o educație bună și pentru a o proteja de boli și greutăți. Exact atâta bine vor face în viață câtă căldură, bunătate și dragoste primesc acum. Trebuie să facem tot ce ne stă în puteri ca această perioadă frumoasă a vieții să le fie fericită și plină de bucurii”, se spune în mesajul transmis de speakerul Zinaida Greceanîi.

Şi ministrul Educației, Culturii și Cercetării, Lilia Pogolșa, a ținut să precizeze că societatea întreagă și fiecare adult în parte trebuie să se implice în crearea unui mediu prietenos copiilor, un mediu fără violență, abuz și  neglijare.

„În calitate de ministru al Educației, Culturii și Cercetării, dar și de părinte, îndemn societatea întreagă și fiecare adult în parte să se implice în crearea unui mediu prietenos copiilor, un mediu fără violență, abuz și  neglijare. Doar prin implicarea asumată a noastră, a adulților, putem să oferim copiilor condițiile optime pentru dezvoltare. Copilul trebuie tratat cu respect, iar statul este obligat să-i respecte drepturile. Societatea se poate considera dezvoltată multilateral în măsura în care asigură, inclusiv copiilor, posibilitatea să participe în viața ei şi să o construiască cu demnitate. Acesta este temeiul pentru care vă încurajez să vă implicați în procesul de luare a deciziilor la nivel de familie, școală, comunitate, să conștientizați dreptul de a fi ascultat, de a fi consultat și  de a vă exprima liber opinia. Vă îndemn să fiți mereu setoși de cunoaștere, de implicare, să aveți poftă de viață și de realizări care să vă facă mândri. Voi sunteți resursa prețioasă a noutății și progresului”, se spune în mesaj.

Ziua Internațională a Ocrotirii Copilului este marcată anual la 1 iunie. Acest eveniment își are începuturile în anul 1925, când la Geneva a avut loc Conferința Mondială pentru Bunăstarea Copiilor și a fost adoptată Declarația pentru Protecția Drepturilor copilului.

foto: crazywanderer.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 17 ore

Agenda evenimentelor, marți, 14 iulie

/ Acum 1 zi

METEO // Ploi izolate și temperaturi de până la +30°C pe 14 iulie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ministerul Mediului investighează cele trei cazuri de poluare. Gheorghe Hajder: „Vinovații riscă cele mai dure sancțiuni”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Oportunități pentru absolvenții de gimnaziu: Peste 2.600 de locuri bugetare disponibile în învățământul dual

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă și un spațiu comunitar modern în comuna Grinăuți

/ Acum 1 zi

VIDEO // Tinerii profesori se pot înscrie până pe 17 iulie la concursul pentru ocuparea posturilor vacante

/ Acum 1 zi

FOTO // Au început lucrările la stația regională de epurare și extinderea canalizării din Nisporeni și Vărzărești

/ Acum 1 zi

Republica Moldova își pregătește specialiștii pentru provocările integrării europene, prin schimb de experienţă cu România

/ Acum 1 zi

Locuitorii capitalei ar putea achita mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare: furnizorul a depus la ANRE cerere de majorare a tarifului

/ Acum 1 zi

FOTO // Digitalizarea serviciilor publice la Ungheni va fi sprijinită de o expertă Microsoft din SUA

/ Acum 1 zi

Prima ședință de lucru prezidată de Mitropolitul Antonie: Activitatea pastorală și parteneriatele cu instituțiile, printre priorități

/ Acum 1 zi

Fermierii, îndemnați să ia măsuri împotriva atacurilor mistreților asupra culturilor agricole

/ Acum 1 zi

ANI a constatat o avere nejustificată de peste 300 de mii de lei în cazul unui fost vicepreședinte al Judecătoriei Chișinău

/ Acum 1 zi

VIDEO // Inspectorii de mediu intensifică verificările în cazul deșeurilor descoperite în raionul Criuleni

 


 
/ Acum 8 ore

FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”

/ Acum 9 ore

Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri

/ Acum 9 ore

UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței

/ Acum 9 ore

VIDEO // Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul 6 marchează o nouă etapă în procesul de aderare și reflectă progresele înregistrate de țara noastră”

/ Acum 9 ore

Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”

/ Acum 9 ore

Republica Moldova și Macedonia de Nord vor consolida cooperarea în domeniul administrației

/ Acum 10 ore

VIDEO // Progresele Republicii Moldova în realizarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, prezentate de secretarul general al Guvernului la Forumul ONU

/ Acum 10 ore

ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări

/ Acum 10 ore

VIDEO // Ce este „Clusterul 6” în negocierile cu UE și cum va proteja Republica Moldova de amenințările externe, aducând noi oportunități comerciale

/ Acum 10 ore

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

Vezi mai multe