ro
Societate
15 Martie, 2025 / 13:11
/ 11 Mai, 2023

Doi muncitori au ajuns la spital după ce un mal a căzut peste ei

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 mai /MOLDPRES/. Doi bărbați au fost salvați de pompieri, după ce un mal a căzut peste ei la un șantier din capitală. Muncitorii au ajuns la spital în stare conștientă, comunică MOLDPRES.

Potrivit IGSU, cazul a fost înregistrat în seara zilei de ieri, pe un șantier de construcții din sectorul Buiucani. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 18:39.

Potrivit primelor informații, bărbații au fost acoperiți de pământ, după ce un mal a căzut în timp ce efectuau săpături. La fața locului au intervenit trei echipaje de salvatori. Primul bărbat, în vârstă de 26 de ani, a fost extras de echipele IGSU la ora 18:59, iar al doilea, de 38 de ani, a fost scos de pompieri la suprafață la ora 19:12. Ambii sunt în viață și au fost preluați în stare conștientă de serviciul de asistență medicală, fiind transportați la spital.

Circumstanțele cazului urmează a fi stabilite.

Foto: IGSU