ro

 

Societate
13 Iulie, 2026 / 12:52
/ 09 Iunie, 2026

Două instituții de învățământ din capitală vor fi reorganizate, pentru a oferi oportunități educaționale extinse

Gimnaziul „Dumitru Matcovschi” din capitală va fi transformat în liceu, iar Gimnaziul „Adrian Păunescu” va fi reorganizat în Complex educațional gimnaziu-grădiniță „Adrian Păunescu”, cu implementarea programului educațional Waldorf. Deciziile au fost aprobate astăzi de Consiliul municipal Chișinău, informează MOLDPRES. 

Potrivit deciziei, transformarea Gimnaziului „Dumitru Matcovschi” în liceu are loc în baza solicitărilor venite din partea comunității educaționale și a părinților. Schimbarea va oferi elevilor posibilitatea de a-și continua studiile în aceeași instituție, beneficiind de continuitate educațională și de condiții moderne de învățare. Autoritățile susțin că infrastructura existentă permite extinderea procesului educațional prin deschiderea unor noi clase, fără riscul supraaglomerării.

În același timp, Gimnaziul „Adrian Păunescu” va fi reorganizat în Complexul educațional gimnaziu-grădiniță „Adrian Păunescu”, cu implementarea programului educațional Waldorf.
Inițiativa vine ca răspuns la interesul tot mai mare al părinților pentru acest model educațional și la necesitatea extinderii ofertei de grădinițe și clase Waldorf în municipiul Chișinău, în special în sectorul Centru-Botanica.

În cadrul complexului vor fi create grupe de grădiniță și clase care vor activa conform principiilor pedagogiei Waldorf. Clasele Waldorf își vor începe activitatea începând cu 1 septembrie 2026, iar grupele de grădiniță vor fi deschise după finalizarea lucrărilor de amenajare a spațiilor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

Lotul olimpic național a obținut trei medalii la Olimpiada Internaționlă de Fizică

/ Acum 23 ore

FOTO // Noul Mitropolit al Basarabiei, Înaltpreasfințitul Antonie, a fost înscăunat în demnitatea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor

/ Acum 1 zi

FOTO // De la catamaran solar la piele din miceliu, cele mai inovatoare idei verzi din Moldova au fost premiate de UE şi PNUD

/ Acum 1 zi

FOTO // Trei sate din raionul Soroca au fost conectate la rețeaua de apă din Nistru

/ Acum 1 zi

VIDEO // Lunca Prutului de la Pererita, Briceni devine un nou pol de atracție pentru turiști

/ Acum 1 zi

Un nou sistem de irigare de peste 5 milioane de lei va fi construit în raionul Şoldăneşti

/ Acum 1 zi

LIVE // Noul Mitropolit al Basarabiei, Înaltpreasfințitul Antonie, înscăunat în cadrul unei ceremonii solemne la Biserica „Sfinții Trei Ierarhi” din capitală

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră aplică un set de măsuri pentru fluidizarea traficului transfrontalier în perioada estivală

/ Acum 1 zi

Creștinii îi sărbătoresc pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel

/ Acum 1 zi

Accident fatal la Sângerei. Un bărbat a decedat, după ce automobilul său s-a ciocnit cu un camion

/ Acum 1 zi

USMF „Nicolae Testemițanu” a devenit membră a Asociației Internaționale pentru Educația în Profesiile din domeniul Sănătății

/ Acum 1 zi

Hram în 19 localități de Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Recomandările poliției pentru cetățeni

/ Acum 1 zi

MOLDOVA SUNT EU // Visul de a purta uniforma, transformat în misiune. Povestea lui Andrei Ilinciuc, student la Academia „Ștefan cel Mare”

/ Acum 1 zi

FOTO // Alte două curți din capitală au fost reabilitate prin programul „Curtea Europeană”