ro

 

Societate
03 Martie, 2026 / 02:54
/ 16 Decembrie, 2025

Escrocheria „ruda implicată în accident” face noi victime. O tânără va ajunge după gratii

Escrocheria cunoscută sub denumirea „ruda implicată în accident” continuă să facă victime. O tânără de 19 ani a fost condamnată la patru ani de închisoare pentru implicarea într-o astfel de schemă infracțională, comunică MOLDPRES.

Potrivit Procuraturii Generale, sentința a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău. Magistrații au dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semiînchis pentru femei.

Conform anchetatorilor, în perioada 24 ianuarie – 5 februarie 2025, tânăra ar fi acționat împreună cu alte persoane, aflate încă în curs de identificare, ca parte a unui grup criminal organizat specializat în escrocherii. Membrii grupului aveau roluri clar stabilite, de la identificarea victimelor și contactarea acestora, până la inducerea în eroare și ridicarea banilor.

Într-un caz documentat la 29 ianuarie 2025, victima a fost contactată telefonic de persoane care s-au prezentat inițial drept rude, iar ulterior ca fiind colaboratori ai poliției. Acestea i-au comunicat fals că fiica sa ar fi fost implicată într-un accident rutier în străinătate și că, pentru a evita pornirea unui dosar penal, este necesară achitarea unei sume de bani drept „despăgubire”.

Victimei i s-a cerut inițial suma de 15.000 de euro, iar ulterior aceasta a fost convinsă să transmită cel puțin 8.000 de dolari SUA. Banii au fost ridicați de inculpată, care s-a deplasat la domiciliul victimei.

Tânăra nu și-a recunoscut vina. Dosarul a fost examinat în lipsa acesteia, întrucât nu s-a prezentat la ședințele de judecată și a fost ulterior anunțată în căutare.

Instanța a dispus și recuperarea prejudiciului cauzat victimei, în valoare de 8.000 de dolari. Hotărârea nu este definitivă și poate fi atacată conform legii.


 
Ultimele Știri
/ Acum 15 ore

MAE: Nicio victimă printre cetățenii moldoveni în statele afectate de conflictele din Orientul Mijlociu

/ Acum 15 ore

VIDEO // Circa 200 de tineri din școlile cu predare în limbile minorităților naționale și-au evaluat competențele de comunicare în limba română

/ Acum 15 ore

VIDEO // Eroii Războiului de la Nistru, comemorați la Chișinău. Președinta Maia Sandu: „Este o zi a durerii și a demnității”

/ Acum 15 ore

Incident în parc: două tinere aproape de înec după ce au mers pe gheața lacului „Valea Trandafirilor”

/ Acum 16 ore

VIDEO // Șase bărbați arestați după destructurarea unei rețele care exploata sexual minore și tinere

/ Acum 16 ore

VIDEO // Circa 309 mii de cereri de perfectare a noii cărți de identitate, depuse la ASP

/ Acum 16 ore

Certificatul de concediu medical devine exclusiv digital în Republica Moldova, începând cu data de 1 martie

/ Acum 17 ore

Ultima lună pentru depunerea declarațiilor de avere și interese personale

/ Acum 17 ore

Copiii din Hâncești vor beneficia de servicii stomatologice gratuite

/ Acum 17 ore

Un bărbat a fost înjunghiat mortal într-un subsol din capitală. Suspectul, imobilizat cu focuri de armă

/ Acum 19 ore

Ziua Memoriei și Recunoștinței, marcată în Republica Moldova: 34 de ani de la Războiul de pe Nistru

/ Acum 1 zi

Aeroportul „Eugen Doga” din Chișinău, în acorduri de vals: omagiu adus marelui compozitor

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, luni, 2 martie

/ Acum 1 zi

1992 - Războiul care nu se uită // Vladimir Coica, eroul fără medalii: „Nu te puteai gândi că te vor ucide, am trăit din curaj”