Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei
Poliția a înregistrat, în ultimele 24 de ore, 22 de cazuri de fraudă telefonică, în urma cărora cetățenii au fost prejudiciați cu peste 3 milioane de lei, comunică MOLDPRES.
Totodată, autoritățile de resort anunță că au prevenit 284 de tentative de escrocherie, datorită vigilenței cetățenilor și reacției rapide în situațiile suspecte.
Cel mai mare prejudiciu înregistrat depășește 900.000 de lei. O femeie de 58 de ani din raionul Telenești a fost indusă în eroare de escroci, contractând un credit bancar și utilizând economiile personale. Ulterior, aceasta a transferat banii în cinci tranșe, în perioada 4–9 iunie, în municipiul Chișinău. Cazul a fost sesizat poliției pe 11 iunie.
Oamenii legii avertizează că escrocii folosesc în continuare metode de inginerie socială, determinând victimele să transfere bani; să divulge date personale sau bancare și să contracteze credite.
Cronica ARHIVELOR // Povestea celor peste o mie de basarabeni salvați de exil
FOTO // Intervenții mai rapide și servicii medicale mai sigure. UNFPA donează 1 800 de tensiometre echipelor de asistență medicală urgentă
MOLDOVA SUNT EU // „Mi-au luat copilăria, dar nu și credința în Dumnezeu”. Povestea Teclei Cemîrtan, femeia care a supraviețuit deportării
Avertizare hidrologică: risc de viituri rapide și inundații locale în urma precipitațiilor abundente
FOTO // Accident grav în Ungaria: microbuz înmatriculat în R. Moldova, implicat într-o coliziune soldată cu opt decese
Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară
Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților
GALERIE FOTO // Documente și mărturii despre deportări și foamete, prezentate la Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”
Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă
Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative
Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier
Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona
Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii
Traficul intens la PTF Sculeni a fost fluidizat
VIDEO // Ministerul Culturii îi îndeamnă pe cetățeni să lase telefonul și să descopere arta
Republica Moldova a inaugurat un Consulat Onorific în Danemarca
Șase cetățeni moldoveni au decedat în accidentul din Ungaria
O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes
Sportivii moldoveni au cucerit șase medalii la Campionatul Mondial Universitar al sporturilor de contact din Brazilia
Limba rusă a pierdut statutul de limbă protejată în Ucraina
VIDEO // Localitățile Roșcani, Telița și Calfa au aprobat decizia finală de amalgamare voluntară
Zilele Chinei la Chișinău: gastronomie, tradiții și tehnologii moderne în centrul capitalei
Președintele Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice
UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”
BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea