ro
Societate
10 Septembrie, 2025 / 17:22
/ Acum 5 ore

În Republica Moldova va fi creat Centrul Național de Management al Crizelor

În Republica Moldova va fi creat Centrul Național de Management al Crizelor. Acest lucru înseamnă că în caz de crize - cutremure, inundații, pandemii sau atacuri cibernetice, populația va beneficia de un sprijin mai rapid și mai bine organizat din partea statului. Regulamentul privind organizarea și funcționarea Centrului a fost aprobat astăzi de Guvern, informează MOLDPRES.

Centrul va funcționa ca autoritate administrativă centrală în subordinea Guvernului și va fi condus de un director general numit la propunerea prim-ministrului. Noua entitate va coordona activitățile de management al crizelor în domeniile de prevenire, pregătire, răspuns și recuperare după crize.

Secretarul general adjunct al Guvernului, Roman Cazan, a declarat că noul Centru va coordona acțiunile necesare în situații de criză și de urgență, iar cetățenii vor beneficia de intervenții mai rapide și mai bine organizate.

„Protecția cetățenilor și acordarea unui sprijin rapid în situații de criză este o prioritate a Guvernului. Astăzi propunem constituirea Centrului Național de Management al Crizelor, care va coordona intervențiile în situații de urgență. Centrul va acționa pe patru direcții esențiale: prevenire, pregătire, răspuns și recuperare. Printr-o coordonare unitară și printr-un mecanism de reacție permanent, cetățenii vor beneficia de intervenții mai rapide și mai bine organizate. Un rol cheie îl va avea Platforma Națională de Răspuns la Criză, care va mobiliza autoritățile responsabile și va asigura comunicarea cu populația în momente critice”, a afirmat Roman Cazan.

Potrivit notei informative a proiectului, instituirea Centrului răspunde necesității de consolidare a capacității instituționale a statului în domeniul prevenirii, pregătirii, răspunsului și recuperării în situații de criză și crize majore. Fragmentarea actualei infrastructuri instituționale, lipsa unui mecanism centralizat de coordonare și reacție, precum și lecțiile învățate din crizele recente (sanitare, energetice, climatice, cibernetice, geopolitice), evidențiază necesitatea unei structuri naționale permanente, cu atribuții clare și competențe operaționale, notează sursa citată.

„Odată cu multiplicarea fenomenelor atmosferice extreme, avem nevoie de o consolidare a capacităților de reacție și răspuns, dar și să monitorizăm constant ceea ce avem nevoie să prevenim”, a declarat premierul Dorin Recean.

Modelul de organizare și funcționare a Centrului este aliniat practicilor existente în alte state membre ale Uniunii Europene, precum Estonia, Germania, Letonia sau Franța, unde centre similare activează sub autoritatea Guvernului și au demonstrat eficiență în reacțiile integrate la crize complexe.