ro
Societate
30 Aprilie, 2025 / 22:46
/ Acum 12 ore

În Republica Moldova va fi creat un registru electronic al bunurilor mobiliare gajate

În Republica Moldova va fi creat un registru electronic al bunurilor mobiliare gajate. Acesta va fi accesibil online, lucru care va elimina utilizarea documentelor pe suport de hârtie și va asigura un nivel înalt de transparență și securitate a datelor, transmite MOLDPRES.

Conceptul Sistemului Informațional „Registrul Garanțiilor Reale Mobiliare” (SI RGRM) a fost aprobat marți de Guvern.

Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a declarat la ședința Executivului că proiectul are drept scop digitalizarea proceselor de înregistrare și consultare a garanțiilor reale mobiliare.

Potrivit ministrei, inițiativa va aduce mai multe beneficii, inclusiv automatizarea proceselor de înregistrare, modificare și radiere a garanțiilor, cu reducerea timpului de procesare și limitarea erorilor umane.

Totodată, instituțiile financiare, notarii, cetățenii și alte entități interesate vor beneficia de acces extins la informații despre garanții, iar costurile operaționale vor scădea. În același timp, riscurile de creditare și fraudele se vor reduce grație noului sistem, care previne utilizarea multiplă a aceluiași activ ca garanție. 

Proiectarea și dezvoltarea sistemului informațional va fi asigurat din fonduri oferite de Banca Mondială. Bugetul necesar în acest sens este estimat la 2,5 milioane de lei.

Potrivit notei informative a proiectului, crearea noului sistem a fost necesară întrucât procedurile actuale de înregistrare și consultare sunt complicate, consumă mult timp și sunt predispuse la erori administrative sau umane, ceea ce sporește riscul apariției inexactităților și diminuează eficiența operațională.