În timpul traversării frontierei de stat, vehiculele trebuie să aibă ambele plăcuțe de înmatriculare corect montate
În timpul traversării frontierei de stat, vehiculele trebuie să aibă ambele plăcuțe de înmatriculare corect montate. Precizările au fost făcute de Poliția de Frontieră pentru a asigura traversarea eficientă a frontierei de stat, comunică MOLDPRES.
Conform Regulamentului circulației rutiere și cerințelor de admitere a mijloacelor de transport în traficul internațional, mașinile fără plăcuțe, cu plăcuțe deteriorate, neconforme sau improvizate nu pot fi admise și pot atrage sancțiuni.
În acest context, autoritatea de frontieră a îndemnat persoanele, înainte de a porni la drum, să verifice starea tehnică a automobilului și elementele de identificare.
Parlamentul își modernizează sistemul video pentru transmisiuni în direct
Veniturile fondurilor de asigurare medicală au depășit 2,8 miliarde de lei în primul trimestru din 2026
VIDEO // Puzzle-ul solidarității: experiment social în Parlament pentru conștientizarea autismului
Părinții care nu plătesc pensia de întreținere riscă arest sau muncă în folosul comunității
Parlamentul extinde beneficiile pentru veteranii muncii
Doi tineri au fost condamnați la 9 ani de închisoare după ce au agresat un cuplu de vârstnici din Durlești
Patru funcționari din nordul țării au fost reținuți de CNA și procurori într-un dosar de corupție
Parlamentul schimbă regulile: mai multe semnături vor fi necesare pentru crearea asociațiilor de locatari
Ministerul Mediului recomandă evitarea consumului de pește din Nistru din cauza riscului de contaminare
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”
Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025
VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților
Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană
Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”
Sprijin pentru promovarea exporturilor: 16 asociații de business vor beneficia de finanțare nerambursabilă de 14,6 milioane de lei prin programul „Bridge Export”
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” prezintă topul destinațiilor de primăvară pentru călătorii moldoveni
Aproape 200 de mii de apeluri au parvenit la 112 în luna martie, multe fără urgență reală
În atenția transportatorilor! Perioada de grație pentru sistemul digital CEMT a expirat și urmează amenzi pentru erorile de raportare
Procuror retrogradat: CSP a respins contestația lui Igor Demciucin
Cel puțin doi morți și zeci de răniți în Ucraina, după atacuri rusești
Peste 20 de proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei
O dronă de tip Shahed a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova
Meteorologii din Moldova prognozează pentru aprilie 2026 temperaturi normale și precipitații puține
Dolarul se apreciază cu 13 bani la sfârșit de săptămână, iar euro își menține valoarea
VIDEO // „Orion” a părăsit orbita Pământului și se îndreaptă spre Lună în cadrul misiunii Artemis II
Peste 25 de mii de cetățeni din stânga Nistrului fac zilnic naveta spre malul drept, afirmă vicepremierul pentru reintegrare Valeriu Chiveri
BTA: Literatura bulgară a devenit din ce în ce mai vizibilă pe scena internațională, afirmă ministrul adjunct al Culturii, Stoyanov.
Reformele care apropie Moldova de UE, discutate la Chișinău
Agenda evenimentelor, vineri, 3 aprilie
METEO // Ploile revin la final de săptămână